Η ανησυχία όλων μας ήταν μεγάλη όλο το βράδυ της Πέμπτης 14 Οκτωβρίου. Αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα με τους ασχολούμενους με το θέμα των πλημμυρών και συνεχώς όλοι καρφωμένοι στα διεθνή δίκτυα πρόγνωσης των μετεωρολογικών παραμέτρων. Τα μηνύματα ήταν δυστυχώς απαισιόδοξα και οι προβλέψεις για την Αττική δυσοίωνες για τη νύχτα που θα ακολουθούσε. Τα πράγματα φαίνονταν ακόμη πιο δύσκολα για την πολύπαθη Δυτική Αττική με την πρόβλεψη ιδιαίτερα ραγδαίων βροχών και καταιγίδων κυρίως το 3ωρο 3:00 μέχρι 6:00 το πρωί της Παρασκευής.
Ξημερώματα της Παρασκευής όλοι αναζητούσαμε να δούμε τι έγινε. Στη πρωινή ττηλεοπτική ζώνη οι δημοσιογράφοι σχολίαζαν πως η Αθήνα και η Αττική τη «σκαπούλαρε».
Ας δούμε λοιπόν πως τη «σκαπούλαρε» η Αττική από τον Μπάλο κοιτάζοντας αδρομερώς τη μεγάλη εικόνα.
Αν κρίνουμε από τα δεδομένα των σταθμών του 12ώρου 8:00 μέχρι 20:00 της Πέμπτης στην Αττική έχαμε βροχές συνολικού ύψους περί τα 80 mm (Ελληνικό 60 mm, Τατόι 77, Ν. Φιλαδέλφεια 112, Σπάτα 39 κλπ). Πρόκειται για υψηλό ύψος βροχής που όμως πραγματοποιήθηκε σε δόσεις που απείχαν μεταξύ τους κάποιες ώρες. Αυτό βοήθησε ώστε να μην αθροίζονται οι μεγάλες τιμές της πλημμυρικής παροχής από τα αλλεπάλληλα γεγονότα βροχής.
Είναι προφανές ότι αν τα περίπου 80 mm έπεφταν στη διάρκεια ενός 3ώρου και όχι κατανεμημένα στο 12ωρο, τα αποτελέσματα από την επέλαση του Μπάλου θα ήταν δραματικά για την Αττική και ιδιαίτερα για τις «ευαίσθητες» περιοχές.
Η πρόγνωση ότι η νύχτα της Πέμπτης προς στην Παρασκευή θα έδινε ακόμα μεγαλύτερα ύψη βροχής ήταν το πιο ανησυχητικό. Αυτό για ένα ακόμα λόγο παραπάνω. Γιατί αν σε μια παρατεταμένη διαταραχή της ατμόσφαιρας η κατανομή των υψών βροχής είναι οπισθοβαρής τα πλημμυρικά φαινόμενα που θα προκληθούν είναι ακόμη πιο έντονα συγκρινόμενα με αυτά που προκαλούνται από μια «ομοιόμορφη» κατανομή των υψών βροχής στο χρόνο.
Στο πλαίσιο αυτό ήταν λοιπόν λογικό να υπάρξει αυτή η μεγάλη κινητοποίηση των μηχανισμών προστασίας και να παρθούν αυστηρά μέτρα για το πρωϊνό της Παρασκευής για να μη ζήσουμε ανεξέλεγκτες καταστάσεις.
Τώρα το επόμενο 12ωρο (8:00 – 20:00 της Παρασκευής) η Αττική δέχθηκε πολύ μικρότερα ύψη βροχής διαψεύδοντας τις προγνώσεις για ιδιαίτερα υψηλά ύψη βροχής. Οι σταθμοί της ΕΜΥ κατέγραψαν ιδιαίτερα μικρά ύψη βροχής για το 12ωρο αυτό (π.χ. Ελληνικό 19 mm, Τατόϊ 8, Ν. Φιλαδέλφεια 12, Σπάτα 9 κλπ).
Αυτό ήταν σε πολύ γενικές γραμμές το σκηνικό για την Πέμπτη και την Παρασκευή 14 και 15 Οκτωβρίου για την Αττική που γλύτωσε τα χειρότερα.
* Ο Γιώργος Τσακίρης είναι Ομότιμος Καθηγητής του ΕΜΠ
Latest News
Καύσωνας: Μέτρα προστασίας των εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα – Υποχρεώσεις των εργοδοτών
Καύσωνας από 16.7.2024 έως και 19.7.2024 και προστασία εργαζομένων Υποχρεώσεις εργοδοτών
Οι επιπτώσεις από την απόπειρα κατά Τραμπ
Ενα βασικό ερώτημα είναι το πώς η απόπειρα δολοφονίας επηρεάζει τη στάση των ψηφοφόρων
Τηλεργασία: Από τον έλεγχο στην εμπιστοσύνη
Ο σχεδιασμός και εφαρμογή σχετικών με την τηλεργασία πολιτικών ανθρώπινου δυναμικού είναι απολύτως απαραίτητες ενέργειες για την αντιμετώπιση των νέων συνθηκών και προσδοκιών των εργαζομένων
Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές;
Η αποτελεσματικότητα των παρεμβάσεων φαίνεται από τις επιδόσεις της Ελλάδας στους κρίσιμους δείκτες που δημοσίευσε πολύ πρόσφατα η Eurostat
Τράπεζες, επενδυτικές υπηρεσίες και καθήκον διαφώτισης πελατών
H τράπεζα οφείλει να παρέχει συμβουλές προσαρμοσμένες στο προφίλ του πελάτη
Οι μεγάλες προκλήσεις για την οικονομία της Κίνας
Η εμπειρία δείχνει ότι η κινεζική ηγεσία τείνει να δίνει υπερβολικές υποσχέσεις
Πώς θα προσδιοριστεί το ελάχιστο φορολογητέο εισόδημα των ατομικών επιχειρήσεων
Τι θα πρέπει να γνωρίζετε
Habemum papam στην τεχνητή νοημοσύνη: Tι σημαίνει για τη χώρα μας
Τι σημαίνει για την Ελλάδα η Πράξη για την Τεχνητή Νοημοσύνη που ενέκρινε το Συμβούλιο Υπουργών της ΕΕ
Δημοσιονομικά προβλήματα ενόψει
Οι καιροί είναι δύσκολοι, τα συναισθήματα είναι έντονα – και η Γαλλία δεν έχει παράδοση στη δημιουργία συνασπισμών μεταξύ κομμάτων με πολύ διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις
Πώς να ρυθμίσετε τα χρέη στο Δημόσιο - Οι δόσεις και η αίτηση
Σε πόσες δόσεις μπορώ να πληρώσω – Συμπλήρωση της αίτησης – υπεύθυνης δήλωσης