Τα τελευταία εικοσιτετράωρα, ο επενδυτικός αέρας είναι τοξικός.
Η μόλυνση φαίνεται να έχει μια πηγή, την αγορά ακίνητης περιουσίας.
Κι έρχεται τόσο από Ανατολάς, τόσο και από Δυσμάς.
Αφενός, στις ΗΠΑ συνεχίζονται οι πιέσεις στα κρατικά ομόλογα, μετά τις “απειλές” των αξιωματούχων της Fed ότι επίκειται συνέχεια στις αυξήσεις επιτοκίων. Κάτι που με τη σειρά του οδηγεί την απόδοση του 10ετούς σε νέα υψηλά 14ετίας (περ. 4,30%), με προεκτάσεις στα επιτόκια δανεισμού των FRM 30ετίας και 15ετίας. Τα οποία είδαν υψηλά 20ετίας πάνω από το 7%.
Κι αν το μέτωπο από τις ΗΠΑ είναι ακόμα και σε αυτήν τη συνθήκη διαχειρίσιμο έως έναν βαθμό, άλλο είναι το ζήτημα στην Κίνα:
Μετά από την πρώτη σφαλιάρα που άκουγε στο όνομα Evergrande (η οποία και πτώχευσε αρκετούς μήνες πριν), έρχεται να ταρακουνήσει τους επενδυτές και η υπόθεση της Country Garden, επίσης και πάλαι ποτέ κραταιά εταιρεία ακινήτων, που δήλωσε αδυναμία να αποπληρώσει χρέος της.
Και βέβαια, μια ενδελεχή έρευνα ξεκινά και πάλι ως προς το δυσθεώρητο και άκρως ανώμαλο χρέος της δεύτερης μεγαλύτερης οικονομίας στον κόσμο, που μάλιστα έχει ..κλίση στο real estate και τον υπέρογκο δανεισμό για την ανάπτυξη του κλάδου αυτού.
Σε συνδυασμό, μάλιστα, με την (αποτυχημένη έως τώρα) προσπάθεια απορρόφησης των πιέσεων στο εγχώριο νόμισμα από τα μεγάλα ασιατικά κέντρα συναλλάγματος, διαφαίνεται μια συντονισμένη αποστροφή των επενδυτών, που θα μπορούσε εν πολλοίς να οδηγήσει σε μια μινι-κρίση, μέχρι νεοτέρας.
Προφανώς, σε έναν τέτοιο κλοιό, οι μετοχικές αγορές δεν αισθάνονται άνετα, και καταρρέουν.
Οι περισσότεροι βασικοί δείκτες ανά τον κόσμο κινούνται προς την τρίτη συνεχόμενη πτωτική εβδομάδα (εμείς την τέταρτη), ενώ παράλληλα επιταχύνεται η ένταση των ρευστοποιήσεων.
Επιστρέφοντας στην Αθήνα, βρεθήκαμε και πάλι στα όρια. Γενικός Δείκτης και 25άρης μεγάλης κεφαλαιοποίησης συνάντησαν τις κρίσιμες στηρίξεις στη ζώνη 1265 (ΓΔ) και 3060 (ftse25).
Ο τραπεζικός δέικτης έχει χειρότερη εικόνα, καθώς χάθηκε το 1030 επίπεδο, κυρίως εξαιτίας της ΑΛΦΑ και ΠΕΙΡ, που αντίστοιχα έχασαν τα επίπεδα των 1,52 (επομ. στηρ. 1,30) και 3,26 (2,90) αντίστοιχα.
Μα και τα λοιπά χαρτιά του 25άρη, με λίγες εξαιρέσεις, πνίγηκαν, αναζητώντας χαμηλότερα κάποιες υποστηρικτικές αγορές.
Θα ήταν μάταιο να ξεχωρίσουμε όλα τα χαρτιά που έβγαλαν άμυνες ή όλα που κατέρρευσαν, ωστόσο αξίζει να μνημονευτούν οι μετοχές πληροφορικής, κυρίως ΕΠΣΙΛ, ΕΝΤΕΡ, ΙΛΥΔΑ, ΙΝΤΕΚ και REALCONS.
Πέραν αυτών, από τον 25άρη, την πιο αμυντική συμπεριφορά είχαν ΕΕΕ, ΜΥΤΙΛ, ΣΑΡ, ΕΛΠΕ, ΜΠΕΛΑ και ΟΤΕ, ενώ από τη μεσαία κεφ/ση, είδαμε ΜΠΡΙΚ, ΠΑΠ, ΚΡΙ και ΙΝΚΑΤ.
Κάτι που φυσικά θα χρειαστούμε για τη συνέχεια.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.