Εν αρχή ην η Ανηθικότητα. Τότε που αρχίζουν να συμβαίνουν όλα τα άσχημα. Από την έλλειψη ηθικής. Την καταστρατήγηση των κοινωνικών κανόνων. Θέλει ομολογουμένως αρκετή δουλειά -κυρίως από την οικογένεια- για να σφυρηλατηθεί η ηθικότητα του παιδιού, του μελλοντικού ενεργού πολίτη. Και η επιλογή των εύκολων λύσεων και της άκοπης πορείας συνήθως χρειάζεται τη στήριξη της ανηθικότητας. Εκεί κοντά βρίσκεται η ηθική «κατά παραγγελίαν» και «επί χρήμασι» εφαρμοζόμενη.
«Μα, πάψετε επιτέλους να κάνετε bullying σε αυτό τον τόπο το μαγικό και αγγελικά πλασμένο!»…
Με απούσες τις αναστολές της ηθικής, η Απληστία είναι από τις πρώτες νοσηρές καταστάσεις που ανθίζουν. Τα λίγα δε φτάνουν. Τα πολλά είναι λίγα και τα περισσότερα είναι το εφαλτήριο για τον πακτωλό. Το ατέρμον κυνήγι του αδηφάγου ανθρώπου για τον απόλυτο πλουτισμό, αποτελεί μια σπείρα που μεθά με τη φυγόκεντρη δύναμη που αναπτύσσει. Όμως, ακόμα και ο Μίδας κατέληξε δυστυχισμένος.
Τα δυο προηγούμενα εκτρέφουν εύκολα την Ασυδοσία. Οι κανόνες είναι για τους άλλους, όχι για εμάς. Εν ολίγοις για τους ανόητους, τους άνευρους, τους ανίκανους. Διψάμε για εξουσία και χρησιμοποιούμε την ισχύ της για προσωπικά οφέλη. Όσο είναι αυτό δυνατόν. Εκφοβισμός, έπαρση, εκμαυλισμός, μερικά από τα εργαλεία στα χέρια του χωρίς όρια ανθρώπου.
Και αν κάτι πάει στραβά, επιδιώκεται και επιζητείται η Ατιμωρησία. Πώς γίνεται και η ανηθικότητα βαπτίζεται πάντα «αθωότητα»; «Είμαι αθώος/ αθώα και αυτό θα αποδειχθεί στην πορεία…». Και γίνονται προσπάθειες αυτή η πορεία να είναι μακρόχρονη, δαιδαλώδης. Να αποσιωπούνται ή αποκρύπτονται γεγονότα και στοιχεία. Ίσως έτσι στη ροή του χρόνου να ξεχαστεί ή ατονήσει το θέμα. Και πάντως, «δε φταίω εγώ, οι άλλοι…». Εξάλλου υπάρχουν και ξακουστές ΜΚΟ με στόχο την κατάργηση της ατιμωρησίας. Ε, τότε, πρέπει να κοιμόμαστε ήσυχοι!
Όμως αυτή η συχνή ατιμωρησία φέρνει την Απογοήτευση. Εκείνων που πιστεύουν σε αξίες. Που μοχθούν στην προσωπική και επαγγελματική ζωή τους. Που παλεύουν για ένα καλύτερο αύριο για τους ίδιους, την κοινωνία και την επόμενη γενιά. Και αυτοί αποτελούν τη σιωπηλή πλειονότητα. Που διαθέτουν δύναμη. Και μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν για την Ανατροπή όλων των αρνητικών στερητικών «Α», που προσπαθούν να πάνε πίσω την ανθρωπότητα.
* Ο Σταμάτης Παππάς, MEng/MBA, είναι Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Latest News
Τηλεργασία: Από τον έλεγχο στην εμπιστοσύνη
Ο σχεδιασμός και εφαρμογή σχετικών με την τηλεργασία πολιτικών ανθρώπινου δυναμικού είναι απολύτως απαραίτητες ενέργειες για την αντιμετώπιση των νέων συνθηκών και προσδοκιών των εργαζομένων
Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές;
Η αποτελεσματικότητα των παρεμβάσεων φαίνεται από τις επιδόσεις της Ελλάδας στους κρίσιμους δείκτες που δημοσίευσε πολύ πρόσφατα η Eurostat
Τράπεζες, επενδυτικές υπηρεσίες και καθήκον διαφώτισης πελατών
H τράπεζα οφείλει να παρέχει συμβουλές προσαρμοσμένες στο προφίλ του πελάτη
Οι μεγάλες προκλήσεις για την οικονομία της Κίνας
Η εμπειρία δείχνει ότι η κινεζική ηγεσία τείνει να δίνει υπερβολικές υποσχέσεις
Πώς θα προσδιοριστεί το ελάχιστο φορολογητέο εισόδημα των ατομικών επιχειρήσεων
Τι θα πρέπει να γνωρίζετε
Habemum papam στην τεχνητή νοημοσύνη: Tι σημαίνει για τη χώρα μας
Τι σημαίνει για την Ελλάδα η Πράξη για την Τεχνητή Νοημοσύνη που ενέκρινε το Συμβούλιο Υπουργών της ΕΕ
Δημοσιονομικά προβλήματα ενόψει
Οι καιροί είναι δύσκολοι, τα συναισθήματα είναι έντονα – και η Γαλλία δεν έχει παράδοση στη δημιουργία συνασπισμών μεταξύ κομμάτων με πολύ διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις
Πώς να ρυθμίσετε τα χρέη στο Δημόσιο - Οι δόσεις και η αίτηση
Σε πόσες δόσεις μπορώ να πληρώσω – Συμπλήρωση της αίτησης – υπεύθυνης δήλωσης
Εργατικό δυναμικό, απασχόληση και ποιότητα της εργασίας στην Ελλάδα
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, το ποσοστό συμμετοχής στο εργατικό δυναμικό στην Ελλάδα είναι 75,4%
Εξαήμερη απασχόληση με τον νόμο 5053/2023 – Ποιους αφορά
Σε ποιες περιπτώσεις είναι νόμιμη η 6ήμερα εργασία