![Νέος πρόεδρος του ΕΟΔΥ ο Θεοκλής Ζαούτης – Δείτε το βιογραφικό του](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/10/zaoutis.jpg)
Είναι επίσημο. Ο Θεοκλής Ζαούτης είναι ο αντικαταστάτης του Παναγιώτη Αρκουμανέα στη θέση του προέδρου του ΕΟΔΥ.
O Υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρη συναντήθηκε σήμερα με τον Καθηγητή Θεοκλή Ζαούτη, ο οποίος αναλαμβάνει τη θέση του Προέδρου του ΕΟΔΥ.
Ο Θεοκλής Ζαούτης, MD, MSCE, PhD είναι Καθηγητής Παιδιατρικής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και Οµότιµος Καθηγητής Επιδηµιολογίας στην Ιατρική Σχολή Perelman του Πανεπιστηµίου της Pennsylvania και στο Children’s Hospital of Philadelphia (CHOP), όπου διετέλεσε επικεφαλής του Τμήματος Λοιμώξεων από το 2014 έως το 2018.
Έλαβε το μεγαλύτερο µέρος της ιατρικής του εκπαίδευσης στις Ηνωµένες Πολιτείες, µε εξαίρεση το διδακτορικό του, το οποίο ολοκλήρωσε στην Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Το 2015 ήταν ένας από τους δύο φιναλίστ για τη θέση του Διευθυντή του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πρόληψης και Ελέγχου Νόσων (ECDC).
Είναι Σύμβουλος του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος» για την Πρωτοβουλία «Υποστήριξη του Τομέα Υγείας της Ελλάδας», που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2018, καθώς και Σύμβουλος στο Περιφερειακό Γραφείο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) για την Ευρώπη στην Ελλάδα, ιδιότητα την οποία υποστηρίζει το Υπουργείο Υγείας της Ελλάδας στην ανάπτυξη κλινικών κατευθυντήριων γραµµών πρωτοβάθμιας περίθαλψης και συνταγογράφησης πρωτοκόλλων για οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις και λοιμώξεις του ουροποιητικού συστήματος.
Από την έναρξη της πανδημίας COVID-19 είναι µέλος της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορονοϊού COVID-19, του Υπουργείου Υγείας.
Από το 2018 είναι Επικεφαλής Επιστημονικός Υπεύθυνος του Ιδρύματος Penta, ενός από τους κορυφαίους Οργανισµούς στην Ευρώπη, που διεξάγει έρευνα για τις παιδιατρικές λοιµώξεις.
Στις Ηνωµένες Πολιτείες κατέχει τη θέση του Προέδρου του Ειδικού Τµήµατος Παιδιατρικής της Οµάδας του Εθνικού Ινστιτούτου Υγείας (NIH) για την Αντιµικροβιακή Διαχείριση.
Είναι Μέλος του Επιστηµονικού Συµβουλίου για την Καταπολέµηση της Μικροβιακής Αντοχής του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσηµάτων (CDC) και Μέλος της Επιτροπής για τις Λοιμώδεις Νόσους (The Red Book Committee) της Αµερικανικής Ακαδηµίας Παιδιατρικής (AAP).
Έχει περισσότερες από 270 επιστηµονικά αξιολογηµένες δηµοσιεύσεις, τις περισσότερες στον τοµέα των παιδιατρικών λοιµώξεων, µε επίκεντρο τις νοσοκοµειακές λοιµώξεις, την αντιµικροβιακή χρήση και αντοχή και τον εµβολιασµό.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Διπλωματικοί κύλοι: Με την Κύπρο είμαστε σταθερά προσηλωμένοι στην επανένωση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ypex-1-600x300.jpeg)
Διπλωματικοί κύλοι: Με την Κύπρο είμαστε σταθερά προσηλωμένοι στην επανένωση
Γρήγορη ήταν η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις του τούρκου Προέδρου από τα κατεχόμενα της Κύπρου. Πώς αντέδρασαν διπλωματικές πηγές
![«Ένα νησί, δύο χώρες, καμία λύση»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/07/kypros.jpg)
«Ένα νησί, δύο χώρες, καμία λύση»
50 χρόνια μετά τη διαίρεση της Κύπρου το SPIEGEL δημοσιεύει αφιέρωμα για τον Αρχιεπίσκοπο Μακάριο. Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι μιλούν για το Κυπριακό στην tageszeitung.
![Ερντογάν: Δεν είναι δυνατό το ομοσπονδιακό σύστημα στην Κύπρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/2024-07-20T103253Z_1866293957_RC2XY8AJ09TS_RTRMADP_5_CYPRUS-CONFLICT-ANNIVERSARY-TURKEY-600x417.jpg)
Ερντογάν: Δεν είναι δυνατό το ομοσπονδιακό σύστημα στην Κύπρο
Ομιλία του Τούρκου προέδρου από το ψευδοκράτος με αφορμή της 50ή επέτειο της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Τι ανέφερε για τη «λύση του Κυπριακού»
![Μητσοτάκης: Η ανάρτηση για τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/23-06-23_0019__DPD0429-1-600x400.jpg)
Η ανάρτηση Μητσοτάκη για τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο
Ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης με αφορμή τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο προέβη σε μια ανάρτηση στο διαδίκτυο
![Ο Σολτς και ο νέος Ψυχρός Πόλεμος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/11/OT_GERMANYSoltz_-600x321.png)
Ο Σολτς και ο νέος Ψυχρός Πόλεμος
Η στάθμευση αμερικανικών πυραύλων μεγάλου βεληνεκούς στη Γερμανία από το 2026 αλλάζει την πολιτική ασφαλείας του Βερολίνου την ώρα που η Μόσχα απειλεί με χρήση πυρηνικών.
![Καιρός: Επιμένει ο έντονος καύσωνας με 40άρια μέχρι τη Δευτέρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/1Q0A3209-1-e1721453374540-600x396.jpg)
Επιμένει ο έντονος καύσωνας με 40άρια μέχρι τη Δευτέρα
Η έντονη αστάθεια θα κάνει αισθητή την παρουσία της από το Σαββατοκύριακο με μπόρες και τοπικά ισχυρές καταιγίδες
![Microsoft – Crowdstrike: Ξεκίνησε η σταδιακή αποκατάσταση των προβλημάτων](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/JH87qzvBi3A9B6NNzJ8Cz3-1200-80-1024x576-1-600x338.jpg)
Αγωνία από το ΙΤ black out - Πότε θα αποκατασταθούν οι υπηρεσίες
Πώς η CrowdStrike προκάλεσε την παγκόσμια διακοπή λειτουργίας - Το πλήγμα στη Microsoft
![Κύπρος, καλοκαίρι 1974: Το βαρύτατο τίμημα του εμφυλίου μας σπαραγμού](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/kypros.photo_.kentriki-1-600x461.jpg)
Κύπρος, καλοκαίρι 1974: Το βαρύτατο τίμημα του εμφυλίου μας σπαραγμού
Πώς διαλύθηκε το κυπριακό ανεξάρτητο κράτος, και πώς ο ανθηρός ελληνισμός του κατέληξε στην προσφυγιά και στη δυστυχία
![ΥΠΕΞ για Κυπριακό: Παραμένουμε προσηλωμένοι στη λύση της διζωνικής δικοινοτικής ομοσπονδίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/exoterikon-600x406.jpg)
Το μήνυμα του ΥΠΕΞ προς την Τουρκία – «Το Κυπριακό παραμένει ύψιστη εθνική προτεραιότητα»
«Το Κυπριακό παραμένει έως και σήμερα ένα ανεπίλυτο διεθνές ζήτημα παράνομης εισβολής και κατοχής κράτους – μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών», υπογραμμίζει το ΥΠΕΞ
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Κοκκύτης, ιλαρά, ανεμοβλογιά στους αγώνες του Παρισιού](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ολυμπιψ-600x448.jpg)
Κοκκύτης, ιλαρά, ανεμοβλογιά στους Ολυμπιακούς του Παρισιού
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες αποτελούν υγειονομική πρόκληση σε μια πόλη που παραμένει ακόμα άδεια από τουρίστες αλλά και από τους ντόπιους