Σε μια συμβολικού χαρακτήρα ημέρα, ο Γενικός Δείκτης φρέναρε επιδεικτικά 0,33 μονάδες κάτω από τις 1000 μονάδες, ένα επίπεδο που έχασε τελευταία φορά στην ..υπέροχη συνεδρίαση της 9ης Δεκεμβρίου 2014 και το αείμνηστο -12,78%.
Συν αυτώ, λογίζεται εξαιρετικά ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο Δείκτης έκλεισε την 14η ανοδική του ημέρα στις τελευταίες 16, με τη συναλλακτική δραστηριότητα να είναι -για άλλη μια φορά- πέραν από ικανοποιητική και σχεδόν 40% ανώτερη των πολλών προηγούμενων μηνών.
Σημαντικό παραμένει το γεγονός της πασιφανούς διάχυσης σε πλείονες τίτλους, ώστε να αναδύεται ένα σπάνιο και κρίσιμο ποιοτικό χαρακτηριστικό, και τα περισσότερα δεικτοβαρή να συμμετέχουν στο ανοδικό κρεσέντο.
Πρωτεργάτες σε αυτό το σκηνικό είναι σαφώς οι τράπεζες, τόσο λειτουργώντας κατευναστικά σε οποιαδήποτε βιασύνη για ρευστοποιήσεις, όσο και λόγω στάθμισης. Ο ΔΤΡ ήδη γράφει +40% στον μήνα, με τους οίκους να έχουν αποτρελαθεί δίδοντας εξωπραγματικούς στόχους, αντιτιθέμενοι στην προ μηνών καταστροφολογία.
Η ατμόσφαιρα έχει αλλάξει για τα καλά, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις, καθώς αφενός το ΧΑ υπεραποδίδει έναντι όλων των μεγάλων ανά τον κόσμο, με την ετήσια απόδοση να βρίσκεται στο +6% έναντι του επί παραδείγματι -19% του 100άρη τεχνολογικού Nasdaq και το -10% της μεγάλης κεφ/σης των ΗΠΑ. Αφετέρου, πολλά χαρτιά βλέπουν τα ιστορικά τους υψηλά (λ.χ. ΤΕΝΕΡΓ, ΜΥΤΙΛ), ή τα πολυετή τους (ΜΟΗ, ΓΕΚΤΕΡΝΑ, ΟΠΑΠ), αφήνοντας πίσω τις κακές αναμνήσεις μιας μακρόχρονης δύσκολης περιόδου για το ΧΑ. Κι όσο πάμε προς τη μεσαία κατηγορία, τα πράγματα είναι ανθισμένα με πολλές αξιοπρεπέστατες εταιρείες πραγματικά να υπερπολλαπλασίασαν επάξια την κεφαλαιοποίησή τους.
Η καλή εικόνα του ΧΑ έρχεται σε συνδυασμό με τους κλυδωνισμούς σε άλλους επενδυτικούς προορισμούς, ώστε πολλά funds να ψάχνουν έστω και αφορμή για να τακτοποιηθούν στην πιεσμένη δική μας, είτε σε χαρτιά που συνεχίζουν δυναμικά, όπως τα προαναφερθέντα, όπως και σε ιδιαίτερα πιεσμένα αλλά πολύ αξιόλογα, όπως ΕΛΧΑ, CENER, ΒΙΟ, ΚΡΙ, ΔΕΗ κ.α.
Στην αγορά ομολόγων (εταιρικών εισηγμένων) οι ..εκπτώσεις συνεχίζονται σε πολύ αξιόλογες εκδόσεις όπως εκέινες των ΕΛΧΑ, ΓΕΚΤΕΡΝΑ (κυρίως Ο2 και Ο3), ΜΟΗ και ΟΠΑΠ, δίδοντας πολύ ικανοποιητικές αποδόσεις στη λήξη σε αμυντικά χαρτοφυλάκια.
Τεχνικά, η ανοδικιή τάση είναι κραταιά σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα με στόχο τις 1040 μονάδες, με κοντινή στήριξη τις 981 και έξοδο από πολύ βραχυπρόθεσμο momentum κάτω από 966 σε κλείσιμο ημέρας. Η βασική στήριξη στο overshooting των τελευταίων 15 συνεδριάσεων είναι η περιοχή των 940, με την 6ετή πλαγιοανοδική ορμή να είναι εν ισχύ.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.