Το προ μηνών προϋπολογισμένο επίπεδο των 1060 μονάδων του Γενικού Δείκτη (2540 του FTSE25) ήρθε σήμερα με πανηγυρικό τρόπο, καθώς το ΧΑ όχι μόνο υπεραπέδωσε (+2,20%) έναντι όλων των ευρωαγορών, αλλά έμεινε ακλόνητο μέχρι το τέλος παρά το πτωτικό άνοιγμα της Wall Street και τις μέτριες απώλειες των βασικών δεικτών των ΗΠΑ.
Εντύπωση προκάλεσε για άλλη μια φορά η αυξημένη συναλλακτική δραστηριότητα των 122 εκατ. ευρώ, σχεδόν όλα από το ταμπλό και μονάχα 5,8 εξ αυτών να αφορούν σε πακέτα προσυμφωνημένων συναλλαγών.
Επιπλέον, κρίσιμη θεωρείται η εξαιρετική διάχυση στο ταμπλό, με την ως άνω αναφερθείσα ρευστότητα να αφορά στην πλειονότητα των εισηγμένων, ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό που αναζητούμε πάντα σε ώριμες ανοδικές τάσεις.
Ειδική μνεία θα δώσουμε σήμερα στη μετοχή του ..κοιμισμένου, τους τελευταίους μήνες, ΟΤΕ, υπό τη φημολογία της δημόσιας πρότασης και της συν αυτώ επικύρωσης του σταθμικού μέσου, μιας και ξαφνικά έβγαλε 16 εκατ ευρώ με κέρδη +4,46%, προλογίζοντας για κάτι μεγάλο.
Κατά τα λοιπά, το πάρτι των αγοραστών ήταν απλά η συνέχεια ενός μακροσκελούς ανοδικού ράλι, υπενθυμίζοντας ότι κινούμαστε στην 8η συνεχόμενη ανοδική εβδομάδα του ΓΔ, επί συνόλω 16 στις 19 τελευταίες, ένα στατιστικό που δεν περνάει με τίποτα απαρατήρητο, ιδιαίτερα σε μια περίοδο όπου οι μεγάλοι χρηματιστηριακοί δείκτες χωλαίνουν, και οι πληθωριστικές πιέσεις απειλούν το οικονομικό σύστημα.
Η εν λόγω κίνηση ξεκίνησε δειλά από τις 785, προσπέρασε άκοπα το ταβάνι (;) των 900 και τελικά αποδίδει 23,5% στο εξάμηνο και 35% από την αρχή της. Αν και δεν στέκει ως λογικό επιχείρημα, είναι λογικό να αναζητείται μια αφορμή για εξαέρωση, ώστε να μπουν νέες δυνάμεις που θα οδηγήσουν στον επόμενο μεσοπρόθεσμο στόχο των 1250-1300 μονάδων, με στηρίξεις την περιοχή 990-1010.
Τούτο είναι αληθές υπό το πρίσμα της πειθήνιας συμπεριφοράς του ΓΔ στο ανοδικό τέμπο του, ώστε να λογίζεται άξιο λόγου και το άνω όριο των τρεχουσών 1060 μονάδων, ως στοχευμένο σημείο μερικών ρευστοποιήσεων από κερδισμένα βραχυ-μεσοπρόθεσμα χαρτοφυλάκια.
Δεν πρέπει να αμελείται το γεγονός μιας προεξοφλητικής δυναμικής για την -επιτέλους-αναβάθμιση του αξιόγραφου, ένα γεγονός που θα φέρει νέα θεσμικά κεφάλαια που δεν μπορούν “συστημικά” να επενδύσουν ακόμα στη χρηματαγορά μας, παράλληλα με την λίγο καιρό αργότερα αναδιάρθρωση των δεικτών MSCI που θα φέρουν τα πάνω κάτω λόγω των -προσδοκώμενων- εισροών.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.