![Το διαχρονικό πολιτικό ρίσκο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/10/vouli-1-scaled.jpg)
Στα προηγούμενα δυόμισι χρόνια το στοιχείο της πολιτικής αβεβαιότητας είχε σχεδόν εκλείψει. Παρότι τα απρόβλεπτα και τα ασύμμετρα περίσσεψαν από το καλοκαίρι του 2019 και εντεύθεν, ουδέποτε αμφισβητήθηκε το αγαθό της πολιτικής σταθερότητας.
Η κυβέρνηση είχε καταλάβει σχεδόν ηγεμονική θέση στην ελληνική πολιτική σκηνή και ουδείς αμφισβητούσε τη δυνατότητά της να κυβερνά απρόσκοπτα, χωρίς ιδιαίτερα εμπόδια ή άλλες περιπλοκές.
Προϊόντος του χρόνου ωστόσο και προσεγγίζοντας το άνοιγμα του εκλογικού κύκλου το στοιχείο του πολιτικού ρίσκου ήλθε να εγκατασταθεί για τα καλά στη χώρα μας. Από την αρχή του 2022 άρχισε να προσμετράται και σχεδόν να αποτιμάται από εγχώριους και διεθνείς αναλυτές, συμπεριλαμβανόμενο στους αρνητικούς παράγοντες επηρεασμού των οικονομικών εξελίξεων στη χώρα μας.
Ιδιαιτέρως υπό το πρίσμα του εκλογικού νόμου της απλής αναλογικής που περιορίζει τις δυνατότητες σχηματισμού αυτοδύναμης κυβέρνησης και του ενδεχομένου αναζήτησης ασθενών συμμαχικών κυβερνήσεων ή της διολίσθησης σε μια αποδιοργανωτική και αδιέξοδη συνθήκη επαναλαμβανόμενων εκλογικών αναμετρήσεων.
Επιπροσθέτως, αρχικά η επιδείνωση των πανδη- μικών συνθηκών και τώρα το κυβερνητικό φιάσκο του ανελέητου χιονιά, ήλθαν να επαυξήσουν τις ανησυχίες για έναν ενδεχόμενο ελληνικό πολιτικό εκτροχιασμό, καθώς εκτιμούν ότι η κυβέρνηση υπέστη σοβαρή ζημιά, σοβαρότερη από εκείνη των πυρκαγιών του περασμένου καλοκαιριού.
Η ένταση επίσης της διεκδίκησης από την πλευρά της αξιωματικής αντιπολίτευσης, όπως εκφράστηκε με την πρόταση μομφής και την ανύψωση των τόνων, μάλλον παραπέμπει σε όξυνση του πολιτικού ανταγωνισμού παρά σε οτιδήποτε άλλο.
Οπότε δικαίως οι πολιτικοί κίνδυνοι επανέρχονται και ανησυχούν κυρίως τους επιχειρηματίες και όσους προσέβλεπαν σε μια προσδοκώμενη ελληνική οικονομική αναγέννηση.
Οι πολιτικές περιπλοκές άλλωστε σχεδόν κυριαρχούν στις ελληνικές παραδόσεις. Το σισύφειο άγος που μας καταδιώκει έχει πολλές φορές χρησιμοποιηθεί από τον διεθνή Τύπο για να εξηγήσει τα κατά καιρούς επαναλαμβανόμενα πισωγυρίσματα της χώρας.
Πολύ περισσότερο στην τρέχουσα περίοδο ανάδειξης των μεταπανδημικών υψηλών προσδοκιών, που ήθελαν και θέλουν την Ελλάδα έτοιμη και ικανή να ξεφύγει από τον υπερδεκαετή κύκλο οικονομικής κρίσης και αναπτυξιακής καχεξίας και να ανοίξει δρόμους επενδυτικής αναγέννησης και παραγωγικής ανασυγκρότησης.
Θα μοιάζει με ιστορικό ατύχημα αν και αυτή η ευκαιρία χαθεί σε έναν αέναο κύκλο άγονων πο- λιτικών ανταγωνισμών.
Κακά τα ψέματα, το πολιτικό ρίσκο είναι το μεγαλύτερο που διαχρονικά κουβαλάει η χώρα μας. Αποτέλεσμα της ατελούς Δημοκρατίας μας, αλλά και μιας ασθενούς Διοίκησης που δεν είναι σε θέση να σταθεί μόνη της, χωρίς πολιτική καθοδήγηση. Δυστυχώς δεν είμαστε Ολλανδία, ούτε καν Ιταλία, ώστε να αντέχουμε μακρές περιόδους πολιτικών περιπλοκών και ακυβερνησίας.
Πράγμα που επιβάλλει άλλη στάση και συμπεριφορά από όλους, αν θέλουμε πραγματικά η χώρα να βγει από τη μακρά και πολυσήμαντη κρίση που την καταδιώκει.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/epixeirimaties_1-768x480-1-600x375.jpg)
Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις
Στην Ελλάδα υπάρχουν μόλις έξι εταιρείες με πάνω από 10.000 εργαζομένους
![Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/12/ot-greek_economy331-1024x600-1-768x450-1-2-1-600x352.jpg)
Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;
Σε εμάς τους Ελληνες η αλήθεια είναι ότι δεν αποτελεί άγνωστο φαινόμενο η συγκεκριμένη εξέλιξη, αλλά υποτίθεται ότι με όσα πάθαμε την προηγούμενη δεκαετία θα παρατηρούνταν μια αλλαγή στο μοντέλο ανάπτυξής μας
![Η παράταση δεν είναι ντροπή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/forologikes_diloseis-768x489-2-600x382.jpg)
Η παράταση δεν είναι ντροπή
Οι λογιστές διαμαρτύρονται ότι ειδικά για εφέτος έχει προκύψει πολύ μεγάλος όγκος εργασίας
![Το ρίσκο στον συνταξιούχο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/09/syntaxiouxoi-600x400.jpg)
Το ρίσκο στον συνταξιούχο
Το ερώτημα είναι αν αντέχουν τα ασφαλιστικά συστήματα να παρέχουν τις ίδιες γενναιόδωρες εγγυήσεις στους ηλικιωμένους όταν αποτελούν τόσο μεγάλο μερίδιο πλέον του πληθυσμού
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν
![Το πρόβλημα του ρεύματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/revmakwheuro-600x350-1-1-600x350-1-600x350-1.jpeg)
Το πρόβλημα του ρεύματος
Το πρόβλημα της αποθήκευσης αρχικά ήταν ότι η τεχνολογία δεν είχε προοδεύσει επαρκώς.
![Oι αυξήσεις στο ρεύμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/revma-600x338.jpg)
Oι αυξήσεις στο ρεύμα
Η ζωή για κάποιον που επέλεξε εγκαίρως ένα μπλε τιμολόγιο είναι απείρως ευκολότερη σε σχέση με τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, που άφησε το θέμα στην τύχη του