![Το πρόβλημα δεν είναι το «αντιμνημόνιο» αλλά αυτοί που θέλουν την ελληνίδα Μελόνι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/shutterstock_1374714572-1.jpg)
Παρατηρώ ένα αντανακλαστικό σε ορισμένους σχολιαστές που σπεύδουν να θεωρήσουν ότι υπεύθυνο για τη σημερινή άνοδο της ακροδεξιάς είναι το «αντιμνημόνιο».
Είναι ένα αντανακλαστικό ανάλογο με αυτό που θεωρούσε ότι το πρόβλημα στην προηγούμενη δεκαετία ήταν ο «λαϊκισμός».
Δεν διαφωνώ ότι προφανώς η άνοδος της ακροδεξιάς ήδη από το 2012 ήταν και παραμένει αποτέλεσμα βαθιάς πολιτικής κρίσης.
Όμως, αυτό που περιγράφεται ως «αντιμνημόνιο» και «λαϊκισμός», δηλαδή το γεγονός ότι υπήρξε ένα μεγάλο λαϊκό κίνημα που θεώρησε ότι επειδή «δεν τα φάγαμε μαζί» δεν έπρεπε να πληρώσουν την κρίση τα λαϊκά στρώματα, μάλλον συγκράτησε την άνοδο της ακροδεξιάς.
Έδωσε μια δημοκρατική διέξοδο στην οργή.
Φανταστείτε να είχαμε όλη αυτή την κοινωνική κρίση, την ανεργία και τη φτωχοποίηση, χωρίς όμως ένα κίνημα όπως αυτό που ζήσαμε και αναλογιστείτε που θα είχε πάει η ακροδεξιά.
Δεν τα λέω αυτά γιατί υποτιμώ τη σημασία που έχει τώρα η άνοδος των ακροδεξιών ρευμάτων στην Ελλάδα.
Όμως, θεωρώ ότι για να την αντιμετωπίσουμε χρειάζεται πρώτα να την κατανοήσουμε.
Να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε πώς εδώ και χρόνια, σε πολλά επίπεδα, από τα ΜΜΕ έως και κυβερνητικές πολιτικές «κανονικοποιήθηκαν» οι θέσεις της ακροδεξιάς, ιδίως για το μεταναστευτικό.
Πώς σε μεγάλο μέρος των λαϊκών τάξεων δεν προσφέρεται μια θετική διέξοδος, ένα θετικό όραμα που να στηρίζεται στην αλληλεγγύη και όχι το μίσος για τον άλλο. Πώς ένα εκρηκτικό μείγμα εθνικισμού, ρατσισμού, σεξισμού και συντηρητισμού φαντάζει σε αυτούς τους ανθρώπους «ταυτότητα».
Πώς ζούμε σε μια περίοδο όπου ούτε ο νεοφιλελευθερισμός μπορεί να προσφέρει σε αυτούς τους ανθρώπους ένα μέλλον που να τους χωράει, την ώρα που η Αριστερά αποτυγχάνει να έχει μια εφικτή στρατηγική που να τους συμπεριλαμβάνει.
Και για είμαστε σαφείς: κατανοώ δεν σημαίνει δικαιολογώ. Και σίγουρα δεν σημαίνει νομιμοποιώ. Σημαίνει, όμως, ότι προσπαθώ να ερμηνεύσω, γιατί μόνο έτσι θα το αντιπαλέψω.
Την ίδια ώρα είναι σαφές ότι δεν διαβάζουν όλοι τις εξελίξεις αυτές ως κίνδυνο.
Κάποιοι τις βλέπουν και ως ευκαιρία.
Και δεν λέω ευκαιρία με την έννοια να πάνε να επενδύσουν στους… μπροστινούς του Κασιδιάρη, στους πωλητές κηραλοιφών και τους μουλάδες εκπροσώπους της νέας θρησκοληψίας.
Ευκαιρία να επενδύσουν στη δυναμική που εκφράζουν. Δυναμική μιας συνολικότερης δεξιάς μετατόπισης της χώρας, μιας ακόμη πιο συντηρητικής και αυταρχικής αναδίπλωσης.
Και θυμηθείτε ότι σε αυτό θα δούμε διάφορους να ενεργοποιούνται το επόμενο διάστημα. Και σε πολιτικό και σε μηντιακό-επιχειρηματικό επίπεδο.
Ουσιαστικά, σε αυτό που θα επενδύσουν είναι να εμφανιστεί με κάποιο τρόπο η Ελληνίδα Τζόρτζια Μελόνι, γιατί καταλαβαίνουν ότι μόνο μια τέτοια φιγούρα μπορεί να φέρει την πραγματική «ορμπανοποίηση» της πολιτικής ζωής της χώρας. Μια «εκσυγχρονισμένη» εκδοχή ακροδεξιάς, που θα φαντάζει «συστημική» αλλά στον πυρήνα της δεν θα έχει μετατοπιστεί από τον νεοφασισμό.
Και αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται να είμαστε πολύ πιο καχύποπτοι αυτές τις μέρες.
Αλλά την ίδια στιγμή να μην ξεχνάμε ότι ο μόνος τρόπος να αποτραπούν τέτοια σχέδια είναι ακριβώς να ξαναφτιαχτεί «αντίπαλο δέος», δηλαδή μια πραγματική αριστερή παράταξη που να μην αφήνει τα λαϊκά στρώματα να γίνονται βορά για τις παραλλαγές της ακροδεξιάς.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![Επανυπολογίζοντας τα λάθη…](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/10/revma-1-600x361.jpg)
Επανυπολογίζοντας τα λάθη…
Συνολικά περίπου 130 εκατομμύρια ευρώ καλούνται να επιστρέψουν διάφοροι επαγγελματίες καθώς χρεώνονταν με μειωμένο ΕΤΜΕΑΡ χωρίς να το δικαιούνται.
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό