Όμορφη κίνηση σήμερα στο ταμπλό, τουλάχιστον σε όρους άμυνας.
Και αυτό, διότι παρά τις πιέσεις, οι αγοραστές μεθόδευσαν μια τελική επίθεση, και κράτησαν το Χρηματιστήριο όρθιο.
Οι άμυνες βγήκαν ενώ υπάρχει ..κόπωση (;) με την επίμονη επίτευξη νεότερων υψηλών, και τον Δείκτη να σκαρφαλώνει από τη μία κορυφή στην άλλη.
ΜΟΗ, ΜΥΤΙΛ, ΜΠΕΛΑ και ΤΕΝΕΡΓ έβαλαν πλάτη, ωστόσο το τίναγμα της ΕΤΕ τα τελευταία λεπτά, αλλά και η συμπαγής εικόνα των υπολοίπων τραπεζών, έφεραν το θετικό αποτέλεσμα.
Ένα αποτέλεσμα που συνιστά την τρίτη συνεχόμενη ανοδική συνεδρίαση, με την εβδομάδα να ετοιμάζεται να κλείσει θετική.
Το κλίμα παραμένει καλό, τόσο εγχώρια, όσο και στη διεθνή σκηνή, με τις ΗΠΑ να υποδέχονται καλώς τα εταιρικά αποτελέσματα β’ τριμήνου, και μια πληθώρα κολοσσών να παραδίδουν ισχυρά χρηματοοικονομικά μεγέθη.
Έτσι, η άμβλυνση των υφεσιακών πιέσεων συνεχίζεται, με τη Wall Street να πλησιάζει ..επικίνδυνα στα ιστορικά της υψηλά, ενώ ο κλάδος πληροφορικής/τεχνολογίας ετοιμάζεται για πάρτυ.
Ο τζίρος στο ΧΑ ήταν χαμηλός, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τα λοιπά ευρήματα, ενώ διαγραμματικά θυμίζουμε ότι επετεύχθη ο προϋπολογισμένος στόχος των 1330 μονάδων, και με στήριξη τις 1305 ο πήχυς ανεβαίνει στις 1365.
Κλαδικά, οι κλάδοι τραπεζών (λ.χ. ΠΕΙΡ, ΕΤΕ, ΕΥΡΩΒ), πληροφορικής (λ.χ. ΕΠΣΙΛ, ΚΟΥΕΣ, ΠΡΟΦ, ΕΝΤΕΡ, ΙΝΤΕΚ), κατασκευών (λ.χ. ΙΝΤΚΑ, ΑΒΑΞ, ΔΟΜΙΚ, ΓΕΚΤΕΡΝΑ) και ενέργειας/ΑΠΕ (ΜΥΤΙΛ, ΜΟΗ, ΕΛΠΕ, ΔΕΗ, όμιλος ΓΕΚ) βρίσκονται στην πρώτη γραμμή του πυρός.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.