![Το σύνδρομο των εκλογών του 2012](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/04/Εκλογές-scaled.jpg)
Η περίφημη επενδυτική βαθμίδα, η λύτρωση επί της ουσίας της οικονομίας, από το μακροχρόνιο σπιράλ της έλλειψης αξιόχρεου, είναι σαφές πλέον ότι θα απονεμηθεί υπό προϋποθέσεις μετά τις εκλογές. Οποτε και αν γίνουν.
Την επόμενη κυβέρνηση θα την περιμένει δηλαδή ένα δώρο ανεκτίμητο. Μόλις η χώρα λάβει από τους οίκους αξιολόγησης τα περίφημα «3 Β» αυτόματα η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα υποχρεωθεί, όπως έκανε και στο παρελθόν με την Κύπρο όταν έλαβε την επενδυτική βαθμίδα, να βγει και να αγοράσει ό,τι ελληνικό ομόλογο κινείται. Με τα σημερινά δεδομένα θα αγοράσει χρεόγραφα άνω των 60 δισ. ευρώ, οδηγώντας στην πιο κρίσιμη στιγμή, δεδομένου ότι τα επιτόκια για τους άλλους θα ανεβαίνουν, σε μεγάλη μείωση των επιτοκίων δανεισμού για τη χώρα. Τα οφέλη σε αυτή την περίπτωση προφανή τόσο για την πραγματική οικονομία όσο και για τα δημοσιονομικά.
Για να φτάσουμε ωστόσο σε αυτή την κατάσταση, θα πρέπει να προηγηθούν πολλά. Αλλα πρακτικά υλοποιήσιμα. Αλλα εξαρτώνται από τη «λαϊκή» βούληση.
Τα πρώτα τα περιέγραψε εξαιρετικά μιλώντας στο Bloomberg ο Μάρτιν Μπαΐστερμπος εκπρόσωπος της ΕΚΤ σε αυτό που παλιά λέγαμε τρόικα. Είπε με όσο πιο απλά λόγια μπορούσε, υπενθυμίζοντας στην κυβέρνηση τις υποχρεώσεις της, ότι πρέπει να προχωρήσει στον εκσυγχρονισμό της δημόσιας διοίκησης. Αυτό ήταν το ένα καμπανάκι. Το άλλο αφορούσε το ιδιωτικό χρέος δεδομένου ότι στην κυβέρνηση δείχνουν να έχουν επαναπαυθεί στο ότι αυτό έφυγε από τις τράπεζες. Μόνο που δεν εξαφανίστηκε. Εχει μεταφερθεί στις εταιρείες διαχείρισης, ως λύση προωθητική αλλά προσωρινή. Αν δεν προχωρήσουν βιώσιμες ρυθμίσεις και αναχρηματοδοτήσεις ή ακόμα και διαγραφές, το πρόβλημα θα παραμείνει.
Επίσης υπενθύμισε ότι η κυβέρνηση συνεχίζει να σφυρίζει αδιάφορα, για την πληρωμή των κρατικών εγγυήσεων που έχουν καταπέσει, προς τις τράπεζες. Περίπου 2 δισ. ευρώ μεταφέρονται επί χρόνια παρακάτω, στερώντας ωστόσο ρευστότητα και κεφάλαια από τις τράπεζες.
Για να επιστρέψει η χώρα στην επενδυτική βαθμίδα πρέπει να γίνουν και άλλα πράγματα. Πρέπει να λυθεί ο γρίφος των επόμενων εκλογών, με την απλή αναλογική να προβληματίζει.
Η εκτίμηση πολλών είναι ότι η πρώτη εκλογική αναμέτρηση θα είναι χαλαρή, πολλοί θα απέχουν, άλλοι θα ψηφίσουν κάτι εναλλακτικό με στόχο να στείλουν μήνυμα. Οχι απαραίτητα μόνο στο κυβερνών κόμμα, αλλά ενδεχομένως και στην αξιωματική αντιπολίτευση. Αυτή η πρώτη ψηφοφορία, που πολλοί βλέπουν πολλά κοινά με τις εκλογές του 2012, ενδεχομένως να είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα απειλώντας την επίτευξη πλειοψηφίας στις σχεδόν βέβαιες εκλογές που θα ακολουθήσουν.
Σε αυτή την περίπτωση στο τραπέζι των οίκων, βρίσκονται πολλά «τρελά» σενάρια, όλα επικίνδυνα για την πιστωτική ικανότητα της χώρας.
Ο δρόμος ακόμα θα είναι μακρύς και η πορεία προς τις εκλογές θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες. Η ακρίβεια και η επανάκαμψη του πληθωρισμού θα είναι ο ένας, ειδικά εάν δεν βρεθεί η λύση να διασωθεί το διαθέσιμο εισόδημα των πολιτών. Ο δεύτερος παράγοντας θα είναι τα δημοσιονομικά και πώς χωρίς να επηρεαστεί το μίγμα της φορολογικής πολιτικής μπορεί η χώρα να επιστρέψει σε δημοσιονομική πειθαρχία.
Ο τρίτος παράγοντας θα είναι τα πολλά κοινοτικά χρήματα, μεταξύ των οποίων και αυτά του Ταμείου Ανάκαμψης, και πώς μπορούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις ισόρροπης ανάπτυξης.
Αν όλα τα παραπάνω δεν λειτουργήσουν σωστά θα οδηγήσουν σε αύξηση των ανισοτήτων. Σε αυτή την περίπτωση είναι βέβαιο ότι θα το πληρώσει η κυβέρνηση στην κάλπη, με το «σύνδρομο 2012» και μαζί η χώρα χάνοντας μια ακόμα ευκαιρία…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/12/ot-greek_economy331-1024x600-1-768x450-1-2-1-600x352.jpg)
Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;
Σε εμάς τους Ελληνες η αλήθεια είναι ότι δεν αποτελεί άγνωστο φαινόμενο η συγκεκριμένη εξέλιξη, αλλά υποτίθεται ότι με όσα πάθαμε την προηγούμενη δεκαετία θα παρατηρούνταν μια αλλαγή στο μοντέλο ανάπτυξής μας
![Η παράταση δεν είναι ντροπή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/forologikes_diloseis-768x489-2-600x382.jpg)
Η παράταση δεν είναι ντροπή
Οι λογιστές διαμαρτύρονται ότι ειδικά για εφέτος έχει προκύψει πολύ μεγάλος όγκος εργασίας
![Το ρίσκο στον συνταξιούχο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/09/syntaxiouxoi-600x400.jpg)
Το ρίσκο στον συνταξιούχο
Το ερώτημα είναι αν αντέχουν τα ασφαλιστικά συστήματα να παρέχουν τις ίδιες γενναιόδωρες εγγυήσεις στους ηλικιωμένους όταν αποτελούν τόσο μεγάλο μερίδιο πλέον του πληθυσμού
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν
![Το πρόβλημα του ρεύματος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/revmakwheuro-600x350-1-1-600x350-1-600x350-1.jpeg)
Το πρόβλημα του ρεύματος
Το πρόβλημα της αποθήκευσης αρχικά ήταν ότι η τεχνολογία δεν είχε προοδεύσει επαρκώς.
![Oι αυξήσεις στο ρεύμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/revma-600x338.jpg)
Oι αυξήσεις στο ρεύμα
Η ζωή για κάποιον που επέλεξε εγκαίρως ένα μπλε τιμολόγιο είναι απείρως ευκολότερη σε σχέση με τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, που άφησε το θέμα στην τύχη του
![Ηττα της πολιτικής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/tramp_13-768x480-1-768x480-600x375.jpg)
Ηττα της πολιτικής
Η Αμερική έχει βέβαια ισχυρή ιστορία στην πολιτική βία