Με απρόσμενα υψηλή, για τη συγκεκριμένη συνεδρίαση, συναλλακτική δραστηριότητα, και με την πλειοψηφία των μετοχών σε μεγάλη και μεσαία κεφ/ση να έχουν τα κέφια τους, το ΧΑ συνέχισε ανοδικά στην 9 θετική συνεδρίαση στις τελευταίες 10.
Και μάλιστα, το ισχυρό momentum υποστηρίζεται από όλα τα δεικτοβαρή χαρτιά πλην των ΕΕΕ και ΟΤΕ που είναι οριακά αμετάβλητες σε μηνιαία απόδοση, με το ευκταίο rotation να δίνει πόντους στο σενάριο της -επιτέλους- υπέρβασης των 1000 μονάδων του Δείκτη.
Σήμερα, σε κέφια βρέθηκαν τόσο ο ΜΥΤΙΛ και ΔΕΗ όσο και τα τραπεζόχαρτα με κέντρο την πολύ επιθετική ΠΕΙΡ, που απομακρύνθηκε ακόμα και από τις βασικές στηρίξεις των 1,52 ευρώ στην περίπτωση πισωγυρίσματος.
Εξάλλου, ΜΥΤΙΛ, ΕΛΛΑΚΤΩΡ, ΕΥΡΩΒ και ΜΟΗ έγραψαν και πάλι νέα υψηλά 52 εβδομάδων, ακόμα και μετά από τέτοιο ράλι, υπενθυμίζοντας παρεμπιπτόντως ότι ο ΜΥΤΙΛ ταξιδεύει εδώ και καιρό σε ιστορικά υψηλά (με ενσωματωμένη, βεβαίως, την πάλαι ποτέ κραταιά ΜΕΤΚΑ), ενώ οι στόχοι των οίκων παραπέμπουν σε ένα ακόμα +20% μεσοσταθμικά.
Γενικά μιλώντας, οι προοπτικές για το ΧΑ παραμένουν ευοίωνες σε μεσο-μακροπρόθεσμο ορίζοντα, όσες μίνι-διορθώσεις έλθουν, κάτι που επιβεβαιώνεται και από την εξαιρετική ανθεκτικότητα που έχει επιδείξει όλο αυτό το δύσκολο διάστημα εν μέσω πληθωριστικών πιέσεων παγκοσμίως, καθώς παραμένει και ο μόνος θετικός σε απόδοση δείκτης σε ετήσια απόδοση (+7%) έναντι του επί παραδείγματι Nasdaq100 (-28%).
Μην ξεχνάμε ότι οι αγορές των ΗΠΑ είναι σήμερα κλειστές λόγω επίσημης αργίας Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, ώστε να συνάγεται ασφαλώς το συμπέρασμα μιας ποιοτικής ανοδικής συνεδρίασης.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.