Και μάλιστα, όταν η υπεραπόδοση αυή έχει δευτερεύουσα σημασία (!) σε σχέση με την εξαιρετική ανθεκτικότητα που έχει αναδείξει το ταμπλό μας στα πτωτικά σκέλη, τότε σίγουρα μπορούμε να καυχιόμαστε ότι διανύουμε μια από τις καλύτερες περιόδους στη σύγχρονη χρηματιστηριακή ιστορία.
Και οι αριθμοί, είναι μόνο η μία πλευρά του νομίσματος: κλείσαμε αισίως την 20 ανοδική συνεδρίαση στις τελευταίες 25, με το εξωπραγματικό στατιστικό των 7 συνεχόμενων εβδομάδων. Συνολικά, 14 εισηγμένες είδαν νέα υψηλά 52 εβδομάδων, μεταξύ αυτών και οι ΕΤΕ, ΕΥΡΩΒ, ΟΠΑΠ και ΑΡΑΙΓ, με τον ΜΥΤΙΛ να βρίσκεται και στα ιστορικά του υψηλά, όπως εξάλλου και άλλες μεγάλης και μεσαίας κεφ/σης. Στο εξάμηνο, κερδίζουμε σε επίπεδο ΓΔ 19%, έναντι -ενδεικτικά- του +1% του S&P500.
Παρόλα αυτά, η ποιοτική διάσταση είναι κρισιμότερη, με τη διάχυση και την αναζοπύρωση του επενδυτικού ενδιαφέροντος μέσυ τουλάχιστον 35-45% αύξηση μεσου όρου όγκου να είναι εδραιωμένες στο ταμπλό. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, συνεχίζονται οι επιχειρηματικές κινήσεις και οι αναμοχλεύσεις μεγάλων συμφωνιών εντός και εκτός ΧΑ, που δίνουν την αίσθηση ότι τα καλύτερα έπονται.
Δεν πρέπει να αμελείται εξάλλου το γεγονός πως οι οίκοι συνεχίζουν να δίνουν πρωτοφανείς στόχους για μια πληθώρα μετοχών, όπως ΜΥΤΙΛ, ΕΥΡΩΒ, ΑΛΦΑ, ΜΟΗ κ.α., με τη ΔΕΗ να είναι το ..ανέκδοτο με μέση τιμή-στόχο τα 15 ευρώ.
Οι κλάδοι που φαίνεται να προσελκύουν το ενδιαφέρον περισσότερο είναι η ενέργεια, οι κατασκευές/ακίνητα, η πληροφορική και τα χρηματοοικονομικά. Η ειδοποιός διαφορά παραμένει το μεγάλο premium κινδύνου που απαιτούν οι επενδυτές παγκοσμίως, ώστε να εξισώνουν εν μέρει “μικρές” αγορές σαν τη δική μας με άλλες μεγαλύτερες με μικρότερα περιθώρα βελτίωσης και λιγότερη ευαισθησία σε άμβλυνση του πληθωριστικού προβλήματος, δεδομένου του ότι ο συστημικός κίνδυνος που ταλάνιζε επί μακρόν το ΧΑ έχει ελαχιστοποιηθεί.
Για τη συνέχεια, οι αγοραστικές διαθέσεις δεν φαίνεται να κοπάζουν, και οποιαδήποτε αναμενόμενη διόρθωση θα συνιστά μάλλον ευκαιρία για (επανα)τοποθέτηση παρά αφορμή για μαζική έξοδο μεσοπρόθεσμων παικτών. Το πρώτο πάτημα θα έρθει λογικά πέριξ των 1005-1010 μονάδων του ΓΔ (2440 του 25άρη), εστιάζοντας σε χαρτιά που ήδη τρέχουν, όπως ΜΥΤΙΛ, ΜΟΗ, ΟΠΑΠ, ΑΡΑΙΓ, ΓΕΚ/ΤΕΝΕΡΓ, ΒΙΟ/ΕΛΧΑ/CENER και τραπεζικά. Τέλος, επαναλαμβάνουμε τις ευκαιρίες στο ταμπλό των εταιρικών εισηγμένων, κυρίως για αμυντικού προσανατολισμού χαρτοφυλάκια, με τις περισσότερες εκδόσεις να είναι αξιοπρεπέστατες από άποψη κινδύνου εκδότη, με ελκυστικές “ασφαλείς” αποδόσεις.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.