![Το υποβαθμισμένο τρένο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/03/00_0051_20230301_sooc1677642537-2-1-768x512-1.jpg)
Το τραγικό δυστύχημα των Τεμπών έφερε μπροστά μας έναν απαράδεκτο αναχρονισμό που χαρακτηρίζει για χρόνια την κοινωνία μας. Κι αυτός δεν είναι άλλος από την περιφρόνηση από όλους του τρένου σαν βασικού μεταφορικού μέσου. Είναι ολοφάνερο πως ο Ελληνας έχει επιλέξει το αυτοκίνητο σαν βασικό του μέσο μετακίνησης. Κι έχει περιθωριοποιήσει το τρένο και στην πράξη αλλά και στη συλλογική συνείδηση.
Τις εβδομάδες που ακολούθησαν το τραγικό συμβάν των Τεμπών δεκάδες αναλύσεις, ρεπορτάζ και εκφράσεις γνώμης έχουν κατακλύσει όλα τα μέσα επικοινωνίας, παραγνωρίζοντας όμως τον βασικό υπεύθυνο της κατάστασης. Κι αυτός δεν είναι άλλος από το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας που έβλεπε αφ’ υψηλού το τρένο σαν μέσο μεταφοράς και αδιαφορούσε για την ποιότητα του προσωπικού του, για τις επιχειρηματικές τύχες των φορέων του και για το είδος των πολιτικών που το χαρακτήριζαν. Σαν σίγουρο παρκάρισμα λογής ρουσφετιών το τρένο για χρόνια υπήρξε πάρεργο της συγκοινωνιακής πολιτικής της χώρας. Ποιος ασχολήθηκε ποτέ για το είδος της εκπαίδευσης του ανθρώπινου δυναμικού των τρένων, για την ποιότητά τους, για την προέλευσή τους. Και ποιος νοιάστηκε για τις τύχες των φορέων που θεωρητικά ήσαν επιφορτισμένοι με τη διεκπεραίωση των συγκοινωνιακών υποχρεώσεών τους;
Προβληματίστηκε ποτέ κανείς με τη λογική, που ήρθε – όπως λέγεται – από την ΕΕ, για το σπάσιμο του ΟΣΕ σε τρεις ή και τέσσερις εταιρείες; Είχε ποτέ πραγματική επιχειρηματική λογική με πιθανότητες επιτυχίας στην Ελλάδα; Μήπως διευκόλυνε τη διασπορά της διαφθοράς και τη μετατροπή κάθε ιδέας ιδιωτικοποίησης σε κακόγουστη φάρσα; Πού ακούστηκε να περνάς στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς χρέη, το μοναδικό επικερδές κομμάτι της σιδηροδρομικής επιχείρησης, τα τρένα δηλαδή και τα δρομολόγια (και αυτά λειψά), και να κρατάς στα χέρια του Δημοσίου τα ζημιογόνα και ριψοκίνδυνα (υποδομές, κατασκευή και συντήρηση γραμμών, τηλεκίνηση, ασφάλεια); Και παράλληλα να φτιάχνεις μια Ρυθμιστική Αρχή (ΡΑΣ), χωρίς υποδομές, προσωπικό και τεχνολογικά εφόδια; Αυτό στην Ελλάδα ονομάζεται ιδιωτικοποίηση, ώστε στην πρώτη στραβή να κατηγορηθεί για τα πάντα, που ουσιαστικά είναι το Δημόσιο που αποτυγχάνει να εκπληρώσει.
Ετσι όμως οι πάντες υπήρξαν ικανοποιημένοι. Και οι δανειστές – που κατόρθωσαν να σπάσουν τον συμπαγή όγκο του αντιπαθούς ΟΣΕ -, οι κυβερνώντες – που προχώρησαν στην υποτιθέμενη ιδιωτικοποίηση -, το προσωπικό του Δημοσίου – όπου συνέχισαν να υπάρχουν το χάος, η ατέρμονη γραφειοκρατία, η ρουφετολογία και οι ευκαιρίες διαφθοράς -, αλλά και η κοινωνία – που έβγαλε τον μπελά του άγρια άρρωστου ΟΣΕ από το κεφάλι της. Εκτοτε οι εκάστοτε κυβερνήσεις περιθωριοποιούσαν το πρόβλημα με την ευχή η όποια «κακή ώρα» να μην πέσει στη δική τους βάρδια. Και όσοι από εμάς (γιατί είμαι ένας από αυτούς) έπαιρναν το τρένο, είχαν την ψευδαίσθηση πως ταξίδευαν με κάποιο σοβαρό μέσο και με ασφάλεια!
Και τώρα τι; Το σωστό θα είναι να κλείσει το τρένο μέχρι να γίνουν όλα σωστά και στη λεπτομέρεια, από την αρχή. Και να εκκινήσει από το μηδέν. Με εξειδικευμένο και εκπαιδευμένο προσωπικό και με ιδιώτες ελεγμένους και πιστοποιημένους διεθνώς να εφαρμόζουν απλούς και αποτελεσματικούς κανόνες. Οι καλοθελητές βέβαια θα περιμένουν στη γωνία. Για να καταγγείλουν το «σκάνδαλο» της θυσίας του σιδηροδρόμου στα συμφέροντα των αυτοκινητοδρόμων. Αλλη επιλογή θα ήταν η άμεση εφαρμογή της τηλεδιοίκησης και της εξασφάλισης της ασφάλειας συρμών και ανθρώπων. Αναθέτοντας τη δουλειά στον πρώτο μειοδότη και αγνοώντας τις όποιες ενστάσεις των εργολάβων του κυκλώματος και την κωλυσιεργούσα Δικαιοσύνη. Και ξεπερνώντας παράλληλα τις συνακόλουθες καταγγελίες για «σκάνδαλο», και ελέγχοντας τους κραυγάζοντες για διασυνδέσεις με τα όποια θιγόμενα συμφέροντα. Αν δεν λειτουργήσει το κράτος κάπως έτσι, τίποτε δεν πρόκειται να πάει μπροστά.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό
![Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/galliaer-600x400.jpg)
Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά
Η Γαλλία παραδίδει μαθήματα, αλλά στην Αθήνα δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα στον δημοκρατικό χώρο, γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες