![Επτά ελληνικές πόλεις υποψήφιες για τις «100 κλιματικά ουδέτερες πόλεις έως το 2030»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/10/asia-gdc271f8ba_1920.jpg)
Με την επίσημη έναρξη της Ευρωπαϊκής Αποστολής για τις 100 κλιματικά ουδέτερες πόλεις έως το 2030 (Mission Board “100 climate neutral cities by 2030”) που κήρυξε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ο Γενικός Γραμματέας Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος, Ευθύμιος Μπακογιάννης, απευθύνει κάλεσμα συμμετοχής στους ελληνικούς Δήμους.
Το ΥΠΕΝ βρίσκεται σε συνεργασία με το EU Mission Board και προετοιμάζει από τον Απρίλιο του 2020 τις ελληνικές συμμετοχές για το μεγάλο εγχείρημα μετασχηματισμού τους σε κλιματικά ουδέτερες πόλεις έως το 2030.Στην εν λόγω Ευρωπαϊκή Αποστολή ήδη έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον οι Δήμοι Ηρακλείου, Ιωαννιτών, Καλαμάτας, Τρικκαίων, Κοζάνης, Θήρας και Φυλής και η Γενική Γραμματεία Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος καλεί να συμμετάσχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι Δήμοι, παρέχοντάς τους την απαραίτητη υποστήριξη και καθοδήγηση.
Η Ελλάδα μάλιστα, αναγνωρίζεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ως μία από τις λίγες ευρωπαϊκές χώρες που υποστηρίζουν την Ευρωπαϊκή Αποστολή με πρωτοβουλία της κυβέρνησης του κράτους – μέλους, μέσω του ΥΠΕΝ. Γι’ αυτόν τον λόγο η Ελλάδα αναφέρθηκε ονομαστικά μαζί με την Ισπανία, την Αυστρία και τη Σουηδία στην εκδήλωση έναρξης της Ευρωπαϊκής Αποστολής, από τον Διευθυντή του Mission Board “100 climate neutral cities by 2030Matthew Baldwin.
Η Ευρωπαϊκή Αποστολή
Τονίζεται ότι η Ευρωπαϊκή Αποστολή (Mission Board “100 climate neutral cities by 2030”) θα καλύψει τις ανάγκες του επανασχεδιασμού και της αναζωογόνησης των αστικών περιοχών με αναμενόμενα αποτελέσματα τη βελτίωση:
1) της ποιότητας και της αισθητικής του αστικού περιβάλλοντος,
2) της ενεργειακής απόδοσης και της ποιότητας των κτιρίων,
3)του περιβαλλοντικού αποτυπώματος του υπαίθριου δημόσιου χώρου,
4) τη μείωση παραγωγής ρύπων από τις καθημερινές μετακινήσεις,
5) την εξοικονόμηση φυσικών πόρων, καθώς και
6) τον ψηφιακό μετασχηματισμό των αστικών περιοχών.
Τέλος, η υλοποίηση όλων των δράσεων θα συνδέσει τις υφιστάμενες με τις νέες πρωτοβουλίες και πολιτικές της ΕΕ (Ευρωπαϊκά Προγράμματα που ήδη τρέχουν π.χ. ΣΒΑΚ) με συνολικό παρονομαστή την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία (GreenDeal).
Με 10ετές πλάνο και χρηματοδότηση
Οι Δήμοι που θα επιλεγούν τελικά, θα συμμετάσχουν σε ένα ολοκληρωμένο πλάνο ολιστικών παρεμβάσεων με καθορισμένο προϋπολογισμό και χρονοδιάγραμμα 10ετίας. Οι φιναλίστ θα έχουν την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουν την ταυτότητα τους (city re-branding) και μέσω των χρηματοδοτικών εργαλείων της ΕΕ, θα μπορέσουν να υλοποιήσουν επενδύσεις μεγάλης κλίμακας δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας.
Ο Γενικός Γραμματέας Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος, Ευθύμιος Μπακογιάννης, δήλωσε:
«Η επίτευξη να γίνουν 100 πόλεις κλιματικά ουδέτερες έως το 2030 αποτελεί μια αποστολή που θα υποστηρίξει, θα προωθήσει και θα επιδείξει τον συστηματικό μετασχηματισμότους μετατρέποντάς τες σε κόμβους πειραματισμού και καινοτομίας.
Οι πόλεις είναι ο τόπος όπου συνυπάρχουν στρατηγικές για την απανθρακοποίηση της ενέργειας, των μεταφορών, των κτιρίων, της βιομηχανίας και της γεωργίας. Η κλιματική κρίση πρέπει να αντιμετωπιστεί εντός των πόλεων και με τη συμμετοχή όλων των πολιτών, μέσω μιας πολυεπίπεδης και συν-δημιουργικής διαδικασίας προσαρμοσμένης στις πραγματικότητες κάθε πόλης».
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Το Υπερταμείο πρωταγωνιστεί στη μετάβαση προς μια βιώσιμη οικονομία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/dimitriadis-600x400.jpg)
Το Υπερταμείο πρωταγωνιστεί στη μετάβαση προς μια βιώσιμη οικονομία
H Ελλάδα το 2024 χάρη στις επιδόσεις του Υπερταμείου ανέβηκε στη 12η θέση (16 θέσεις συγκριτικά με το 2022) στην κατάταξη του Global Sovereign Wealth Funds Scoreboard
![Ντιν Μητρόπουλος και Τζον Κουδούνης στο Economist: Η βιώσιμη ανάπτυξη ήρθε για να μείνει](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/economist2-600x337.jpg)
Ντιν Μητρόπουλος και Τζον Κουδούνης στο Economist: Η βιώσιμη ανάπτυξη ήρθε για να μείνει
Την πρόοδο της Ελλάδος σε θέματα βιωσιμότητας σε συνδυασμό με την ελκυστικότητα της χώρας σαν επενδυτικό προορισμό επισήμαναν οι Ντιν Μητρόπουλος και Τζον Κουδούνης
![Πράσινα ομόλογα: Κομβικός ρόλος στην ενεργειακή μετάβαση της ΝΑ Ευρώπης [μελέτη ΙΕΝΕ]](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/11/prasini-anaptyxi-600x363.jpg)
Τα πράσινα ομόλογα ενισχύουν την ενεργειακή μετάβαση - Τι δείχνει μελέτη του ΙΕΝΕ
Η χρήση κριτηρίων ESG γίνεται ολοένα και πιο σημαντική αναδεικνύοντας τον ρόλο που διαδραματίζουν τα πράσινα ομόλογα