![Υποτροφία Homo Faber: Το Michelangelo Foundation εγκαινιάζει ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/ARTURO_4.jpg)
Το πρόγραμμα υποτροφιών σε συνεργασία με την Jaeger-LeCoultre επιδιώκει να καταστήσει τη χειροτεχνία πολιτιστικά, οικονομικά και κοινωνικά σημαντική για τους σπουδαστές εφαρμοσμένων τεχνών και χειροτεχνίας.
• Ένα μοναδικό πρόγραμμα που συμβάλλει στην επαγγελματική ένταξη ταλαντούχων αποφοίτων στον τομέα της χειροτεχνίας.
• Η μακροχρόνια συνεργασία είναι αποτέλεσμα ενός κοινού οράματος για το μέλλον της αριστοτεχνίας.
• Η συμμετοχή της Jaeger-LeCoultre αντικατοπτρίζει το ήθος της κοινωνικής ευθύνης που εδράζεται στην εκπαίδευση και τη μετάδοση της τεχνογνωσίας.
• Η Υποτροφία Homo Faber περιλαμβάνει τη μετάδοση πρακτικών δεξιοτήτων, την επιχειρηματική εκπαίδευση και την επαγγελματική καθοδήγηση.
• Το πρώτο μέρος του προγράμματος θα διαρκέσει από τον Σεπτέμβριο του 2023 έως τον Μάρτιο του 2024 και θα συμμετάσχουν σε αυτό 20 επιλεγμένες δυάδες. Το πρόγραμμα λαμβάνει χώρα σε διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις σε συνεργασία με τοπικά Ιδρύματα-μέλη του δικτύου.
Γιατί να επιλέξετε την Υποτροφία Homo Faber
Αυτή η πρωτοβουλία είναι αποτέλεσμα μιας διεξοδικής έρευνας στον τομέα της χειροτεχνίας. Η έρευνα εντόπισε τα εμπόδια που συναντούν οι νέοι τεχνίτες στην προσπάθειά τους να δημιουργήσουν μια καριέρα στη χειροτεχνία καθώς και τους οικονομικούς περιορισμούς που αντιμετωπίζουν οι αρχιτεχνίτες προκειμένου να εκπαιδεύσουν τις νεότερες γενιές.
Στη Γαλλία, το 94% των αρχιτεχνιτών δεν εκπαιδεύει ούτε έναν μαθητευόμενο, γεγονός που καταδεικνύει ότι υπάρχει περιθώριο για θετική αλλαγή, δεδομένου ότι ο πραγματικός αριθμός των σπουδαστών που εκπαιδεύονται στη χειρωνακτική εργασία και τη χειροτεχνία δεν επαρκεί για να καλύψει τη ζήτηση.
Στην Ιταλία, η Altagamma εκτιμά πως μέσα σε 5 χρόνια, τα Εργαστήρια-μέλη θα πρέπει να προσλάβουν 346.000 νέους τεχνίτες και τεχνικούς. Σύμφωνα με μελέτη της Comité Colbert στη Γαλλία, 20.000 θέσεις χειρωνακτικών εργασιών είναι κενές αυτή τη στιγμή, μεταξύ των 93 Εργαστηρίων-μελών της.
![](http://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/ARTURO_2-400x600.jpg)
Artisan: Arturo Mora
Trainee: Clara Martinez Muñoz
Ceramics
VALENCIA, Spain
Education
Youth Development
Trainee to professional programme 2022
Δεδομένου ότι απαιτούνται κατά μέσο όρο 10 χρόνια συνεχούς κατάρτισης για την εκμάθηση μιας τέχνης, είναι ορατή η ανάγκη επέκτασης των ευκαιριών κατάρτισης στον τομέα της χειροτεχνίας. Χωρίς τη μετάδοση γνώσης στις νεότερες γενιές, πολλά εργαστήρια αρχιτεχνιτών, κινδυνεύουν να κλείσουν με αποτέλεσμα να χαθούν βασικές δεξιότητες. Σύμφωνα με μια πρόσφατη έρευνα που διεξάχθηκε στην κοινότητά μας, των 3.000 τεχνιτών της Homo Faber, πάνω από το 85% εργάζονται μόνοι τους. Η ελπίδα εδράζεται στη δημιουργία ακμαζουσών βιοτεχνικών επιχειρήσεων που θα συνεχίσουν να εξελίσσονται με τις απαιτήσεις της αγοράς, έτσι ώστε να μπορούν να υποδέχονται εκπαιδευόμενους και να διασφαλίζουν το μέλλον των εργαστηρίων τους. Τα παραπάνω απαιτούν ανταλλαγές μεταξύ των γενεών, δια βίου μάθηση και επιχειρηματικές δεξιότητες.
Πώς ευθυγραμμίζεται η Υποτροφία με το ήθος της Jaeger-LeCoultre
Το πρόγραμμα Υποτροφία Homo Faber, ευθυγραμμίζεται απόλυτα με τις αξίες της Jaeger-LeCoultre, οι οποίες έχουν τις ρίζες τους στη μακρά ιστορία της διευκόλυνσης της ανταλλαγής γνώσεων μεταξύ δασκάλου και εκπαιδευόμενου. Η συνεργασία βασίζεται στα υφιστάμενα προγράμματα μαθητείας του οίκου Jaeger-LeCoultre. Για περισσότερα από 30 χρόνια, ο οίκος εφαρμόζει ειδικά προγράμματα για μαθητευόμενους, για να τους καλωσορίσει στα εργαστήρια.
Το 2021, εγκαινιάστηκε ένα νέο Κέντρο Εκπαίδευσης, αφιερωμένο στην εκπαίδευση νέων ταλέντων, όχι μόνο στην ωρολογοποιία αλλά και σε συναφή επαγγέλματα, όπως η μικρομηχανική, ο έλεγχος ποιότητας, οι πωλήσεις και η εξυπηρέτηση πελατών. Επεκτείνοντας την υποστήριξή του στην ευρύτερη κοινότητα της χειροτεχνίας, στόχος του οίκου είναι να βοηθήσει νέους τεχνίτες, από διαφορετικά υπόβαθρα, να αποκτήσουν πρόσβαση σε μια καλύτερη ζωή μέσω ενός επαγγέλματος στον τομέα της χειροτεχνίας.
Η αποστολή του οίκου Jaeger-LeCoultre, ορμώμενη από την ποιότητα και αξία της δουλειάς, είναι να προστατεύσει την παραδοσιακή της τεχνογνωσία και να διασφαλίσει ότι θα παραδοθεί στις νεότερες γενιές. Η επένδυση στην εκπαίδευση αποτελεί προτεραιότητα και το εταιρικό εκπαιδευτικό του πρόγραμμα είναι αφιερωμένο στην υποστήριξη των επόμενων γενεών μέσω της συνεργασίας με σχολεία και πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο.
![](http://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/ARTURO_3-600x400.jpg)
Artisan: Arturo Mora
Trainee: Clara Martinez Muñoz
Ceramics
VALENCIA, Spain
Education
Youth Development
Trainee to professional programme 2022
Πώς ανταποκρίνεται η Υποτροφία σε μια μεταβαλλόμενη δημιουργική αγορά εργασίας;
Το πρόγραμμα αντιμετωπίζει αυτούς τους καίριους προβληματισμούς χρηματοδοτώντας αρχιτεχνίτες να εκπαιδεύσουν ταλαντούχους νέους απόφοιτους, μεταδίδοντάς τους, μέσω πρακτικών ανταλλαγών, τόσο τις γνώσεις όσο και τις δεξιότητές τους. Στόχος είναι να δημιουργηθεί ένα μοντέλο που θα ωθεί την αλλαγή και την ανάπτυξη στον τομέα της χειροτεχνίας, και το οποίο θα ανταποκρίνεται στις κενές θέσεις εργασίας. Η Υποτροφία αναπτύσσει την εργασιακή απασχόληση των αποφοίτων εφαρμοσμένων τεχνών και χειροτεχνίας, εξοπλίζοντάς τους με απαραίτητες πρακτικές και επιχειρηματικές δεξιότητες για να ακολουθήσουν μια βιώσιμη σταδιοδρομία στον τομέα της χειροτεχνίας.
![](http://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/04/Arturo-Mora-Artisan_Clara-Martinez-Munoz-Trainee_Monica-Romero-Pico©Michelangelo-Foundation-600x400.jpg)
Artisan: Arturo Mora
Trainee: Clara Martinez Muñoz
Ceramics
Keywords: same gesture
VALENCIA, Spain
Education
Youth Development
Trainee to professional programme 2022
Σε ποιους απευθύνεται η Υποτροφία και τι προσφέρει στους συμμετέχοντες
Η εκπαίδευση αποτελεί βασικό στόχο του Ιδρύματος Michelangelo από την ίδρυσή του. Τα προηγούμενα προγράμματά του άνοιξαν το δρόμο για την Υποτροφία, μια πρωτοβουλία ευρύτερης εμβέλειας χάρις στις βασικές μελέτες που πραγματοποιήθηκαν και την καθοριστική συνεργασία με τη Jaeger-LeCoultre, καθώς και με τοπικούς εταίρους και χορηγούς.
Η Υποτροφία είναι ανοιχτή σε πτυχιούχους εφαρμοσμένων τεχνών και χειροτεχνίας που αναζητούν το επόμενο βήμα στην πορεία τους προς την επαγγελματική ενασχόληση με την τέχνη. Οι υπότροφοι πρέπει να επιδεικνύουν ταλέντο, πάθος και δημιουργικότητα, ενώ οι συμμετέχοντες αρχιτεχνίτες πρέπει να επιδεικνύουν προθυμία να εκπαιδεύσουν τους επίδοξους τεχνίτες καθώς και την ανάγκη να προστατεύσουν τις δεξιότητές τους. Μεταξύ των υποψηφίων θα προτιμηθούν οι τεχνίτες των οποίων η τέχνη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον τόπο τους, σε μια προσπάθεια στήριξης της πολιτιστικής κληρονομιάς.
Στο πρώτο μέρος της, αυτή η μοναδική ευκαιρία θα ωφελήσει 20 δυάδες αρχιτεχνιτών και υπότροφων που εδρεύουν στην Ευρώπη, με τη φιλοδοξία, στο μέλλον, να επεκταθεί και σε άλλες γωνιές του πλανήτη. Η επτάμηνη Υποτροφία περιλαμβάνει ένα επιχειρηματικό masterclass διάρκειας ενός μήνα, που υλοποιείται και πιστοποιείται από τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων ESSEC στο ατελιέ Joana Vasconcelos , σε συνδυασμό με μια εξάμηνη πρακτική άσκηση για την απόκτηση πρακτικών δεξιοτήτων στο εργαστήριο ενός αρχιτεχνίτη. Διάφοροι ειδικοί στον τομέα τους, από σχεδιαστές ως ειδικούς σε θέματα επικοινωνίας, θα παρέχουν καθοδήγηση κατά τη διάρκεια της υποτροφίας στις δυάδες που θα επιλεγούν.
Οι υποψήφιοι, οι δυάδες αρχιτεχνίτη-υπότροφου μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και να υποβάλουν την αίτηση τους από τον Απρίλιο έως τον Ιούνιο του 2023 στο michelangelofoundation.org.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΟΠΑ: Στην πρώτη θέση στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/opa3-600x400.jpg)
Στην πρώτη θέση το ΟΠΑ στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών
Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας αποτελεί το πιο υψηλόβαθμο Τμήμα μεταξύ των αντίστοιχων Τμημάτων και ένα από τα πιο υψηλόβαθμα Τμήματα πανελληνίως
![PODCAST Economics & Business TALKS – Γιώργος Δουκίδης: Η τεχνητή νοημοσύνη από τη δεκαετία του ‘80 και το ελληνικό επιχειρείν](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/photo_6003709886162125489_y-600x600.jpg)
PODCAST Economics & Business TALKS – Γιώργος Δουκίδης: Η τεχνητή νοημοσύνη από τη δεκαετία του ‘80 και το ελληνικό επιχειρείν
Ο Γιώργος Δουκίδης είναι καθηγητής Ηλεκτρονικού Επιχειρείν στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας της Σχολής Διοίκησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Συζητάμε πώς μία επιχείρηση στην Ελλάδα πρέπει ή δεν πρέπει -και γιατί -να προσαρμοστεί στην υψηλή τεχνολογία.
![Η «ψαλίδα» σε μισθούς και παραγωγικότητα σε Ελλάδα και Ε.Ε. – Ο κίνδυνος για την οικονομία [γραφήματα]](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/24_07_ot_productivity-600x352.png)
Η «ψαλίδα» σε μισθούς και παραγωγικότητα σε Ελλάδα και Ε.Ε. – Ο κίνδυνος για την οικονομία [γραφήματα]
Τα τρία εμπόδια για υψηλότερες αμοιβές – Τι αποκαλύπτει η χαμηλή αύξηση της παραγωγικότητας για την ελληνική οικονομία
![Πού βλέπουν 20 οίκοι το ΑΕΠ και τον πληθωρισμό της ελληνικής οικονομίας για το 2024 και 2025](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/10/πληθωρισμος-3-600x338.jpg)
Πού βλέπουν 20 οίκοι το ΑΕΠ και τον πληθωρισμό της ελληνικής οικονομίας για το 2024 και 2025
Η Focus Economics παρουσιάζει τις εκτιμήσεις οργανισμών, τραπεζών και οίκων αξιολόγησης για το ρυθμό μεγέθυνσης της ελληνικής οικονομίας και τον πληθωρισμό το 2024 και το 2025
![Space Hellas: Ανέλαβε την τεχνολογική αναβάθμιση του Ιονίου Πανεπιστημίου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Space-Hellas-600x375.jpg)
Ανέλαβε την τεχνολογική αναβάθμιση του Ιονίου Πανεπιστημίου η Space Hellas
Το έργο περιλαμβάνει τον εκσυγχρονισμό των υποδομών του Ιονίου Πανεπιστημίου και τη λήψη των κατάλληλων τεχνικών μέτρων για τον περιορισμό του κινδύνου παραβίασης ή καταστροφής των πληροφοριακών του συστημάτων
![Το ΑΠΘ τίμησε τους κορυφαίους ερευνητές του στην προσέλκυση χρηματοδότησης ερευνητικών προγραμμάτων](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/apth-600x412.jpeg)
Το ΑΠΘ τίμησε τους κορυφαίους ερευνητές του στην προσέλκυση χρηματοδότησης ερευνητικών προγραμμάτων
Στο top-10 των ερευνητών και ο καθηγητής του τμήματος Δημοσιογραφίας & MME κ. Νίκος Παναγιώτου
![ΟΠΑ: Οκτώ στους δέκα αποφοίτους εργάζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/opa3-600x400.jpg)
Έρευνα ΟΠΑ: 8 στους 10 αποφοίτους εργάζονται
Σχεδόν έξι στους δέκα εργάζονται σε απόλυτα συναφές και συναφές αντικείμενο με τις προπτυχιακές σπουδές τους
![Σε ήπια ανάπτυξη η Δύση – Πώς επηρεάζουν οι εκλογές Γαλλία, Βρετανία και Ευρώπη](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_greek_economy-600x352.png)
Σε ήπια ανάπτυξη η Δύση – Πώς επηρεάζουν οι εκλογές Γαλλία, Βρετανία και Ευρώπη
Η τελευταία έκθεση της Consensus Economics για τις χώρες G7 και Δυτική Ευρώπη δείχνει ότι η δραστηριότητα παραμένει ήπια
![Euro 2024: Οι προβλέψεις για τον τελικό – Τι δείχνουν τα στατιστικά του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/Euroo-600x338.jpg)
Euro 2024: Οι προβλέψεις για τον τελικό – Τι δείχνουν τα στατιστικά του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Οι εκτιμήσεις για το Euro 2024 με βάση τη συνεργασία του AUEB Sports Analytics Group και της ερευνητικής ομάδας του Πανεπιστημίου της Τεργέστης
![PODCAST Economics & Business TALKS – Φοίβη Κουντούρη: Οι κατηγορίες επενδύσεων που λέγονται βιώσιμες](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/photo_6003709886162125489_y-600x600.jpg)
PODCAST Economics & Business TALKS – Φοίβη Κουντούρη: Οι κατηγορίες επενδύσεων που λέγονται βιώσιμες
Η Φοίβη Κουντούρη, Καθηγήτρια και Διευθύντρια του Ερευνητικού Εργαστηρίου ReSEES είναι η καλεσμένη μας στο πρώτο επεισόδιο του PODCAST TALKS, σε συνεργασία με το ΟΠΑ.