![Αντίπαλος στα δεξιά!](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/marketnews_deksia_aristera_velakia-1.jpg)
Πολλά γράφονται και λέγονται περί αναδιάταξης του πολιτικού σκηνικού. Οι περισσότεροι από τους σχολιαστές που κάνουν τις σχετικές αναλύσεις έχουν πετύχει με ακρίβεια τον στόχο. Μόνο που το έχουν κάνει από τη λάθος πλευρά! Σχεδόν όλοι επικεντρώνονται στις προσπάθειες του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ να αναδιοργανώσουν το στελεχικό τους δυναμικό και να αναμορφώσουν τις θέσεις τους ώστε να ανταποκρίνονται στις σημερινές επιθυμίες και αντιλήψεις των Ελλήνων και να κατακτήσουν έτσι τον ρόλο της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Μόνο που κανένα από τα δύο αυτά κόμματα δεν είναι σε θέση να υιοθετήσει θέσεις και να προβάλει προτάσεις ικανές να αιχμαλωτίσουν τη φαντασία των εκλογέων. Διότι, αντίθετα από ότι πολλοί πιστεύουν, τέτοιες θέσεις δεν υπάρχουν. Οχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά πουθενά στην Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο. Οτιδήποτε σύγχρονα «αριστερό», που ανταποκρίνεται στη δοκιμασία της λογικής, το εκφράζει ήδη η ΝΔ του Κυριάκου Μητσοτάκη. Η μοίρα της Αριστεράς, από τώρα και στο εξής, είναι προορισμένη να οδηγείται στη συρρίκνωση.
Ο μόνος χώρος που με τα σημερινά δεδομένα είναι σε θέση να σταθεί και να προχωρήσει σε προτάσεις λειτουργικές για το μέλλον και την αναζωογόνηση της ελληνικής κοινωνίας βρίσκεται στα δεξιά της ΝΔ. Με αυτό δεν εννοούμε τις παραδοσιακές αντιλήψεις περί Δεξιάς με συνθήματα του είδους Πατρίδα – Θρησκεία – Οικογένεια και απόψεις ταυτισμένες με παρατάξεις υπέρ της βασιλείας, μιας πλευράς του Εμφυλίου και οπαδών της δικτατορίας. Και που να εκφράζονται από γραφικά σχήματα με ελάχιστη συνειδητοποίηση της κοινωνικής ανάλυσης και των εννοιών τακτικής και στρατηγικής. Εδώ η αντίληψη περί Δεξιάς ταυτίζεται με γνήσιες φιλελεύθερες απόψεις, με ιδέες περί ισχύος παντού της κυριαρχίας της ελευθερίας και του σεβασμού του νόμου.
Αυτά στην πράξη έχουν να κάνουν με ορισμένους τομείς πολιτικής. Που ακουμπούν στην καθημερινότητα των πολιτών, στη λειτουργία των θεσμών και στις προοπτικές της οικονομίας και της κοινωνίας. Από εκεί μπορεί να υπάρξει πραγματική απειλή για την κυβέρνηση. Γιατί αυτός ο χώρος εξακολουθεί να είναι πολιτικά ουσιαστικά ακάλυπτος. Εκτός βέβαια αν η ΝΔ συνειδητοποιήσει πως προς τα εκεί βρίσκονται οι γνήσιες ανησυχίες μεγάλου μέρους της εκλογικής της βάσης. Και πως θα πρέπει να συμπεριφερθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να τις καλύψει και να τις ικανοποιήσει.
Πρώτος σημαντικός τομέας είναι ο σεβασμός των θεσμών. Εκεί οι πατροπαράδοτες αξίες της αξιοκρατίας, της ατομικής αξιοπρέπειας και της τήρησης της ιεραρχίας και του σεβασμού των αρχαιοτέρων πρέπει να κυριαρχήσουν. Και το κυριότερο είναι ο σεβασμός των νόμων που προστατεύουν τους πολίτες και τα ατομικά τους δικαιώματα. Κατά συνέπεια πρέπει να παταχθούν όλα τα φαινόμενα ανομίας και να προστατευθεί η δημόσια τάξη. Μπαχαλάκηδες είναι αδύνατον να γίνονται ανεκτοί. Οπως και η παραβατικότητα στα πανεπιστήμια και σε όλους τους δημόσιους χώρους. Αλλως, τι χρειάζονται οι μηχανισμοί επιβολής της δημόσιας τάξης;
Τεράστιος τομέας είναι αυτός της μετανάστευσης. Οχι μόνο για λόγους προστασίας των συνόρων αλλά για την εξασφάλιση της κοινωνικής συνοχής. Ωστε να μη ζήσουμε φαινόμενα σαν αυτά της Γαλλίας με χιλιάδες καταστροφείς από νεαρούς δεύτερης και τρίτης γενιάς μετανάστες.
Και μια ορθολογικότερη αντιμετώπιση της οικονομίας. Με κριτήριο την κυριαρχία της ελευθερίας των επιλογών και τον περιορισμό των κρατικών κανονισμών και των μεγάλων δημόσιων δαπανών. Αυτά όλα μαζί με προγράμματα μείωσης του αριθμού των φορέων του κράτους, περιορισμού της γραφειοκρατίας κι ελάττωσης του προσωπικού του Δημοσίου.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό
![Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/galliaer-600x400.jpg)
Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά
Η Γαλλία παραδίδει μαθήματα, αλλά στην Αθήνα δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα στον δημοκρατικό χώρο, γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες