Σε επίπεδο Γενικού Δείκτη, η κατοχύρωση των 1296 μονάδων είναι πολύ καλό δείγμα.
Ο δρόμος φαίνεται ανοιχτός για τις 1345, με τελικό αποδέκτη τη ζώνη των 1390-1405.
Και η στήριξη, εν είδει επιβεβαίωσης από τη διάσπαση του πλαγιοπτωτικού μοτίβου του τελευταίου μήνα είναι στις 1288-1290.
Εξάλλου, υπήρξε σοβαρή διάχυση σε πλείονες τίτλους, με τη συναλλακτική δραστηριότητα να αυξάνεται κατά περίπου 25%. Συν αυτώ, το γεγονός ότι ο τζίρος απορροφήθηκε κατά 80% από αγοραστικό ενδιαφέρον (τουλάχισοτν σε μεγάλη και μεσαία κεφ/ση) είναι έως και εντυπωσιακό.
Υπενθυμίζουμε ότι ο Δείκτης έχει καταγράψει μια σοβαρή ανοδική κίνηση τους τελευταίους 10 μήνες με σωρευτικά κέρδη 70%, και μονάχα δύο αξιόλογα πτωτικά σκέλη: εκείνο του Μαρτίου που ακολούθησε το θλιβερό σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη, με συνολικές απώλειες -10,50%, και το προαναφερθέν με -6,7%.
Επιμέρους, ό, τι και να πούμε είναι λίγο για μια πληθώρα μετοχών που έχουν εντυπωσιάσει ΄τοσο με την ποσοστιαία απόδοση, όσο και με την ποιότητα της ανόδου. Μεταξύ αυτών,. ΜΥΤΙΛ, ΑΡΑΙΓ, ΟΤΟΕΛ, ΕΠΣΙΛ, ΜΠΕΛΑ, CENER, ΕΝΤΕΡ, κ.α.
Εστιάζοντας, η δεύτερη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας έδωσε προβάδισμα στα στασινόχαρτα. Η CENER είναι το διαμάντι, η ΒΙΟ ακολουθεί ισορροπημένη και η ΕΛΧΑ είναι τρομερά υποτιμημένη, καθώς αφορά σε μια εταιρειάρα (!) με άριτα επενδυτικά χαρακτηριστικά μεσο-μακροπρόθεσμου ορίζοντα.
Είδαμε ΑΡΑΙΓ και ΟΤΟΕΛ να συνεχίζουν να μαγνητίζουν, δύο μετόχες που έχουν το ..κοκκαλάκι της νυχτερίδας. Και θα το έχουν για καιρό ακόμα, όπως φαίνεται.
Ο ΟΤΕ σαν να ξύπνησε από το κώμα που βρίσκεται τόσον καιρό, έβγαλε καλές υποστηρικτικές αγορές που έσωσαν τα 13,5 ευρώ. Πλέον, πάνω από 14,20 μπορεί να προσπαθήσει τα 15,80, υπενθυμίζοντας ότι είναι από τα ελάχιστα πτωτικά διαγράμματα, χωρίς λόγο.
Το ίδιο ισχύει και για την ΤΕΝΕΡΓ, όπου ακόμα ψάχνουμε τον λόγο της κατάρρευσης. Για να πείσει, πάντως, πρέπει να ξαναπάρει τα 17,50 ευρώ. Και βλέπουμε.
Κι όσο ΟΤΕ και ΤΕΝΕΡΓ εκνεύρισαν τους μετόχους τους, που βλέπουν την αγορά να ανεβαίνει τόσους μήνες και εκείνοι να γράφουν ζημιές, ΜΠΕΛΑ και ΕΠΣΙΛ τον χαβά τους. Σε νέα υψηλά, με όγκους, και την πρώτη να περιμένει με ανοιχτές αγκάλες τους θεσμικούς, εφόσον έρθει η επενδυτική βαθμίδα.
Η ΔΕΗ έχει δώσει πρώιμο σήμα από τα 9,5, μην το ξεχνάμε. Και τον Στάσση να θέλει να γράψει ιστορία, αν και κάτι μας λέει ότι έχει ήδη γράψει.
O ΜΥΤΙΛ παραμένει στην κορυφή της επενδυτικής προτίμησης. Ο όμιλος συνεχίζει να αγοράζει τα μαγαζιά ενέργειας της χώρας, καθώς μετά τη Volterra και τη Watt&Wolt, πήρε και την EfaEnergy.
Μεγάλα παιδιά μπήκαν στον ΣΑΡ, και ο ημερήσιος όγκος ήταν εφταπλάσιος του μεσοσταθμικού. Κι άντε, στο ΜΕΝΤΙ που ήταν δωδεκαπλάσιος (νομίζατε ότι θα πέρναγε απαρατήρητο;), η συνολική αξία ήταν μόλις 625 χιλιάρικα. Στον ΣΑΡ πέραν όμως 3 εκατομμύρια. Α, το ΜΕΝΤΙ, όσο πάνω από 3,98-4,02, πάει για τα 5,30.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.