![Η αμηχανία της εγχώριας Ακροδεξιάς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/04/2022-04-03T072211Z_971904758_RC2JFT9RCNHY_RTRMADP_5_HUNGARY-ELECTION-ORBAN.jpg)
Συνήθως η εγχώρια Ακροδεξιά δεν χαρακτηρίζεται από αμηχανία. Τουναντίον, θα λέγαμε, η αλαζονεία της είναι διαχρονικά αντιστρόφως ανάλογη προς το αχαμνό εκλογικό της ανάστημα. Το παράδοξο έχει την εξήγησή του. Πανθομολογουμένως το target group των ψηφοφόρων στο οποίο σταθερά απευθύνεται και το οποίο εξίσου σταθερά ανταποκρίνεται στο «αφήγημά» της (ο σκληρός πυρήνας, με άλλα λόγια, των ακροδεξιών στην Ελλάδα) δεν διακρίνεται για την αναλυτική του ικανότητα.
Οι εκπρόσωποί της δεν έχουν κάθε φορά παρά να «ακολουθήσουν το ρεύμα»: να κοπιάρουν και να μηρυκάσουν όποια εμμονή ή προκατάληψη είναι κυρίαρχη στο target group κατά τη δεδομένη χρονική συγκυρία. Τι εξοργίζει και τι ικανοποιεί ένα target group με την κρίση του αποξηραμένη, εσαεί δέσμιο του θυμικού του; Του το σερβίρεις να το καταπιεί αμάσητο κι ευελπιστείς ότι θα σε θυμηθεί στην κάλπη. Ευκολάκι.
Τα προβλήματα ξεκινούν για την εγχώρια Ακροδεξιά από την ώρα και τη στιγμή που ψηλώνουν οι φιλοδοξίες της. Προσάναμμα των φιλοδοξιών της είναι η ζήλια, το σαράκι που τρώει τα σωθικά της: γιατί οι ξένοι ακροδεξιοί να προκόβουν, ορισμένοι μάλιστα να κατακτούν και την εξουσία, ενώ οι δικοί μας καρκινοβατούν διαρκώς ανάμεσα στην είσοδο και στον αποκλεισμό τους από το Κοινοβούλιο;
Κρίμα κι άδικο. Προκειμένου να αναδείξουν την αδικία στο target group τους και, ει δυνατόν, να το διευρύνουν, ακολουθούν την αθάνατη τακτική «δια της προσκολλήσεως» ή, επί το λαϊκότερον, «ποιος είναι αυτός δίπλα στον Πάπα»: ανασύρουν όποια φωτογραφία ή όποιο βίντεο απαθανάτισε τη χειραψία τους με τη Λεπέν, τον Σαλβίνι ή τον Ορμπαν, κατά την πιο πρόσφατη σύνοδο των απανταχού ακροδεξιών μορφωμάτων, και διανθίζουν την ανεκδοτολογική τους αναπόληση με επινοήσεις φαντασιακής οικειότητας: «Τότε έσκυψε και μου είπε η Μαρίν», «ο Ματέο είναι έξω καρδιά», «ο Βίκτορ είναι παρεξηγημένος»…
Το τελευταίο διάστημα, ωστόσο, διαδέχτηκε την άνεση η ανασφάλεια: εκεί που κοκορευόσουν για τη στενή σου σχέση με την τάδε ή τη δείνα ακροδεξιά σελέμπριτι, το σκέφτεσαι δύο και τρεις φορές αν θα πρέπει να τη δημοσιοποιήσεις ή, ακόμη χειρότερα, αν θα πρέπει να μπεις καν στον κόπο να την επινοήσεις προτού τη δημοσιοποιήσεις.
Για όλα φταίει ο Πούτιν. Πριν από την εισβολή στην Ουκρανία, διακήρυττες με καμάρι ότι είσαι πουτινόφιλος, είτε ήσουν τηλεπωλητής με κονέ τον Ναζωραίο είτε ηγούμενος στο Αγιον Ορος. Τώρα, και ο Πούτιν αυτοπροσώπως να σε χαιρετήσει στον δρόμο, μάλλον θα σπεύσεις να τον βάλεις στη θέση του: «Ποιος είστε, κύριε, σας ξέρω;». Οταν βλέπεις την ίδια τη Μαρίν Λεπέν να καταχωνιάζει τις φωτογραφίες της με τον στούμπο γίγαντα, λες και θα τις ανέβαζε κανένα πορνοσάιτ, με τι κουράγιο να εξακολουθήσεις εσύ, ο ταπεινός Βαλκάνιος, να διατρανώνεις το πάθος σου για την αυταρχική φινέτσα του ρώσου ολετήρα;
Τα σκάγια παίρνουν και τον Ορμπαν. Κάποια εποχή, όχι και τόσο μακρινή, έπινες νερό στο όνομά του. Μπορεί κατόπιν να ενημερώθηκες για τα θερμά αισθήματα που έτρεφε ο Ορμπαν για το VMRO, το αδιάλλακτο εθνικιστικό κόμμα του «ακατονόμαστου» βόρειου γείτονα, αλλά φρόντισες να μην τα πληροφορηθούν οι ψηφοφόροι σου (είπαμε, δεν είναι σαΐνια) και, σε κάθε περίπτωση, μια κάρτα, ένα γράμμα, ένα τηλεγράφημα θα του έστελνες τις προάλλες ώστε να τον συγχαρείς για την περήφανη νίκη του στις ουγγρικές εκλογές. Εφόσον όμως πρόλαβε και τον συνεχάρη ο Πούτιν, καλύτερα να στείλεις τα δικά σου συγχαρητήρια με σύννεφα καπνού ή και καθόλου. Κλάφ’ τα, Χαράλαμπε. Φίσκα τα είδωλά σου στις τοξίνες.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Oι αυξήσεις στο ρεύμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/revma-600x338.jpg)
Oι αυξήσεις στο ρεύμα
Η ζωή για κάποιον που επέλεξε εγκαίρως ένα μπλε τιμολόγιο είναι απείρως ευκολότερη σε σχέση με τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, που άφησε το θέμα στην τύχη του
![Ηττα της πολιτικής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/tramp_13-768x480-1-768x480-600x375.jpg)
Ηττα της πολιτικής
Η Αμερική έχει βέβαια ισχυρή ιστορία στην πολιτική βία
![Επανυπολογίζοντας τα λάθη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/10/revma-1-600x361.jpg)
Επανυπολογίζοντας τα λάθη…
Συνολικά περίπου 130 εκατομμύρια ευρώ καλούνται να επιστρέψουν διάφοροι επαγγελματίες καθώς χρεώνονταν με μειωμένο ΕΤΜΕΑΡ χωρίς να το δικαιούνται.
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»