![Ο Τσαρούχης στην Αμερική](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Τσαρούχης1.jpg)
Είναι από τους πιο αγαπημένους έλληνες ζωγράφους στη χώρα του, όμως στο εξωτερικό το έργο του δεν είναι και τόσο γνωστό. Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια, καθώς η δουλειά του Γιάννη Τσαρούχη παρουσιάζεται για πρώτη φορά στην Αμερική και συγκεκριμένα στο Σικάγο, στο ιδιαίτερα κομψό μουσείο «Wrightwood 659», το οποίο έχει προσαρμόσει αρχιτεκτονικά στα δεδομένα της εποχής μας ο βραβευμένος με Πρίτσκερ Ταντάο Αντο.
Περισσότερα από διακόσια έργα του Τσαρούχη απαρτίζουν την έκθεση «Dancing in real life» (ως τις 31/7/21), η οποία γίνεται πραγματικότητα χάρη στη συνδιοργάνωση ανάμεσα στο Ιδρυμα Γιάννη Τσαρούχη και το Alphawood Foundation στο Σικάγο (στο οποίο ανήκει το μουσείο Wrightwood 659).
Ολα ξεκίνησαν πριν από τρία χρόνια περίπου, όταν στη διάρκεια της documenta 14 επισκέφθηκαν την έδρα του Ιδρύματος Τσαρούχη και πρώην κατοικία του ζωγράφου στο Μαρούσι οι συνιδρυτές του μουσείου στο Σικάγο, Φρεντ Αϊκενερ και Νταν Γουιτάκερ. «Είδαν την έκθεση που παρουσιαζόταν στο πλαίσιο της documenta, είδαν τα βιβλία του Τσαρούχη και τον κόσμο του και μας είπαν ότι τους άρεσαν πολύ και ότι ενδιαφέρονταν να δείξουν τη δουλειά του.
Την επόμενη χρονιά με κάλεσαν στο Σικάγο να μου δείξουν τον χώρο, διατηρήσαμε επαφή και τελικά αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με την έκθεση» θα εξηγήσει στο «Βήμα» η Νίκη Γρυπάρη, πρόεδρος του Ιδρύματος Τσαρούχη και ανιψιά του ζωγράφου η οποία συνεπιμελείται την έκθεση στο Σικάγο μαζί με τον Ανταμ Σίμτσικ, τον καλλιτεχνικό διευθυντή της documenta 14 σε Αθήνα και Κάσελ.
«Νομίζω ότι η παρουσία έργων του στο εξωτερικό είναι κάτι που θα ενδιέφερε πολύ τον Τσαρούχη. Οταν επέστρεφαν στην Ελλάδα έργα που είχαν πωληθεί εκτός της χώρας και όλοι του έλεγαν: “τι ωραία που γυρίζουν πίσω τα έργα!” εκείνος στενοχωριόταν. Οσον αφορά την Αμερική εκείνος είχε πάει δύο φορές στη χώρα, το 1958. Τη μία για να συναντήσει τη Μαρία Κάλλας για την οποία θα ετοίμαζε τα κοστούμια μαζί με τα σκηνικά για την παράσταση “Μήδεια” του Λουίτζι Κερουμπίνι, σκηνοθετημένη από τον Αλέξη Μινωτή, και την άλλη για την πρεμιέρα της στην Dallas Civic Opera στο Τέξας.
Την ίδια εποχή ανέβαζε στο ίδιο θέατρο δύο όπερες και ο Τζεφιρέλι με τον οποίο ο Τσαρούχης συναντήθηκε – και όπως θα τα έφερνε η ζωή θα συνεργάζονταν αργότερα. Πάντως, δεν πήγε άλλη φορά στην Αμερική μετά από αυτή την παράσταση. Ετσι κι αλλιώς ήταν εναντίον των αεροπλάνων. Πρώτη φορά απ’ ό,τι θυμάμαι τον έβαλε σε ένα η Κατίνα Παξινού και ήταν για αυτό το ταξίδι. Τον φέρνω στο μυαλό μου να λέει την ιστορία ότι ήταν στην Ολυμπία και ήρθε ένας χωροφύλακας και του είπε: “Σας ψάχνουν” και ήταν εκείνη που τον είχε στείλει για να καταφέρει να τον βάλει στο αεροπλάνο. Πάντως τη δεύτερη φορά πήγε και ήρθε με το πλοίο».
«Η αρχή ενός ταξιδιού»
Από την πλευρά του ο Ανταμ Σίμτσικ θα πει: «Ο Τσαρούχης δεν ήταν απλώς ένας έλληνας ζωγράφος: ήταν ένας σημαντικός καλλιτέχνης του 20ού αιώνα και του αξίζει να είναι πιο γνωστός. Και σχεδόν τίποτα δεν είναι γνωστό για αυτόν στις ΗΠΑ. Το έργο του Τσαρούχη, ασυμβίβαστο, προκλητικό και ατελείωτα περίπλοκο, πρέπει να προβληθεί έξω από την Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένων και των ΗΠΑ, σήμερα περισσότερο από ποτέ. Ελπίζω ότι η έκθεση στο Wrightwood 659 θα είναι η αρχή ενός ταξιδιού, και όχι το τελικό σημείο άφιξης.
Ο στόχος αυτής της έκθεσης είναι να καταστήσει την ύπαρξη του μουσείου Τσαρούχη γνωστή σε ένα διεθνές κοινό και να διευκολύνει την περαιτέρω έρευνα και διεύρυνση των αρχείων και της συλλογής του Ιδρύματος. Είναι ένα τεράστιο και συναρπαστικό έργο για γενιές μελετητών και επαγγελματιών της τέχνης, αλλά και μια μεγάλη ευκαιρία για το κοινό, στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς, να εισέλθει ξανά στον μυστηριώδη και πλούσιο κόσμο του Γιάννη Τσαρούχη, πέρα από την ταμπέλα του “σπουδαίου έλληνα καλλιτέχνη” που τον χαρακτηρίζει στη χώρα του».
Ολο το φάσμα του έργου του
Τι θα δει λοιπόν ο επισκέπτης σε αυτή την έκθεση η οποία αποπειράται να παρουσιάσει όλο το φάσμα του έργου του; «Από τα πρώτα του σκηνικά, τις μελέτες για τον λαϊκό ελληνικό πολιτισμό, έργα εμπνευσμένα από τη βυζαντινή ζωγραφική και επηρεασμένα από την τέχνη της αβανγκάρντ που γνώρισε από πρώτο χέρι στη διάρκεια της πρώτης του παραμονής στο Παρίσι το 1935, τα πρωτοποριακά ανδρικά γυμνά και πορτρέτα από τα τέλη της δεκαετίας του ‘30, τα έργα στη διάρκεια της Κατοχής και του Εμφυλίου, αλλά και τη μεταπολεμική δουλειά του σε όλο της το εύρος: πορτρέτα ανώνυμων ναυτικών, τους εσατζήδες, τους άνδρες που χορεύουν ζεϊμπέκικο, κωδικοποιημένους αλληγορικούς πίνακες όπως την “Ξεχασμένη Φρουρά”, την “Αναχώρηση”, φτάνοντας μέχρι την παραμονή του στην Αθήνα ως το 1967, στο Παρίσι στη διάρκεια της δικτατορίας και ως την ώριμη περίοδο όταν μοίραζε τον χρόνο του ανάμεσα στη γαλλική πρωτεύουσα και την Αθήνα. Σε αυτά τα ύστερα χρόνια δημιούργησε το Ιδρυμα Γιάννης Τσαρούχης και δώρισε σε αυτό το σπίτι του στο Μαρούσι το 1981» θα πει ο κ. Σίμτσικ.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Φάρμακα: Εκτροχιάζονται οι δαπάνες](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/farmaka-600x390.jpg)
Εκτροχιάζονται οι δαπάνες για φάρμακα
Ξεπερνούν τον προϋπολογισμό από 44-74% οι ανάγκες για φάρμακα στα νοσοκομεία, στον ΕΟΠΥΥ και στα φαρμακεία – Σύμφωνο Συνεργασίας προτείνει η φαρμακοβιομηχανία
![KPMG: Η αβεβαιότητα σε Εξαγορές και Συγχωνεύσεις δεν επιβραδύνει το due diligence στο ESG](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/businessdaily-deals-symfwnies-ependyseis-sygxwneyseis-600x336-1.jpg)
Η αβεβαιότητα σε M&A δεν επιβραδύνει το due diligence στο ESG - Ανάλυση KPMG
Περισσότεροι από τους μισούς dealmakers αναμένουν ότι τα επόμενα δύο χρόνια το due diligence στο ESG θα εντάσσεται στις περισσότερες συναλλαγές
![Δημιουργική AI: Πόσο έτοιμες είναι οι ελληνικές επιχειρήσεις για να την υποδεχθούν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/George-Tsopelas_Chairman-–-McKinsey-Company-Greece-and-Cyprus-600x344.jpg)
Πόσο έτοιμες είναι οι ελληνικές επιχειρήσεις να υποδεχθούν την AI
Ελλείψεις αλλά και δυνατότητες για την Ελλάδα αποκαλύπτει έρευνα της QuantumBlack, AI by McKinsey για τη διείσδυση της τεχνητής νοημοσύνης στις επιχειρήσεις
![Μόνα Λίζα: Το σπίτι της γυναίκας που ενέπνευσε τον πίνακα πωλείται στην Ιταλία – Δείτε το εσωτερικό του](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/20240626114228-100-600x400.jpg)
Το ιλιγγειώδες ποσό για το οποίο πωλείται το σπίτι της «πραγματικής» Μόνα Λίζα στην Ιταλία
Το κτίσμα του 16ου αιώνα ανήκε στην οικογένεια του Francesco del Giocondo, συζύγου της Μόνα Λίζα
![Γερμανία: Η γλυκόπικρη γεύση που αφήνει το Euro 2024 στους διογανωτές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/euro2024-1-600x341.jpg)
Τι γεύση αφήνει το Euro 2024 στους γερμανούς διοργανωτές
Ο απολογισμός του Euro 2024 αρχίζει - Το ποτήρι φαίνεται «μισοάδειο» ή «μισογεμάτο», είναι θέμα οπτικής γωνίας.
![Τελικός Euro 2024: Γιατί η Ισπανία υπερέχει της Αγγλίας κι εκτός γηπέδων](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/Euro-2024-600x400.jpg)
Οι φιναλίστ του Euro 2024 σε αριθμούς – Ποια υπερτερεί; Ισπανία ή Αγγλία;
Ο τελικός Euro 2024 και τι δείχνουν οι οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες του πληθυσμού για τις χώρες της Ισπανίας και της Αγγλίας
![Betshop.gr: Αναστέλλει τη λειτουργία της η πλατφόρμα διαδικτυακού στοιχήματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_betshop-600x352.png)
Αναστέλλει τη λειτουργία της η Betshop.gr - Κατάσχεσε η εφορία τον τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης πελατών της
Η εταιρεία B2B GAMING SERVICES που διαχειρίζεται τη Betshop.gr κάνει γνωστή την κατάσχεση του τραπεζικού λογαριασμού των πελατών της από τις φορολογικές αρχές
![Εργαζόμενοι: Περισσότεροι από 7 στους 10 νιώθουν ότι δεν αναγνωρίζεται η συνεισφορά τους](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/ergasia-ergazomenos-600x300.jpg)
Περισσότεροι από 7 στους 10 εργαζόμενους νιώθουν ότι δεν αναγνωρίζεται η συνεισφορά τους
Ποιες είναι οι 10 μεγαλύτερες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι - Τι δείχνει έρευνα της Reborrn
![Τζιμ Κάρεϊ: Πωλείται σε δημοπρασία η συλλογή έργων τέχνης του ηθοποιού](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/carey-600x329.jpg)
Η συλλογή έργων τέχνης του Τζιμ Κάρεϊ πωλείται σε δημοπρασία
Ο Τζιμ Κάρεϊ θα παρουσιάσει μια επιλογή από την εκλεκτική συλλογή τέχνης που αντικατοπτρίζει το ζωντανό και δημιουργικό πνεύμα του
![Ρεχάγκελ: «Ήξερα ότι έχουμε καταπληκτική ομάδα»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/h0541458-1-600x398.jpg)
Ρεχάγκελ: «Ήξερα ότι έχουμε καταπληκτική ομάδα»
Ρεχάγκελ και Βρύζας μιλούν στην DW με αφορμή τα 20 χρόνια από τον θρίαμβο της Πορτογαλίας και τον αγώνα που δίνουν σήμερα τα αστέρια του 2004 με ομάδα επιλέκτων από όλη την Ευρώπη