![Το τελευταίο ρεπορτάζ του Κώστα Τσαούση δεν γράφτηκε ακόμη](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/05/29354974_10214527457833535_8558566545706267206_o.jpg)
«Οι άνθρωποι πεθαίνουν μόνο αν τους ξεχάσεις». Ετσι λένε κάποιοι, έτσι ίσως θα πούμε κι εμείς για έναν αγαπημένο συνάδελφο που έφυγε τόσο νωρίς από τη ζωή.
Ο Κώστας Τσαούσης, ο άνθρωπος του διπλανού γραφείου, που μας χώρισε ένα μικρό τζάμι, δεν χρειαζόταν και δεν χρησιμοποιούσε ποτέ μεγάλες κουβέντες, ούτε εύκολα «τσιτάτα».
Ο,τι έκανε, το ίχνος που άφησε στον κόσμο αυτό, στη δημοσιογραφία, σε όλους όσοι τον γνώρισαν, το έκανε με τη δουλειά του.
Με την ευρύτητα της σκέψης του και την ευρυμάθειά του, με τον τρόπο που προσέγγιζε τα γεγονότα αλλά κυρίως με τη δίψα για να μαθαίνει συνεχώς και νέα πράγματα.
Ενας δημοσιογράφος που ποτέ δεν βολεύτηκε με τις «εύκολες» συνταγές της δημοσιογραφίας, που ποτέ δεν υπηρέτησε τη «μανιέρα» του ρεπορτάζ, που γεννούσε συνεχώς ιδέες.
Όταν είσαι δημοσιογράφος για περισσότερα από 40 χρόνια, όταν έχεις κάνει ρεπορτάζ στο δρόμο, έχεις δει τη λινοτυπία, έχεις μυρίσει το φρεσκοτυπωμένο χαρτί, αλλά κάνεις σα μικρό παιδί για τις start up, για τις νέες τεχνολογίες, τα sites, τα social media, για τη σύγχρονη επιχειρηματικότητα, τότε δεν είσαι απλά δημοσιογράφος.
Ο Κώστας Τσαούσης δεν ήταν απλά ένας ακόμη συνάδελφος, ένας ακόμη υπηρέτης της δημοσιογραφίας.
Ηταν σκαπανέας του επαγγέλματος με την έννοια ότι συνεχώς αναζητούσε νέα πράγματα, ποτέ δεν έμεινε σταθερός σε ένα μόνο ρεπορτάζ.
Ο,τι γι’ αυτόν ήταν είδηση, το κυνηγούσε με τη χαρά ενός νεαρού δημοσιογράφου που συντάσσει το πρώτο ρεπορτάζ.
Και γι’ αυτό ακριβώς το χνάρι που άφησε στη ζωή είμαστε περήφανοι που τον γνωρίσαμε, που δουλέψαμε τα τελευταία χρόνια μαζί του, που οραματιστήκαμε νέα projects, που σχεδιάζαμε νέους δρόμους στη σύγχρονη εποχή.
Αγάπησε το επάγγελμα όσο λίγοι, αγάπησε τη ζωή, την έζησε με τον τρόπο που αυτός ήθελε χωρίς ποτέ να σταματήσει να αναζητά νέες πηγές ευχαρίστησης.
Bon viver όσο λίγοι, ερημίτης και κοσμοπολίτης ταυτόχρονα, ρεπόρτερ πρώτης γραμμής και δάσκαλος μαζί.
Κι όταν σου τηλεφωνούσε και σου έλεγε: «Εδώ κάτι λείπει, εκεί υπάρχει λάθος τίτλος, εδώ πρέπει να βάλεις κι αυτό το ρεπορτάζ», ήξερες ότι αυτός έχει δίκιο, γιατί έχει τη γνώση.
Μέχρι η ασθένεια να τον χτυπήσει αυτό ακριβώς έκανε. Δάσκαλος, με όλη τη σημασία της λέξης, για το καλό του «μαγαζιού», για το καλό της δημοσιογραφίας.
Η πολυσυλλεκτικότητά του είναι αυτή που θα μείνει παρακαταθήκη σε όσους τον γνωρίσαμε και είχαμε την τιμή να δουλέψουμε στο πλάι του.
Ένα «καλό ταξίδι» δεν αρκεί ως αποχαιρετισμός σε έναν σπουδαίο δημοσιογράφο και καλό συνάδελφο.
Ποιος ξέρει. Εκεί που πάει θα βρει κι άλλους μεγάλους δημοσιογράφους και θα «σκαρώσουν» καμιά εφημερίδα, κανένα site με όλες τις σύγχρονες επιχειρηματικές ιδέες, καμιά start up.
Και σίγουρα ο Κώστας Τσαούσης, ο Κώστας o καλός φίλος που γνωρίσαμε στον όμιλο της Alter Ego, θα έχει ηγετικό ρόλο.
Γιατί το τελευταίο ρεπορτάζ του, δεν γράφτηκε ακόμη…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Oι αυξήσεις στο ρεύμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/revma-600x338.jpg)
Oι αυξήσεις στο ρεύμα
Η ζωή για κάποιον που επέλεξε εγκαίρως ένα μπλε τιμολόγιο είναι απείρως ευκολότερη σε σχέση με τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, που άφησε το θέμα στην τύχη του
![Ηττα της πολιτικής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/tramp_13-768x480-1-768x480-600x375.jpg)
Ηττα της πολιτικής
Η Αμερική έχει βέβαια ισχυρή ιστορία στην πολιτική βία
![Επανυπολογίζοντας τα λάθη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/10/revma-1-600x361.jpg)
Επανυπολογίζοντας τα λάθη…
Συνολικά περίπου 130 εκατομμύρια ευρώ καλούνται να επιστρέψουν διάφοροι επαγγελματίες καθώς χρεώνονταν με μειωμένο ΕΤΜΕΑΡ χωρίς να το δικαιούνται.
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»