![Apodeixi please και ο Θεός βοηθός!](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/1471184-POS1_930.jpg)
Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχουμε σταματήσει να μιλάμε για τη φοροδιαφυγή. Λες και το λύσαμε ως πρόβλημα. Για όσους δεν θυμούνται, υπήρξε διαχρονικά το πιο σημαντικό πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας. Μετά ήρθαν τα ηλεκτρονικά συστήματα διασταυρώσεων και περιορίστηκε σε έναν βαθμό η μεγάλη φοροδιαφυγή. Την περίοδο της καραντίνας, όπου η ανάγκη κοινωνικής αποστασιοποίησης επέβαλε τη χρήση απομακρυσμένων πληρωμών, περιορίστηκε και η μικροφοροδιαφυγή.
Ωστόσο πολλά από όσα φάνηκαν να αλλάζουν το προηγούμενο διάστημα επιστρέφουν και μάλιστα με δριμύτητα.
Για παράδειγμα, μπορεί οι τουριστικοί προορισμοί να πλημμυρίζουν από τουρίστες, αλλά οι νόμιμες αποδείξεις (έχουμε πήξει στα δελτία παραγγελιών) παραμένουν είδος προς εξαφάνιση. Τα POS… χαλούν απανωτά το ένα μετά το άλλο. Με τον ρυθμό που βγαίνουν εκτός λειτουργίας θα νόμιζε κανείς ότι η πανδημία επεκτάθηκε στα μηχανάκια των τραπεζικών συναλλαγών. Αν οι υπολογισμοί για τα φετινά έσοδα γίνονται βάσει των δηλωμένων νόμιμων συναλλαγών, έχω την αίσθηση ότι είναι λάθος. Το οικονομικό αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλύτερο και το κράτος δεν παίρνει το μερίδιο που του αναλογεί.
Πάλι καλά που σκέφτηκαν στην ΑΑΔΕ να μπλοκάρουν τουλάχιστον το πλέον συνηθισμένο των μεθόδων που ακολουθούν οι φοροφυγάδες καταστηματάρχες. Πλήρωνες με κάρτα, ένιωθες καλά με τη φορολογική σου συνείδησή, ανέμενες – η αλήθεια είναι – και την απόδειξη, αλλά όταν αυτή δεν έφτανε έλεγες δεν πειράζει θα ενημερωθούν οι φορολογικές Αρχές από τις τράπεζες. Αυτό δεν συνέβαινε. Τώρα, επιτέλους, συνδέεται απευθείας το POS με την ταμειακή μηχανή. Μάλιστα, καμία συναλλαγή δεν θα διεκπεραιώνεται αν δεν συνδέεται με μια νόμιμα εκδοθείσα απόδειξη. Μια ρύθμιση αυτονόητη που ωστόσο επί χρόνια δεν έκανε κανείς τον κόπο να την υλοποιήσει. Τώρα γίνεται και είναι παρήγορο. Ειδικά σε ό,τι αφορά τους ξένους τουρίστες που λόγω κουλτούρας πληρώνουν συνήθως με κάρτα. Απλά, όπως έχει καταγραφεί πολλές φορές, το POS που έμπαινε η κάρτα ήταν συνδεδεμένο με κάποιο τραπεζικό ίδρυμα στην αλλοδαπή και η συναλλαγή και βέβαια ο αναλογούν ΦΠΑ και φόρος εισοδήματος χάνονταν στις συμπληγάδες της φοροδιαφυγής.
Τις τελευταίες μέρες η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων έκανε και κάτι άλλο. Ενεργοποίησε τους ξένους τουρίστες στη μάχη κατά της φοροδιαφυγής στους τουριστικούς προορισμούς με μια καμπάνια στα σόσιαλ μίντια που απευθύνεται στους ξένους τουρίστες. Τους καλεί πριν πληρώσουν για οτιδήποτε στη χώρα να ζητούν από τους καταστηματάρχες «apodeixi please». Τους επισημαίνει μάλιστα στο σχετικό βίντεο ότι αν δεν πάρουν απόδειξη δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν, καθώς καλύπτονται από τον νόμο.
Το βίντεο μια χαρά τα λέει, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί και ένας αστυνομικός για την προστασία κάθε ξένου τουρίστα που θα επικαλεστεί όσα λέει η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων…
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό
![Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/galliaer-600x400.jpg)
Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά
Η Γαλλία παραδίδει μαθήματα, αλλά στην Αθήνα δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα στον δημοκρατικό χώρο, γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες