Το αναλυτικό άρθρο για την απόφαση του Οίκου μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
Σε κάθε περίπτωση, η αγορά μας έχει ήδη προεξοφλήσει αυτό το τόσο σημαντικό γεγονός, με μια άνευ προηγουμένου παρατεταμένη ανοδική κίνηση, για της οποίας την ποιότητα έχουμε μιλήσει πολλάκις στη στήλη.
Κι όμως, ακόμα κι έτσι, η εξέλιξη βρήκε και πάλι σήμερα τους αγοραστές να παίρνουν προβάδισμα, οδηγώντας ή συντηρώντας πολλές μετοχές ανξαρτήτου κεφ/σης σε νέα ιστορικά ή πολυετή υψηλά.
Μεταξύ αυτών, ΜΥΤΙΛ, ΑΡΑΙΓ, ΟΤΟΕΛ, ΚΟΥΕΣ, ΕΠΣΙΛ, ΕΝΤΕΡ.
Εντύπωση προκάλεσε η επιμονή στη REALCONS, μια μετοχή που θεωρούμε ότι παραμένει στην αφάνεια έντονα υποτιμημένη. Σήμερα, έβγαλε ισχυρούς όγκους περ. 3 φορές τον μέσο όρο της, λίγο κάτω από τα ιστορικά της υψηλά, με μεγάλα ποσοστιαία κέρδη. Υπενθυμίζουμε δε ότι αφενός έχει σημαντικά συμβόλαια στον κλάδο της πληροφορικής/λογισμικού, αφετέρου η μετοχική της βάση είναι εξαιρετικά συμπαγής, ενώ στα μειονεκτήματα παραμένει η μέτρια εμπορευσιμότητα.
Μα και πολλές ακόμα “μικρές” συνέχισαν να υπεραποδίδουν, όπως ΕΚΤΕΡ, ΑΛΜΥ, ΚΟΥΑΛ, ΣΕΝΤΡ, ΕΛΣΤΡ, ΔΟΜΙΚ. Η τελευταία, μετά και την είσοδο του νέου ..παίκτη στο μετοχικό σχήμα, αποδίδει 200% (!) στον μήνα και 330% στο έτος, κάτι που σε συνδυασμό με την παρατήρηση και των λοιπών του κατασκευαστικού κλάδου, αποδεικνύει το ότι ο κλάδος θα πρωταγωνιστήσει.
Παρά το ότι οι τράπεζες δεν βρέθηκαν στη μέρα τους, ωστόσο στήριξαν το ταμπλό, κυρίως με την απουσία πωλητών. Το προαναφερθέν νέο εξ Ιαπωνίας δίνει εκ νέου δικαιολογίες στους μεσοπρόθεσμους να παραμεί΄νουν, με την ελπίδα ότι μόλις το νέο “απορροφηθεί” από την αγορά, η άνοδος θα συνεχιστεί με νέα ώθηση.
Τέλος, ας αναφερθεί ότι έχουν αρχίσει να ακούγονται φωνές από την άλλη όχθη του Ατλαντικού ότι τα χειρότερα πέρασαν σχετικά με τον πολύμηνο πόλεμο επιτοκίων της Fed. Οι πληθωριστικές πιέσεις δείχνουν να μειώνονται, η ύφεση να μην απειλεί τόσο, ενώ και εφόσον η αγορά εργασίας “ακούσει” τελικά και αποσυμφορηθεί λίγο, τα πράγματα θα επιστρέψουν σε ανοδικούς ρυθμούς. Προφανώς, πυλώνας παραμένει ο κλάδος πληροφορικής/τεχνολογίας και τηλεπικοινωνιών.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.