Η σημερινή προσπάθεια χαρακτηρίστηκε από μια άνευ ετέρου προσπάθεια για κατοχύρωση κερδών στα τρέχοντα επίπεδα των 1120 μονάδων του ΓΔ (2730 του 25άρη).
Κι αυτό φαντάζει λογικό μετά από ένα τόσο μακροσκελές ράλι 20 εβδομάδων (οι 17 ανοδικές), με απόδοση που είδε πάνω απο +40% στο διάστημα αυτό για τους δύο Δείκτες.
Να παρατηρηθεί και το ιστορικό ρεκόρ +80% του Δείκτη Τραπεζών, με τις 10 συνεχόμενες ανοδικές εβδομάδες (αν κλείσει θετική η 10η).
Ωστόσο, οι αγοραστές αρνήθηκαν να παραδώσουν τα όπλα, και κατάφεραν να αναχαιτίσουν το μεγαλύτερο μέρος των πωλήσεων. Ο ΓΔ έκλεισε με τις ελάχιστες δυνατές απώλειες, με καλή δημοπρασία και άλλα 10 εκατομμύρια κλείσιμο.
Η επικυριαρχία των τραπεζικών μετοχών ήταν αδιαμφισβήτητη, καθώς τόσο από άποψη συναλλακτικής δραστηριότητας όσο και -κυρίως- ανθεκτικής συμπεριφοράς, κράτησαν τις ισορροπίες.
Αυτό από μόνο του δεν λέει πολλά σε μια ημέρα που δεν προσέθεσε κάποιο νέο δεδομένο στην υφιστάμενη ανάλυση που θέλει τον ΓΔ να βρίσκεται υπεραγορασμένος με στηρίξεις τα επίπεδα 1080 και 1050 (εν είδει επιβεβαίωσης).
Αν όμως δούμε τη γενικότερη εικόνα, ήρθε για πολλοστή φορά το ίδιο το ταμπλό να επιβεβαιώσει πως πολλά πράγματα από το πρόσφατο γκρίζο παρελθόν του ΧΑ έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.
Ακόμα κι αν τελικά η (χθεσινή επιτευχθείσα) περιοχή των 1120 μονάδων είναι μια πρώτη κορυφή, ακόμα κι αν το ΧΑ διορθώσει βαθύτερα κι από τις 1050, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι βιώνουμε μια εξαιρετική περίοδο.
Και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα περάσει ανεπιστρεπτί, διότι πολύ απλά δεν έλαβε χώρα τυχαία μια τέτοια επενδυτική έκρηξη.
Ένα ακόμα στοιχείο που θα πρέπει να κρατήσουμε για καιρό είναι η επιλογή των μετοχών που θα απαρτίζουν από τούδε και στο εξής ένα υγιές χασρτοφυλάκιο, με τη δυναμική πολλών σε μεγάλη και μεσαία κεφ/ση να είναι καθηλωτική.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.