![Το σανό…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/10/intro-9.jpg)
Στις αρχές του Οκτωβρίου, όπως είχαμε επισημάνει από τον Οικονομικό Ταχυδρόμο, η κυβέρνηση υπέπεσε σε σειρά παλινωδιών στο θέμα της επιχορήγησης των λογαριασμών ρεύματος. Απόφαση την οποία έλαβε επιδιώκοντας να αντισταθμίσει τις αυξήσεις των τιμών της κιλοβατώρας που έχει προκαλέσει η ευρωπαϊκή ενεργειακή κρίση.
Η πρωθυπουργική αναγγελία από το βήμα της ΔΕΘ για χορήγηση ενίσχυσης που θα «καλύπτει το 80% των αυξήσεων» ανασκευάστηκε σε «επιχορήγηση που θα καλύπτει το 80% των νοικοκυριών». Ο χρόνος εφαρμογής της ενίσχυσης δεν είχε αποσαφηνιστεί τότε, ενώ και οι προμηθευτές ενέργειας ενημερώθηκαν επίσημα μόλις πριν από περίπου 20 ημέρες για τον τρόπο της χορήγησης της και την περίοδο ισχύος της. Επίσης στις αρχές του Οκτωβρίου η κυβέρνηση, με μία άκομψη και στα όρια της νομιμότητας περί ανταγωνισμού παρέμβαση, ζήτησε από τη δημόσια εταιρία ρεύματος να δίνει επιπλέον εκπτώσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας.
Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν οι καταναλωτές επί δύο μήνες να ακούνε για επιχορήγηση αλλά να μην τη βλέπουν στους λογαριασμούς. Ή να διαπιστώνουν μία ενίσχυση της τάξης των 9 ευρώ. Αντίθετα αντίκριζαν και συνεχίζουν να αντικρίζουν στους λογαριασμούς ρεύματος τεράστιες αυξήσεις. Στα νοικοκυριά ξεπερνούν το 30% και φτάνουν και 50%, στις επιχειρήσεις δε, ο μπούσουλας… έχει χαθεί με ανατιμήσεις αστρονομικού μεγέθους…
Η συντριπτική πλειονότητα των καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας αφενός έχει υποστεί σοκ από την ακρίβεια και αφετέρου δυσπιστεί έναντι των κυβερνητικών ανακοινώσεων περί επιδοτήσεων που ψαλιδίζουν το ύψος των αυξήσεων… Και, βέβαια, φυσικά νιώθουν και απροστάτευτοι αλλά και ως ένα βαθμό εξαπατημένοι από την πολιτική ηγεσία.
Στη σειρά των παλινωδιών, να συμπληρώσουμε φυσικά, και τις απανωτές αναγγελίες περί οριζόντιων ρυθμίσεων οφειλών λογαριασμών… Δεν είχαν καμία βάση ισχύος και λογικής…
Το νέο επεισόδιο…
Το νέο επεισόδιο… στο σήριαλ των παρεμβάσεων που ανακοινώνονται αλλά δεν γίνονται, έρχεται να προστεθεί και το μέτρο της έκπτωσης 15% στους λογαριασμούς του φυσικού αερίου.
Η κυβέρνηση επιστράτευσε τη δημόσια επιχείρηση αερίου σε ανακοίνωση Τύπου αλλά και σε εφαρμογή της εξαγγελίας…
Το μέτρο ανακοινώθηκε τον Νοέμβριο, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει περάσει ούτε μία ποσοστιαία μονάδα έκπτωσης στην κατανάλωση. Κι αυτό καθώς η ΔΕΠΑ Εμπορίας ψάχνει να βρει ακόμα τη φόρμουλα που θα συμφωνήσει με τους πελάτες της – προμηθευτές φυσικού αερίου ώστε να τους μετακυλίσει το 15% και εκείνοι με τη σειρά τους να μειώσουν τους λογαριασμούς των καταναλωτών…
Υπάρχει όμως και άλλο κωμικοτραγικό… στην υπόθεση του φυσικού αερίου. Το Σάββατο, ανακοινώθηκε από τον ίδιο τον πρωθυπουργό, και χθες επαναλήφθηκε από τον αρμόδιο υπουργό, μεγαλύτερη αύξηση αυτής της έκπτωσης.
Δηλαδή, ανακοινώθηκε πως η έκπτωση 15%, η οποία δεν έχει ακόμη δοθεί στους οικιακούς καταναλωτές φυσικού αερίου, θα αυξηθεί για το επόμενο τρίμηνο… Την ίδια στιγμή που οι λογαριασμοί έχουν αυξηθεί σχεδόν 150%.
Μακάρι η κυβέρνηση, έστω και με καθυστέρηση, να περάσει τις εκπτώσεις! Αλλά ως τότε, καλό θα είναι να μην τάζει και να υπόσχεται πράγματα τα οποία είτε δεν μπορεί να τα κάνει είτε δεν τα έχει σχεδιάσει σωστά.
Αλλιώς δικαίως θα δεχτεί την κριτική πως «ταΐζει τον κόσμο με σανό…»
Και το σανό πουθενά μέχρι σήμερα δεν έχει κατεβάσει τιμές και κυρίως… ο κόσμος πια δεν το τρώει…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Η σιωπή περί του πληθωρισμού χρέους](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/03/xreos-600x338.jpg)
Η σιωπή περί του πληθωρισμού χρέους
Απίστευτη η διεθνής παραπληροφόρηση για τα μη ορατά και σοβαρά αίτια του πληθωρισμού και των συνεπειών του στις χώρες με δημογραφική κάμψη
![Για να μην πούμε το νερό νεράκι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/08/shutterstock_1475717444-600x338.jpg)
Για να μην πούμε το νερό νεράκι
Το πρόβλημα της λειψυδρίας είναι άλλο ένα παράδειγμα της διαρκούς απρονοησίας που χαρακτηρίζει την αναμέτρησή μας με την κλιματική αλλαγή
![Οι διακοπές στα ελληνικά νησιά δεν μπορούν και δεν πρέπει να καταντήσουν ταξικό προνόμιο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/08/1G228C-600x480.jpg)
Οι διακοπές στα ελληνικά νησιά δεν μπορούν και δεν πρέπει να καταντήσουν ταξικό προνόμιο
Η λογική «αν δεν μπορούν να πάνε στα νησιά, ας πάνε στα βουνά» στερείται σοβαρότητας, αγγίζοντας τα όρια του κυνισμού
![Εντιμο κράτος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/dimosio1-600x399.jpg)
Εντιμο κράτος
Το Δημόσιο τελικά γίνεται αναγκαίο κακό.
![Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι μια περιφερειακή σύγκρουση στη Μέση Ανατολή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/08/2023-10-12t160958z_1697126995_dpaf231012x911x014899_rtrfipp_4_conflict-war-politics-unrest-militaryequipment-defence_wide-b7204f785918e230d0fb7ac44ab2cd3e4d129b4a-1-600x337.jpg)
Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι μια περιφερειακή σύγκρουση στη Μέση Ανατολή
Οποιαδήποτε κλιμάκωση της σύγκρουσης και εμπλοκή άλλων χωρών απλώς θα κάνει τα πράγματα πιο επικίνδυνα. Για όλους.
![Το δυτικό δωράκι σε Πούτιν και Ερντογάν!](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/putin-erdogan-600x363.jpg)
Το δυτικό δωράκι σε Πούτιν και Ερντογάν!
Οι δισεκατομμυριούχοι αυταρχικοί ηγέτες της Ρωσίας και της Τουρκίας είναι οι κερδισμένοι της πρόσφατης ανταλλαγής κατασκόπων και Ρώσων εκτελεστών συμβολαίων με δυτικούς δημοσιογράφους και αντιφρονούντες, του καθεστώτος Πούτιν στη Ρωσία
![Από τη Ραφήνα μέχρι την Καλαμαριά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/07/rafina-600x334.jpg)
Από τη Ραφήνα μέχρι την Καλαμαριά
Υπάρχουν δύο παραδείγματα σημαντικών επενδύσεων που σχετίζονται με το τουριστικό προϊόν σε δύο νευραλγικές περιοχές πλησίον των μεγαλύτερων αστικών κέντρων, που και στα δύο υπάρχουν σημαντικές τοπικές αντιδράσεις
![Ευτυχώς που πέρασε η ενεργειακή κρίση…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_ape_energy-600x352.png)
Ευτυχώς που πέρασε η ενεργειακή κρίση…
Η παρέμβαση Σκυλακάκη ήταν αναγκαία
![Η βαριά σκιά μιας καταστροφής που είναι ήδη εδώ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/08/kapnos-attiki-1-600x400.jpg)
Η βαριά σκιά μιας καταστροφής που είναι ήδη εδώ
Ο καπνός από τη μεγάλη φωτιά στην Εύβοια ήρθε να θυμίσει οδυνηρά ότι εξακολουθούμε να ζούμε σε μια εποχή καταστροφών
![Με λίγα «φτιασιδώματα»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/anergia-ftwxeia-xrimata-epidoma-noikokyria-portofoli-600x336.jpg)
Με λίγα «φτιασιδώματα»
Το παζλ που έχει σχηματιστεί μας επιτρέπει να βλέπουμε με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, υπό πολλές προϋποθέσεις