Ωστόσο, οφείλουμε να “ακούμε” το ταμπλό και να μην πάμε κόντρα στο προφανές.
Που στη συγκεκριμένη περίπτωση υπονοεί ότι το κλίμα έχει χαλάσει, τουλάχιστον σε βραχυπρόθεσμο πλάνο.
Και είναι αδικαιολόγητος όποιος εγκλωβιστεί, διότι η μεταστροφή ήρθε ομαλά, αρχικά με την απώλεια των 1220 του Γενικού Δείκτη, κι έπειτα με την τεχνική επιβεβαίωση, και μάλιστα με χαμηλούς όγκους.
Κι η αγορά, αν και δεν έχει κάποια ειδική αρνητική συνθήκη, φαίνεται να πισωγυρίζει, έχοντας ταμπουρωθεί στο ψυχολογικής σημασίας όριο των 1200 μονάδων του Δείκτη.
Υπενθυμίζουμε ότι το αγοραστικό τέμπο επανέρχεται μόνο με την πειστική κατοχύρωση των 1240, και ανάλογα την εικόνα των προς επένδυση μετοχών.
Από την άλλη, το επίπεδο των 1185 θέλει προσοχή, διότι κάτω από εκεί εκκινεί επίσημα η πτωτική τάση, με πρώτη ζώνη υποδοχής τις 1140.
Η ανησυχία δεν έχει φουντώσει ακόμα, καθώς οι τζίροι παραμένουν μέτριοι, μην παραπέμποντας σε γενίκευση της τάσης για ρευστοποιήσεις.
Η εγχώρια χρηματιστηριακή ειδησεογραφία καταλύεται από τη συμβολικής αξίας εισαγωγή της Optima, μετά από τόσα πολλά έτη, με μετρίου μεγέθους χρηματιστηριακή αξία (μετά και την ΑΜΚ, λίγο πάνω από το μισό δισεκατομμύριο ευρώ). Το ενδιαφέρον βρίσκεται στο πώς θα την υποδεχτούν οι παίκτες στο ταμπλό, καθώς η εξαρχής κάλυψη της ΑΜΚ είναι δεδομένη από τους θεσμικούς, ενώ και το διψασμένο τραπεζολάγνο κοινό μαγνητίζεται, όπως εξάλλου μαγνητίστηκε από τέτοιου είδους εισγωγές-εταιρικά νέα στο παρελθόν.
Σε κάθε περίπτωση, ενώ όντως πρόκειται για “υγιή” τράπεζα, μην έχοντας “σκελετούς” και με πολύ συμπαγή μετοχική βάση, ωστόσο θέλει την προσοχή της καθώς έχει την ατυχία να μπαίνει σε αρνητικό momentum, και επαναλαμβάνουμε ότι τιμολογήθηκε “ακριβή” στα 7,20 (αν θα υπερισχύσει η μέγιστη τιμή).
Από κει και πέρα, τα χαρτιά που ανθίστανται σε άτσαλες ρευστοποιήσεις ή / και παρουσιάζουν αξιόλογη απορρόφηση της προσφοράς είναι και τα πρώτα που κοιτάμε, όπως ΜΥΤΙΛ, ΜΟΗ, ΟΠΑΠ, ΙΝΚΑΤ, ΙΝΤΕΚ, ΕΕΕ, CENER, ΕΣΥΜΒ, ΚΑΡΕΛ, ΠΕΤΡΟ, κ.α.
Ειδική μνεία για το απίθανο ΚΡΙ και τη διοίκηση, που συνέχισε να μεγαλώνει. Τα αποτελέσματα α’ εξαμήνου είναι συμπαγή και πολύ ισχυρά, ενώ υπερτονίζουμε ότι εδόθη ένας επιπλέον μισθός στους εργαζομένους λόγω φόρτου εργασίας και μπόνους συνεργασίας στους παραγωγούς/συνεργάτες της. Τέλος, το -ούτως ή άλλως συνεπές- μέρισμα είναι για άλλη μια χρονιά “εξασφαλισμένο” με τέτοια κερδοφορία.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.