![Ο ενεργειακός μας δρόμος](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/11/ηλιακή-ενέργεια.jpg)
Παλαιότερα και μόνο η ανακίνηση του θέματος, μας έκανε να αισθανόμαστε σαν… Σαουδάραβες. Στην πορεία προσγειωθήκαμε σε… «ξυπόλητους πρίγκιπες» και πλέον αναζητούμε ή πρέπει να αναζητήσουμε, πιο γήινες λύσεις. Η υπόθεση κοιτασμάτων και εξορύξεων είναι μια πονεμένη υπόθεση για τη χώρα μας. Τώρα επανέρχεται εξ’ ανάγκης στο προσκήνιο και ως χώρα έχουμε δύο επιλογές. Η μια να φανταζόμαστε «φαραωνικού» επιπέδου πράγματα με κοιτάσματα δεκάδων δισεκατομμυρίων ευρώ και αγωγούς αντίστοιχου προϋπολογισμού, που θα μας σώσουν, σε (πολύ και αμφίβολο) μακροπρόθεσμο επίπεδο.
Κάτι δηλαδή σαν το λαχείο, με τις γνωστές μαθηματικά απειροελάχιστες πιθανότητες να μας κάτσει. Και η δεύτερη επιλογή να κάνουμε αυτά που μπορούμε, σε έναν εύλογο χρόνο. Να δούμε τα κοιτάσματα κυρίως φυσικού αερίου και να αφήσουμε τα μεγαλεπήβολα σχέδια για εξόρυξη πετρελαίου. Επιπλέον να προχωρήσουμε σε περιοχές που έχουμε σαφή δεδομένα από παλαιότερες έρευνες. Δηλαδή εκεί που μπορούν να προχωρήσουν σχετικά γρήγορα και είναι οικονομικά βιώσιμα τα σχέδια που θα επιλεγούν. Σε ποσότητες που μπορούν ενδεχομένως να ανακουφίσουν ενεργειακά μια περιοχή, όπως η Πελοπόννησος, χωρίς να γίνουν απαραίτητα «πλούσιοι» οι Πελοποννήσιοι. Απλά ενεργειακά αυτόνομοι. Αυτά σε μεσοπρόθεσμο επίπεδο.
Για τα πιο άμεσα τα πιο επείγοντα, να φτιάξουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε πολλούς σταθμούς υποδοχής υγροποιημένου φυσικού αερίου. Να αυξήσουμε τις ηλεκτρικές διασυνδέσεις με την υπόλοιπη Ευρώπη και τις χώρες της Νοτιοανατολικής Μεσογείου και να δούμε ξανά κάποιες έξυπνες ιδέες για τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας. Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα ισορροπημένο σχέδιο που θα δημιουργούσε τις προϋποθέσεις να μας πάει με ασφάλεια από πλευράς ενεργειακής επάρκειας τουλάχιστον μέχρι το 2030. Στόχος όμως θα πρέπει να είναι στην επόμενη δεκαετία, η Ελλάδα να έχει πολλές εφεδρείες. Αξιοποιώντας και τα κοιτάσματα φυσικού αερίου. Οχι απαραίτητα για να τα εμπορεύεται. Αλλά να είναι οι εφεδρείες της χώρας.
Τα στρατηγικά μας αποθέματα, τα οποία θα φυλάσσονται ως «κόρην οφθαλμού» σε κάποιες υπόγειες αποθήκες και όταν «σκάει» ένα πρόβλημα σαν το σημερινό να είναι διαθέσιμα. Κάτι σαν τον λιγνίτη σήμερα. Η χρήση του είναι ακριβή και ασύμφορη οικονομικά, αλλά όταν τίθεται θέμα επάρκειας, ο λιγνίτης «λάμπει» πιο πολύ και από «διαμάντι».
Την ίδια στιγμή σε άλλες αποθήκες και αυτό επίσης μπορεί να γίνει άμεσα, θα μπορεί να αποθηκεύεται η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια από τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ). Από τα φωτοβολταϊκά και τα αιολικά μας πάρκα. Οχι μόνο της στεριάς, αλλά και της θάλασσας. Και η επόμενη τεχνολογία είναι σχεδόν διαθέσιμη. Η παραγωγή από τις ΑΠΕ πράσινου υδρογόνου είναι το επόμενο βήμα. Ακόμα πιο οικονομικό. Ακόμα πιο οικολογικό. Υδρογόνο που θα μπορούσε να είναι το μελλοντικό καύσιμο για τα αυτοκίνητά μας, το οποίο επιπλέον θα μπορούσε να αξιοποιήσει το δίκτυο αγωγών φυσικού αερίου προκειμένου να ζεσταθούν τα νοικοκυριά μας.
Ολα αυτά δεν είναι ουτοπικά ή απίθανα να συμβούν. Αποτελούν όλα γνωστές και εφαρμόσιμες τεχνολογίες. Σε αυτές πρέπει να στοχεύουμε, σταθερά και με σχέδιο. Με ενημέρωση των πολιτών και διαθέσιμη χρηματοδότηση, ώστε να λάβουν και αυτοί τις σωστές επενδυτικές αποφάσεις για την ενεργειακή κάλυψη του σπιτιού τους.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Επανυπολογίζοντας τα λάθη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/10/revma-1-600x361.jpg)
Επανυπολογίζοντας τα λάθη…
Συνολικά περίπου 130 εκατομμύρια ευρώ καλούνται να επιστρέψουν διάφοροι επαγγελματίες καθώς χρεώνονταν με μειωμένο ΕΤΜΕΑΡ χωρίς να το δικαιούνται.
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό