Τις θέσεις και προτάσεις του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου της Αθήνας για την ανάπτυξη και βιωσιμότητα των μικρομεσαίων επιχειρήσεων, καθώς και τα σύγχρονα καίρια ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι εκατοντάδες επιχειρήσεις – μέλη του, που αναπτύσσονται στο Δήμο Αγ. Δημητρίου, έθεσε η Διοίκηση του Β.Ε.Α, με τον Α΄ Αντιπρόεδρο Κώστα Δαμίγο και τον Γεν. Γραμματέα Γιάννη Μάνο, στον υποψήφιο Δήμαρχο του Δήμου, Γιώργο Παπατριανταφύλλου, σε συνάντηση που έγινε στο Επιμελητήριο.
Προτάσεις
Τέθηκαν θέματα με βάση προτάσεις του Β.Ε.Α, όπως:
– η διατήρηση των μικρών εργαστηρίων – βιοτεχνιών της περιοχής και η ενίσχυση της τοπικής επιχειρηματικότητας σε παραδοσιακούς κλάδους της βιοτεχνίας, που αξίζει να διατηρηθούν,
– η ελάφρυνση σε δημοτικά τέλη και ο εξορθολογισμός τους, ανάλογα με το περιβαλλοντικό αποτύπωμα κάθε επιχείρησης,
Ραβάνης (ΒΕΑ): «Άμεσα μέτρα στήριξης των επιχειρήσεων»
– η αξιοποίηση δράσεων Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης των μικρομεσαίων, που στηρίζει σταθερά και μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο,
– η ανάπτυξη δικτύου «πράσινων» σημείων στο Δήμο και θεματικών κέντρων επιχειρηματικότητας,
– η στήριξη των επιχειρήσεων σε θέματα χωροθεσίας, περιβάλλοντος, απλούστευσης των διαδικασιών και επιμόρφωσης των επιχειρηματιών, με στόχο την ανάπτυξή τους.
Προτεραιότητες
Από την πλευρά του, ο κος Παπατριανταφύλλου, παρουσίασε τις βασικές προτεραιότητες του συνδυασμού του, για την ανάπτυξη και ποιοτική αναβάθμιση της πόλης, των πολιτών και των επαγγελματιών του Δήμου, με στόχευση σε λύσεις πρασίνου, ρυμοτομίας, αθλητικών και πολιτιστικών κέντρων, ψηφιακής αναβάθμισης.
Τόνισε, ότι πρέπει να δοθεί έμφαση την υγιή επιχειρηματική πρωτοβουλία, ξεκινώντας με την στήριξη για δημιουργία μικρών υγιών επιχειρήσεων και την ενθάρρυνση της νεανικής επιχειρηματικότητας, ειδικότερα της καινοτόμου. Ζήτησε μάλιστα, την συμβολή του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αθήνας, στην χαρτογράφηση των βιοτεχνικών επαγγελματικών μονάδων, ώστε να βρεθεί μέσω συνεργειών, η λύση σε διάφορα διοικητικά και χωροταξικά τους θέματα, κατά την δραστηριοποίησή τους στην πόλη, καθώς επίσης και τη δημιουργία εθελοντικών δικτύων συνεργασίας μεταξύ των εμπόρων και των πολιτών, προς όφελος της πόλης του Αγίου Δημητρίου.
Από την πλευρά του Β.Ε.Α., υπήρξε θετική ανταπόκριση και προθυμία, σε ενεργό συμμετοχή και συνεργασία με τις δομές του Δήμου, από την επόμενη κιόλας ημέρα, προκειμένου να ενισχυθεί η τοπική επιχειρηματικότητα στην πόλη, προς όφελος των επιχειρήσεων – μελών αλλά και της τοπικής κοινωνίας.
Latest News
Κλειδώνει το deal για την Attica Bank - Τα βλέμματα στη γενική συνέλευση
Oλοκληρώνονται οι διαδικασίες της Attica Bank για τη δημιουργία του πέμπτου ισχυρότερου πόλου στο εγχώριο τραπεζικό σύστημα
«Τα σπάει» η Chanel στην Ελλάδα
Ώθηση από τις νέες μπουτίκ Chanel σε Βουκουρεστίου και Nammos Vilage στη Μύκονο
Γιατί «θάμπωσαν» τα χρυσά κέρδη της μυκονιάτικης αλυσίδας σούπερ μάρκετ Flora
Πόσο επηρέασε η πτώση του τουρισμού στη Μύκονο την αλυσίδα σούπερ μάρκετ Flora
«Πρασινίζουν» οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών εν μέσω αυξανόμενου ενεργειακού κόστους
Έκθεση της IDC υπογραμμίζει ότι οι ευρωπαϊκές τηλεπικοινωνίες έχουν ως κίνητρο το ενεργειακό κόστος, το οποίο έχει σημειώσει σημαντικές αυξήσεις τα τελευταία χρόνια
Τράπεζα Χανίων: Προχωρούν οι διαδικασίες για τον μετασχηματισμό σε ΑΕ
Ενδιαφέρον από τσεχικό επενδυτικό fund
Space Hellas: Διανέμει καθαρό μέρισμα 0,152 ευρώ ανά μετοχή
Από τη Δευτέρα 22 Ιουλίου 2024 οι μετοχές της εταιρείας θα είναι διαπραγματεύσιμες στο Χρηματιστήριο Αθηνών
CNL Capital: Έκδοση κοινού ομολογιακού δανείου έως 850.000 ευρώ
Τι αναφέρει η εταιρεία
ΕΕΕΠ για Betshop.gr: Κινούμαστε με γνώμονα την προστασία των πελατών
Συνεργάζεται και με άλλες αρμόδιες αρχές για κάθε απαραίτητη ενέργεια για την διαφύλαξη των νόμιμων συμφερόντων τους
Κύμα μειώσεων στις χρεώσεις των τραπεζών
Πρώτη η Eurobank από τις τράπεζες ανακοίνωσε νέα τιμολογιακή πολιτική στις προμήθειες - Το μυστικό ραντεβού Χατζηδάκη - τραπεζιτών
«Τετ α τετ» Μητσοτάκη με Μπρατάκο - Τι συζήτησαν οι δύο άνδρες
Ο υποψήφιος πρόεδρος του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών ΕΒΕΑ κ. Μπρατάκος παρουσίασε τις προτάσεις του για το μεγαλύτερο επιμελητήριο της χώρας