![Όλος ο κόσμος σε μια παλάμη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/04/internet.jpg)
Το… γονάτισμα του ιντερνέτ, την περασμένη Τρίτη, που είχε ως αποτέλεσμα να καταρρεύσουν για περισσότερο από μια ώρα χιλιάδες ιστοσελίδες, να προκληθεί ζημιά στο ηλεκτρονικό εμπόριο, ακόμη και προβλήματα (στο Ηνωμένο Βασίλειο) σε όσους προσπάθησαν να κλείσουν ραντεβού για να εμβολιαστούν κατά της Covid 19 δεν ήταν μόνο ένα τεχνικό πρόβλημα.
Προσωπικά θεωρώ πως αυτό το… γονάτισμα σήκωσε για λίγο το χαλί και φάνηκαν (ας το πούμε κομψά) τα… αδιέξοδα του νέου κόσμου, ο οποίος μπορεί απλά να…«εξαφανιστεί» με το κατέβασμα ενός διακόπτη. Ναι, όπως το διαβάζετε: να εξαφανιστεί με το κατέβασμα ενός διακόπτη (!).
-«Θέλω να φανταστείς μια εικόνα: είμαστε μισή ώρα χωρίς ίντερντετ. Μπορείς να συνειδητοποιήσεις τι σημαίνει αυτό για την αστυνομία (άρα την ασφάλεια του κόσμου), την ενέργεια και τις άλλες κρίσιμες υπηρεσίες και υποδομές της χώρας;», μου λέει ο Μανώλης Σφακιανάκης, πρόεδρος σήμερα του Διεθνούς Ινστιτούτου για την Κυβερνοασφάλεια.
Τι είπε ο άνθρωπος. Με απλά λόγια, καταρρέει αυτόματα ο σύγχρονος κόσμος των καλωδίων (!).
Χάνεται ο κόσμος σου από την οθόνη…
Ναι, ο σύγχρονος κόσμος των καλωδίων που… χωράει σε ένα smartphone. Kαι οι πέντε ήπειροι στην παλάμη μας. Ακούγεται (και είναι) ωραίο αλλά και τρομακτικό. Ωραίο, γιατί ανά πάσα στιγμή έχεις στη διάθεσή σου ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι. Ωραίο, γιατί μπορείς να κάνεις από το σπίτι σου σχεδόν (τι σχεδόν όλες) τις συναλλαγές σου. Ωραίο, διότι κατά τη διάρκεια των lockdown είχαμε όλον τον κόσμο στα χέρια μας. Ωραίο και για ένα σωρό άλλα πράγματα.
Αλλά και τρομακτικό. Γιατί; Επειδή αν πέσει το ίντερντετ ή αν μείνεις από μπαταρία χάνεται ο κόσμος σου από την οθόνη…
Σήμερα, 10 χρόνια μετά την πυρηνική καταστροφή στη Φουκοσίμα, ακόμη θυμάμαι μια μαρτυρία (ενός φοιτητή νομίζω). Ο άνθρωπος αυτός, όταν στην περιοχή που έμενε διεκόπη το ρεύμα (μετά το σεισμό και το τσουνάμι που προηγήθηκαν της πυρηνικής καταστροφής), έπρεπε να περπατήσει αρκετά χιλιόμετρα για να φθάσει σπίτι του.
Τότε, όπως θυμάμαι από την περιγραφή του, διαπίστωσε πόσο μόνος ήταν (!). Πως δεν είχε κανέναν για να μιλήσει. Γιατί; Επειδή, όπως περιέγραφε, οι ψηφιακοί του φίλοι εξαφανίστηκαν μόλις διεκόπη το ρεύμα. Ακόμη θυμάμαι τα λόγια του: «Έχω τόσους χιλιάδες (δεν θυμάμαι το νούμερο) φίλους στο FB. Που πήγαν όλοι αυτοί;».
Nomophobia λέγεται…
Tι θυμάμαι τώρα. Θα ήθελα όμως να σας κάνω μια ερώτηση: νοιώθετε άγχος αν βρεθείτε σε ένα μέρος όπου δεν πιάνει το κινητό σας; Μήπως σας λείπει κάτι, αν δεν έχετε το κινητό στο χέρι; Εάν ναι, τότε πάσχετε (όπως και εγώ) από «Nomophobia».
Μην αγχώνεστε (δεν πεθαίνουμε ακόμη): πρόκειται, όπως λένε οι ειδικοί, για μια τεχνολογική φοβία που περιγράφει το συναίσθημα που νοιώθει κάποιος, όταν δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το κινητό του τηλέφωνο ή δεν έχει πρόσβαση σε αυτό.
Γιατί όμως ήμαστε τόσο εξαρτημένοι; Φταίει μόνο η τεχνολογία ή είναι και κάτι άλλο;
-«Αν μιλάμε για εξαρτήσεις αυτές πάντα υπήρχαν», μου εξηγεί ο ψυχίατρος Πέτρος Σερενές. «Ο άνθρωπος πάντα έχει την τάση να κάνει πράγματα που του αρέσουν, και τα οποία είναι πολύ πιθανό να του προκαλούν εξάρτηση…».
Σαν τα μπλεγμένα καλώδια…
Ο εθισμός όμως προέρχεται από κάτι που μας ευχαριστεί; Προσωπικά θεωρώ πως ο κόσμος των καλωδίων που ζούμε, είναι τόσο μπλεγμένος όπως τα μπλεγμένα καλώδια. Και η παλάμη μας είναι πλέον προέκταση του πληκτρολογίου.
Θα πρέπει όμως να είμαστε δίκαιοι και ακριβείς. Μη κατοχή κινητού σημαίνει για πολλούς ( και ιδίως για τους νέους) μη επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Και σε αυτόν τον κόσμο ζούμε πλέον. Το λέει και το τραγούδι « (…) εμείς γι’ αλλού τραβήξαμε κι αλλού η ζωή μας πάει (…)» που ερμήνευσε με το δικό μου μοναδικό τρόπο ο αείμνηστος Αντώνης Καλογιάννης ( στίχοι Ερρίκος Θαλασσινός , μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος).
Πάμε τώρα πίσω στα μπλεγμένα καλώδια. Πως… ξεμπλέκουμε από αυτά;
-«Με ασκήσεις ετοιμότητας», μου λέει ο Μανώλης Σφακιανάκης
-Ασκήσεις ετοιμότητας; Σε πόλεμο πάμε;
-«Να δώσουμε διαφορετικό χώρο στον εαυτό μας. Να βάλουμε κανόνες. Να απέχουμε για κάποια διαστήματα. Αλλιώς η δίνη θα μας ρουφήξει… Θυμήσου: κάποτε ψάχναμε να βρούμε προϊόντα. Τώρα τα προϊόντα ψάχνουν να βρουν αγοραστές. Δηλαδή εμάς», συμπληρώνει ο Μανώλης Σφακιανάκης.
Μια παροιμία λέει πως το χέρι ομορφαίνει με μια φιλική χειρονομία και όχι με κοσμήματα. Kαι εγώ θα πω (συγχωρέστε μου την παράφραση) πως το χέρι ομορφαίνει με μια φιλική χειρονομία και όχι με ένα κινητό…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν
![Το πρόβλημα του ρεύματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/revmakwheuro-600x350-1-1-600x350-1-600x350-1.jpeg)
Το πρόβλημα του ρεύματος
Το πρόβλημα της αποθήκευσης αρχικά ήταν ότι η τεχνολογία δεν είχε προοδεύσει επαρκώς.
![Oι αυξήσεις στο ρεύμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/revma-600x338.jpg)
Oι αυξήσεις στο ρεύμα
Η ζωή για κάποιον που επέλεξε εγκαίρως ένα μπλε τιμολόγιο είναι απείρως ευκολότερη σε σχέση με τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, που άφησε το θέμα στην τύχη του
![Ηττα της πολιτικής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/tramp_13-768x480-1-768x480-600x375.jpg)
Ηττα της πολιτικής
Η Αμερική έχει βέβαια ισχυρή ιστορία στην πολιτική βία
![Επανυπολογίζοντας τα λάθη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/10/revma-1-600x361.jpg)
Επανυπολογίζοντας τα λάθη…
Συνολικά περίπου 130 εκατομμύρια ευρώ καλούνται να επιστρέψουν διάφοροι επαγγελματίες καθώς χρεώνονταν με μειωμένο ΕΤΜΕΑΡ χωρίς να το δικαιούνται.
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές