Η αγορά προφανώς έχει πορεξοφλήσει θετικό σενάριο στις επόμενες εβδομάδες, καθώς δια της ατόπου δεν έχει δει κακή εξέλιξη ούτε στο λεκτικό του S&P την Παρασκευή, ούτε και στο εκλογικό αποτέλεσμα.
Το οποίο αποτέλεσμα, μπορεί μεν να μην δείχνει απευθείας ανάθεση κυβέρνησης, όμως το ενδεχόμενο υπηρεσιακής έχει απομακρυνθεί.
Και μόνο να φανταστούμε μπορούμε τί θα συμβεί στο ταμπλό έτσι και υπάρξει θετική λύση.
Η ΜΟΗ φαντάζει πλέον “φθηνή” στην περιοχή των 22, στο βραχυπρόθεσμο, ερχόμενη απο την αντίσταση των 25.
Ο ΜΥΤΙΛ δεν έχει αντίπαλο, έχοντας καταγράψει πάνω από 60 φορές το τελευταίο διάστημα νέα ιστορικά υψηλά, πολύ μακριά και από τα τότε υψηλά του φανταστικού 2007.
Ο Καρέλιας παίρνει τη θέση που του αρμόζει, ευρισκόμενος και πάλι στην περιοχή των δικών του αχαρτογράφητων, επάξια.
Ευκαιρίες φαίνεται να δίνει και το ΕΧΑΕ, μόνιμα σακατεμένο από την επενδυτική απαξίωση, υπενθυμίζοντας ότυι πρόκειται για μια εταιρεία με πολύ συμπαγή χρηματοοικονομικά.
Στον αφρό και οι τράπεζες, που έχουν ήδη πατήσει σε στηρίξεις και κινούνται πολύ επιθετικά, με μπροστάρηδες ΠΕΙΡ και ΕΤΕ. Και η ΑΛΦΑ ακόμα αναρωτιέται τί πρέπει να κάνει.
Ως προς αυτό, η ΠΕΡΙ έχει ξαναμπεί σε περιοχή της προ 18 μηνών ΑΜΚ, τουλάχιστον στην κτήση εκείνων που μπήκαν εκείνες τις ημέρες και όχι εκείνων που είχαν ξεχασμένα χαρτιά από πιο παλιά.
Υπενθυμίζουμε ότι η ΑΛΦΑ την έκανε στο 1€, και πιθανότατα έχει απορροφήσει όλους τους βραχυπρόθεσμους πωλητές, άρα και θεωρητικά έπρεπε να είναι πιο ελαφριά.
Ειδική μνεία για τα σχήματα ΜΕΖΖ, σήμερα τα ΣΑΝ και ΓΚ, που έχουν ήδη διπλασιάσει στο 3μηνο, από όπου και αναμένουμε εν καιρώ και μερίσματα. Το ΦΒ το έχει ήδη κάνει αυτό τον Νοέμβριο.
Να σημειωθεί, τέλος, ότι οι ευρωαγορές συντηρήθηκαν με τις ελάχιστες δυνατές απώλειες, την ίδια ώρα και που οι ΗΠΑ δεν φάνηκε να ανησυχούν.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.