Μικτά τα συναισθήματα μετά την πρώτη συνεδρίαση από την κρίσιμη απόφαση της DBRS.
Από τη μία, υπήρξε έντονο αγοραστικό ενδιαφέρον στο άνοιγμα, δείγμα ότι η εν λόγω εξέλιξη μεταφράζεται θετικά ακόμα και μετά την -τόσων μηνών- προεξόφληση.
Από την άλλη όμως, θα περιμέναμε κάτι καλύτερο, έστω ένα κλείσιμο στα υψηλά ημέρας, έστω μια αυξημένη συναλλακτική δραστηριότητα.
Τίποτα από τα δύο, καθώς αφενός γράψαμε μετριότατο τζίρο, ειδικά για μια συνεδρίαση που ακολούθησε μια τόσο σημαντική αναβάθμιση. Αφετέρου, ο Γενικός είδε ενδοσυνεδριακά υψηλό +1,84%, αλλά έφθασε μέχρι και σε αρνητικό έδαφος, για να κλείσει επίσης αδύναμα. Και με έναν πολύ κακό, κάκιστο τραπεζικό κλάδο.
Κι όμως, αν δούμε τη γενική εικόνα, η αναβάθμιση αφορά σε μεσο-μακροπρόθεσμο ορίζοντα: τα οφέλη θα φανούν σε βάθος χρόνου, ώστε μάς είναι σχεδόν αχρείαστο αν μια (ή πολλές) συνεδριάσεις δεν φέρουν σημαντικά κέρδη. Και είναι οφέλη που -τηρουμένων των αναλογιών- θα παραμείνουν ή/και θα πολλαπλασιάζονται για χρόνια, αν δεν αλλάξει κάτι σημαντικά.
Οι τοποθετήσεις συνεχίζονται, και ενδεχομένως να συνεχιστούν, ιδίως σε μια βεντάλια τίτλων που συνεχώς εκθειάζουμε.
Η λογική είναι απλή: εταιρείες που παράγουν κέρδη, που πιθανόν να συνεχίσουν να έχουν ισχυρές χρηματοροές, και που (πλέον, και επισήμως) κινούνται σε πολύ ασφαλές οικονομικό περιβάλλον (ελέω επενδυτικής βαθμίδας), δεν είναι δυνατόν να περάσουν απαρατήρητες από τα θεσμικά χαρτοφυλάκια. ΟΠΑΠ, ΜΥΤΙΛ, ΓΕΚΤΕΡΝΑ, ΜΟΗ, ΕΛΠΕ, TITC, ΟΛΠ, είναι κάποιες από τις μετοχές που ενδιαφέρουν και θα ενδιαφέρουν. Οι τράπεζες, παρόμοια, ενώ και ο κλάδος πληροφορικής έχει δρόμο μπροστά του (βλ. ΕΠΣΙΛ, ΕΝΤΕΡ, ΙΝΤΕΚ, ΚΟΥΕΣ, ΠΡΟΦ κ.λπ)
Εξάλλου, είδαμε τί συνέβη όταν χάσαμε την επενδυτική βαθμίδα, 13 χρόνια πριν, οπότε η κρισιμότητα του θέματος είναι αδιαπραγμάτευτη.
Συνυπολογίζεται δε και ο αναμενόμενος ρυθμός οικονομικής μεγέθυνσης της Ελλάδας, κάτι που φαίνεται να εκλείπει από τις περισσότερες οικονομίες παρεμφερών χαρακτηριστικών.
Γενικά, η ανάκτηση ήρθε να επιβεβαιώσει ότι το ανοδικό ράλι τόσων μηνών είχε λόγο που έλαβε χώρα. Και να εξασφαλίσει ότι οι πιθανότητες ανοδικής συνέχισης στο μεσοπρόθεσμο είναι πολύ μεγαλύτερες από το αντίθετο.
Δείτε το μπακαλίστικα: τί είναι πιο πιθανό, να πάει ο Δείκτης στις 900, ή να πάει στις 1500;
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.