![‘Οπλα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/06/russia-tanks-768x508-1.jpg)
Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω.
Από τη μια πλευρά δηλαδή θα καμαρώνουμε για τους συμμάχους μας, θα κομπάζουμε για τους εταίρους μας και θα γκρινιάζουμε αν τους ξεφύγει καμία κουβέντα για την Τουρκία.
Αλλά από την άλλη, όταν οι σύμμαχοι και οι εταίροι μας πασχίζουν να βοηθήσουν τους Ουκρανούς να σταματήσουν τον Πούτιν, εμείς θα στέλνουμε φιλάκια, καρδούλες και Ντεπόν για τον πονοκέφαλο.
Ποιο σινεμά το παίζει αυτό το έργο να το δω κι εγώ;
Διότι το άλλο έργο είναι ότι έχουμε πόλεμο. Οι Ουκρανοί δεν ακολούθησαν την παλικαρίσια συμβουλή του στρατηγού Τόσκα κι όταν μπήκαν σπίτι τους οι ληστές δεν έκαναν ότι κοιμόντουσαν.
Πήραν τα όπλα να υπερασπιστούν το σπίτι τους.
Κι αυτά τα όπλα πρέπει κάποιος να τους τα δώσει. Διαφορετικά κάνει «συναυλίες ειρήνης» και φυσικά το παιχνίδι των ληστών.
Σήμερα δεκάδες σύμμαχοι, φίλοι και εταίροι μας βοηθούν, χρηματοδοτούν και εξοπλίζουν τους Ουκρανούς.
Διότι στις χώρες τους δεν πιστεύουν ότι η υποστήριξη της Ουκρανίας είναι «καθοδηγούμενος από τον εξωτερικό παράγοντα στόχος», ούτε «η πλήρης εξυπηρέτηση των αμερικανικών γεωπολιτικών συμφερόντων» (όπως κατάλαβε ο υποπτέραρχος ε.α. Δ. Παντελάτος, «Εφ.Συν», 30/5).
Ούτε έχουν όλους αυτούς τους ανεκδιήγητους πρώην στρατιωτικούς που θεωρούν ότι οι Ουκρανοί κακώς αντιστέκονται και θα πρέπει να παραδοθούν να τελειώνουμε.
Ούτε κυκλοφορούν στις τηλεοράσεις διάφοροι άλλοι απόστρατοι που θέτουν σε αμφισβήτηση κάθε βοήθεια στην Ουκρανία επικαλούμενοι διαδικασίες και αποφάσεις για τις οποίες δεν ρωτήθηκαν.
(Μεταξύ μας, ευτυχώς. Φοβάμαι πως αν τους είχαν ρωτήσει θα στέλναμε όπλα στον Πούτιν!)
Ούτε φυσικά υπάρχουν υπουργοί που θεωρούν ότι «κακώς το ΝΑΤΟ το 2008 ανακοίνωσε ότι θα βάλει τη Γεωργία και την Ουκρανία εντός των κόλπων του χωρίς προηγούμενη συνεννόηση με τη Ρωσία. Επρεπε να είχε υπάρξει προηγούμενη συνεννόηση» (Αγγ. Συρίγος, 31/5).
Γενικώς δηλαδή οι φίλοι και οι εταίροι μας δεν πιστεύουν ότι οι ανεξάρτητες χώρες χρειάζεται να παίρνουν την άδεια του Πούτιν, της Ρωσίας ή κάποιου άλλου για να ασκήσουν την ανεξαρτησία τους.
Το περίεργο μάλιστα είναι ότι αυτό ισχύει και για τη χώρα μας.
Η οποία έχει το δικαίωμα να συντάσσεται με τους φίλους, συμμάχους και εταίρους της χωρίς να ρωτάει προηγουμένως τη Ζαχάροβα και κανένα «φιλορωσικό» στρατόπεδο.
Ξέρετε ποιος δεν μας αναγνωρίζει αυτό το δικαίωμα; Ο φίλος μας ο Ερντι, ο καραμπουζουκλής!
Αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει ούτε ένας στη χώρα μας που να αναγνωρίζει το δικαίωμα του Ερντι να διαμαρτύρεται.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Κι αν ο αμερικανικός καπιταλισμός τα βρει με τον αντίστοιχο ασιατικό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/2023-10-02T150309Z_674453546_RC2EK3AA6QUZ_RTRMADP_5_USA-TRUMP-NEW-YORK-600x400.jpg)
Κι αν ο αμερικανικός καπιταλισμός τα βρει με τον αντίστοιχο ασιατικό;
Αν υπό τον Τράμπ ο αμερικανικός καπιταλισμός τα βρεί με τον αντίστοιχο ασιατικό, τότε το μέλλον της Ευρώπης θα σκοτεινιάσει για πολλούς λόγους και για πολλά χρόνια
![Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/06/30310601_katathes-600x435.jpg)
Κι όμως οι καταθέσεις αυξάνονται
Παρά την ακρίβεια οι καταθέσεις συνεχίζουν την ανηφόρα
![Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/epixeirimaties_1-768x480-1-600x375.jpg)
Αναζητούνται μεγάλες επιχειρήσεις
Στην Ελλάδα υπάρχουν μόλις έξι εταιρείες με πάνω από 10.000 εργαζομένους
![Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/12/ot-greek_economy331-1024x600-1-768x450-1-2-1-600x352.jpg)
Πόσο πρέπει να μας ανησυχεί το εμπορικό μας έλλειμμα;
Σε εμάς τους Ελληνες η αλήθεια είναι ότι δεν αποτελεί άγνωστο φαινόμενο η συγκεκριμένη εξέλιξη, αλλά υποτίθεται ότι με όσα πάθαμε την προηγούμενη δεκαετία θα παρατηρούνταν μια αλλαγή στο μοντέλο ανάπτυξής μας
![Η παράταση δεν είναι ντροπή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/03/forologikes_diloseis-768x489-2-600x382.jpg)
Η παράταση δεν είναι ντροπή
Οι λογιστές διαμαρτύρονται ότι ειδικά για εφέτος έχει προκύψει πολύ μεγάλος όγκος εργασίας
![Το ρίσκο στον συνταξιούχο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/09/syntaxiouxoi-600x400.jpg)
Το ρίσκο στον συνταξιούχο
Το ερώτημα είναι αν αντέχουν τα ασφαλιστικά συστήματα να παρέχουν τις ίδιες γενναιόδωρες εγγυήσεις στους ηλικιωμένους όταν αποτελούν τόσο μεγάλο μερίδιο πλέον του πληθυσμού
![Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/DIKTYO-ENERGEIAS-600x400.jpg)
Οι κρίσεις στην ενέργεια ζητούν παρεμβάσεις
Ο οίκος αξιολόγησης S&Ρ σε πρόσφατη ανάλυσή του θεωρεί ότι βαίνει προς τη λήξη της η έκρηξη των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας, που εκτίναξε την κερδοφορία των εταιρειών παραγωγής ενέργειας στην Ευρώπη
![Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/BlobServlet-600x308.jpg)
Οι πολίτες την ακρίβεια τη ζουν στο πετσί τους. Δεν τους χρειάζονται εξυπνάδες, αλλά μέτρα
Η ακρίβεια παραμένει ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Και θα παραμείνει όσο δεν κοιτάμε το πρόβλημα κατάματα
![Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/ependis-768x430-1-600x336.jpg)
Πόσες επενδύσεις μάς λείπουν
Χθες ο γενικός διευθυντής του ΙΟΒΕ Νίκος Βέττας επισήμανε ότι μόλις πρόσφατα οι νέες επενδύσεις κάλυψαν τις αποσβέσεις κεφαλαίου
![Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/meloni-600x417.jpg)
Τις πταίει για τον σημερινό πολιτικό σεισμό;
ίναι γνωστή στους ιστορικούς η ακαμψία που χαρακτηρίζει τα συστήματα που φθίνουν