![Η επικαιρότητα του Ανδρέα Μ. Ανδρεάδη](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/09/Ανδρέας_Ανδρεάδης.jpg)
«Ένας καθηγητής Πανεπιστημίου – και δη Ελληνικού τοιούτου- είναι, κατά κανόνα μία «επιφανής ασημότης», Αυτό δεν ενέχει από μέρους μου καμμία περιφρόνησι. Είναι η απλή διαπίστωσις μιας πραγματικότητος. Αλήθεια, πόσοι είνε εκείνοι πού γνωρίζουν την ύπαρξι των πλείστων από τούς καθηγητάς των δύο Πανεπιστημίων μας; Οι φοιτηταί, ο διδασκαλικός κόσμος, οι επιστήμονες του κλάδου στον όποιο καθείς από αυτούς ανήκει. Το κοινό τους αγνοεί. Εκτός δε των συνόρων του κράτους τούς αγνοούν και αυτοί ακόμα οι συνάδελφοι τους και οι επιστήμονες – δεδομένου ότι δεν έχουν εκπονήσει συγγράμματα τοιούτου κύρους ώστε να έχουν μεταφρασθή και διαβασθή στο εξωτερικό. Ο μόνος πού έκαμε εξαίρεσι σ’ αυτόν τον κανόνα ήταν ο καθηγητής Ανδρεάδης – τον όποιο μας αφήρπασε αυτές τις ημέρες ένας αιφνίδιος θάνατος.
Για τον καθηγητή Ανδρεάδη μπορεί να λεχθή, χωρίς καμμία υπερβολή, ότι υπήρξε μία διεθνής φυσιογνωμία. Μετά τον … Παρθενώνα και τον Βενιζέλον ήταν ό,τι οι ξένοι εγνώριζαν από την Ελλάδα – όταν δεν εγνώριζαν τίποτα.»
Με αυτά τα λόγια ξεκινούσε ένα άρθρο του συγγραφέα Κώστα Ουράνη (1890-1953) στον εικονογραφημένο Εθνικό Κήρυκα Νέας Υόρκης, τον Σεπτέμβριο 1935. Το άρθρο είχε τον υπέρτιτλο: «Μορφές, που εκλείπουν» και υπότιτλο «Ο έλλην διανοούμενος, που έγραψεν εις την ζωήν του 100 χιλ. γράμματα προς φίλους του». Όπως χαρακτηριστικά γράφει ο Ουράνης για τον καθηγητή Ανδρεάδη “μπορεί να λεχθή, χωρίς καμμία υπερβολή, ότι υπήρξε μια διεθνής φυσιογνωμία. Μετά τον … Παρθενώνα και τον Βενιζέλον ήταν ό,τι οι ξένοι εγνώριζαν από την Ελλάδα – όταν δεν εγνώριζαν τίποτα.»
Τη διάσταση αυτή του λαμπρού Έλληνα οικονομολόγου και καθηγητού, την επιβεβαιώνουν από την σκοπιά τους γνωστοί Έλληνες άνθρωποι της οικονομίας και των γραμμάτων σε ειδικό αφιέρωμα του μηνιαίου περιοδικού «Athens Review of Books». Σίγουρα δε, πολλά και ενδιαφέροντα θα ακουστούν στην εκδήλωση που την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Γενικών Συνελεύσεων της Τράπεζας της Ελλάδος στις 17.30 μ.μ.
Ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι οι κ.κ.: Βασίλης Ράπανος, μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και πρόεδρος του Δ.Σ. της Alpha Bank, Μιχάλης Ψαλιδόπουλος, ομότιμος καθηγητής Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ και ο Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος, Γιάννης Στουρνάρας. Την εκδήλωση θα συντονίσει ο κ. Μανώλης Βασιλάκης, διευθυντής της Athens Review of Books.
Οι παραπάνω ομιλητές είναι εξάλλου και ορισμένοι από τους συγγραφείς του αφιερώματος στον καθηγητή Ανδρέα Μ. Ανδρεάδη (1870-1935) του περιοδικού ARB στο οποίο δημοσιεύεται και αλληλογραφία του διάσημου οικονομολόγου με τους Ελευθέριο Βενιζέλο και Κωστή Παλαμά.
«Γνωστός για τις συμβολές του στα δημόσια οικονομικά -όχι μόνο της εποχής του, αλλά και των αρχαίων και βυζαντινών χρόνων-, για τις υψηλές πολιτικές και διεθνείς διασυνδέσεις, για τον κοσμοπολιτισμό και την αγάπη του στο θέατρο, για τη φιλοπονία και την οξυδέρκειά που τον χαρακτήριζαν, για «το μεταξωτό του σταχτί πουκάμισο και τη χτυπητή του πολυγνωσία», ο Ανδρέας Ανδρεάδης αποτελεί αδιαμφισβήτητα μια από τις πιο ενδιαφέρουσες μορφές της ελληνικής πανεπιστημιακής κοινότητας των αρχών του 20ού αιώνα.» γράφει στο σχετικό αφιέρωμα, μεταξύ άλλων, ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Γιάννης Στουρνάρας, τονίζοντας την επικαιρότητα του Ανδρέα Ανδρεάδη. Επικαιρότητα που έχει άμεση σχέση με το ρόλο των Κεντρικών Τραπεζών στη σημερινή οικονομική πραγματικότητα, όπου η επανεμφάνιση του πληθωρισμού και τα υψηλά δημόσια χρέη, πείθουν ότι κάποια προβλήματα στην οικονομία είναι … εφτάψυχα.
Κατά τον κ. Βασίλη Ράπανο, «η Ελλάδα από την ανεξαρτησία της μέχρι σήμερα γνώρισε πολλές δημοσιονομικές κρίσεις, με δραματικές συνέπειες στην οικονομική δραστηριότητα, τη διανομή του εισοδήματος, αλλά και στις πολιτικές εξελίξεις. Η πρώτη συστηματική ανάλυση και μελέτη των δημοσιονομικών θεμάτων στη χώρα μας οφείλεται σε μια μεγάλη μορφή της οικονομικής επιστήμης, τον Ανδρέα Μ. Ανδρεάδη. Είναι γενικότερα παραδεκτό ότι ο Ανδρέας Μ. Ανδρεάδης ήταν ο πιο επιδραστικός Έλληνας οικονομολόγος στο πρώτο μισό του εικοστού αιώνα. Ήταν μια από τις σημαντικότερες φυσιογνωμίες που δίδαξαν ποτέ στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και επηρέασε όχι μόνο την οικονομική σκέψη, αλλά και τη δημοσιονομική πολιτική, Προσωπικότητα διεθνούς βεληνεκούς, σφράγισε την εποχή του ως δάσκαλος και επιστήμονας, αλλά και ως άνθρωπος των γραμμάτων γενικότερα.
Ήταν επίσης πολυγραφότατος και πολλά έργα του έχουν μεταφραστεί σε αρκετές άλλες γλώσσες. Από την άποψη αυτή, κλασσικά θεωρούνται πλέον τα έργα του Η Ιστορία της Τράπεζας της Αγγλίας και η Ιστορία της Ελληνικής Δημόσιας Οικονομίας. Το τελευταίο μάλιστα έργο έχει μεταφραστεί στα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και ιταλικά και έχει γνωρίσει από τότε αρκετές ανατυπώσεις. Οι νεότερες γενιές Ελλήνων οικονομολόγων γνωρίζουν ελάχιστα τον Ανδρεάδη και πολύ λιγότερο το έργο του. Είναι όμως γνωστός στους ιστορικούς και κυρίως στους οικονομικούς ιστορικούς. Για το έργο του και ιδίως για την Ιστορία της .Τράπεζας της Αγγλίας και την Ιστορία της Ελληνικής Δημόσιας Οικονομίας, έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια διάσημοι οικονομολόγοι, όπως ο Hicks (1977), ο Einzig (1964) και ο Keynes (1935).
Σαφώς λοιπόν ο διάσημος Ελληνας οικονομολόγος επανέρχεται στην επικαιρότητα,σε μια εποχή όπου η οικονομία έχει σοβαρή ανάγκη από θεμελιώδεις επαναθεωρήσεις.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό
![Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/galliaer-600x400.jpg)
Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά
Η Γαλλία παραδίδει μαθήματα, αλλά στην Αθήνα δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα στον δημοκρατικό χώρο, γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες