Από τη μία, έχουμε εκείνους που δεν ψωνίζουν μετοχές που “ανεβαίνουν”.
Από την άλλη, έχουμε εκείνους που ψωνίζουν μόνο μετοχές που “πέφτουν”, ή μετοχές που “έμειναν πίσω” στα ανοδικά κομμάτια.
Κι έχουμε κι εκείνους που πιστεύουν ότι οι 1000 μονάδες του Γενικού είναι αντίσταση επειδή είναι τετραψήφιο νούμερο, και πουλάνε χαρτιά που έφεραν τον Δείκτη από τις 800 έως εδώ.
Για να μην πούμε για όσους ψωνίζουν μόνο έναν τίτλο. Από άποψη.
Λες και ενδεικτικά ο ΜΥΤΙΛ έγραψε (9 φορές μόλις εντός του 2023) ιστορικά υψηλά κατά τύχη. Ή η ΤΕΝΕΡΓ δεν έχει καμία αξία μέσα της, κι όμως 10πλασίασε σε λίγα χρόνια αδιόρθωτη και απούλητη. Κι η λίστα είναι μεγάλη.
Αλλά ας επιμείνουμε να προτιμούμε πολύ μικρή κεφ/ση με καλό ινσάιντ στόρι (;) ή κακή εμπορευσιμότητα.
Σε κάθε περίπτωση, είναι κοινός τόπος ότι το τοπίο έχει αλλάξει. Τουλάχιστον με λογικά επιχειρήματα, τα πράγματα στα επόμενα χρόνια θα είναι καλύτερα από εκείνα των προηγουμένων, και το ΧΑ αργά ή γρήγορα θα αποτιμήσει την κατάσταση. Προσώρας, η ωριμότητα και η υπομονή είναι στοιχεία που έχουν εδραιωθεί στο ταμπλό, με τον χαρακτήρα να είναι πλέον μεσοπρόθεσμος. Κι αυτό πρέπει να το λάβουμε υπόψη, αναλογιζόμενοι και τη συγκυρία της -επιτέλους, αν όλα πάνε καλά- προσάρτησης της Ελλάδος στη μεγάλη επενδυτική κλίμακα, όταν και τα κεφάλαια που θα εισρεύσουν θα είναι πολλά και ικανά να απογειώσουν τις αποτιμήσεις.
Δεν πρέπει να αμελείται εξάλλου το γεγονός ότι πέραν από τις ταλαιπωρημένες, για χιλιοειπωμένους λόγους, τραπεζικές μετοχές, το πλείστο των μετοχών (σε ένα παράλληλο σύμπαν) είναι κάπου στις 5000 μονάδες του Δείκτη χοντρικά. Απλά, η στάθμιση των τραπεζόχαρτων έχει πιέσει τον Δείκτη μας σε σχέση με τους λοιπούς σε Ευρώπη και ΗΠΑ, ουχί η συμπεριφορά των περισσοτέρων “υγιών” μετοχών.
Όποιοι “παίζουν” χρηματιστήριο για χόμπι, έχουν μπροστά τους ένα ταμπλό γεμάτο ιστορίες. Όσοι όμως επενδύουν σε αξίες για το κέρδος, έχουν μπροστά τους ένα ταμπλό γεμάτο ωραίες ευκαιρίες.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.