Με 23/25 μετοχές της μεγάλης κεφαλαιοποίησης (πλην ΤΕΝΕΡΓ και ΕΕΕ) και 19/20 της μεσαίας (πλην ΚΡΙ) να γράφουν θετική απόδοση το 2023, η διάχυση είναι εξαιρετική. Στη μικρή, σχεδόν όλες όσες ..ανοίγουν, είναι θετικές, και οι ελάχιστες αρνητικές έχουν ελεγχόμενες απώλειες, με χειρότερες τις ΒΙΟΣΚ (-4,69%) και ΠΛΑΚΡ (-3,73%).
Το ποιοτικό αυτό χαρακτηριστικό συνοδεύεται από σπουδαία αύξηση συναλλακτικής δραστηριότητας, τον τελευταίο καιρό σταθερά πάνω από τα 100 εκατ. και περ. 80% αυξημένη μεσοσταθμικά.
Πολλά χαρτιά είδαν ή έχουν ήδη δει πρόσφατα πολυετή ή/και ιστορικά υψηλά, όντας σε επίπεδα Γενικού Δείκτη πέριξ των 6+ χιλιάδων μονάδων. Πολλά από τον 25άρη, και πιο πολλά από τις μικρομεσαίες τάξεις.
Μα ακόμα και οι πολύ ταλαιπωρημένες τράπεζες έχουν διαλύσει κάθε προσδοκία: ο Τραπεζικός γράφει +48% στο εξάμηνο, με την ΠΕΙΡ να έχει διπλώσει και την ΕΤΕ στο +50% στο εξεταζόμενο διάστημα.
Μέχρι και τα ομόλογα (εταιρικά εισηγμένα) δίνουν αποδόσεις-φωτιά, κάποια άνω του 5% ετήσιο στη λήξη. Η οποία λήξη δεν είναι και πολύ μακριά (3-4 έτη), και μάλιστα στο καλύτερο σημείο της καμπύλης επιτοκίων. Και μάλιστα, από σοβαρούς εκδότες, όπως Motor Oil, Elval Halcor, Όμιλο ΓΕΚ κ.α.
Εδώ που τα λέμε, το ίδιο το 10 ετές κρατικό μας δίνει εφάλμιλλη απόδοση του αμερικανικού, και χωρίς κίνδυνο επιτοκίου, πέριξ του 4%.
Κι όμως, πολλά χαρτοφυλάκια δεν έχουν πάρει καν χαμπάρι τί έχει συμβεί στο ΧΑ, αναμασώντας διάφορες δικαιολογίες του στυλ “είναι ψηλά”, “πόσο μακριά θα πάει;”, κ.λπ.
Σήμερα βγήκαν καλές πωλήσεις που οδήγησαν σε αρνητική ημέρα, την μόλις 7η στις τελευταίες 30. Ενδοσυνεδριακά μάλιστα, ο Δείκτης πάτησε και στην πρώτη επιθετική στήριξη βγάζοντας και καλή ανοδική αντίδραση πολύ βραχυπρόθεσμου χαρακτήρα, ώστε να δείξει και το πρώτο κοντινό σημείο εξόδου, κάτω από το χαμηλό του. Οι ΤΕΝΕΡΓ και ΓΕΚ είδαν στηρίξεις, αντιδιαμετρικά ο ΜΥΤΙΛ δεν κατάλαβε καν από πτώση κινούμενος και σε νέα ιστορικά υψηλά. Οι τράπεζες έδειξαν σοβαρότατη ανθεκτικότητα, ενώ ΟΠΑΠ και ΜΟΗ διατήρησαν την ψυχραιμία στο ταμπλό (η δεύτερη με την εξέλιξη περί MSCI).
Γενικά, μια ισχυρή τάση (όπως η τρέχουσα ανοδική) δεν αντιστρέφεται σε μια συνεδρίαση, αλλά αν μέλει να αντιστραφεί, θα χρειαστεί χρόνο. Επομένως, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, ή μια κόκκινη συνεδρίαση δεν φέρνει την καταστροφή.
Είναι λογικό να αναμένουμε ρευστοποιήσεις, ειδικά στο επίπεδο των 1060, όπως έχουμε προαναφέρει πολλάκις, αφορόν στο άνω όριο της μεγάλης ανοδικής τάσης. Θα χρειαστεί όμως κάτι παραπάνω για να δούμε (αν θα δούμε) πτωτική τάση.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.