Όλα κρίνονται στις 1210 μονάδες του Γενικού Δείκτη, καθώς όσο παραμένουμε κάτω από εκεί, και προφανώς δεν αλλάζει κάτι στην όλη εξίσωση, θα πλαγιολισθαίνουμε εκνευρισμένοι.
Κάτι που δεν βοηθά καθόλου, καθώς η υπομονή έχει και τα όριά της.
Ο καταλύτης στην εγχώρια αγορά είναι δίχως άλλο η επικείμενη είσοδός μας στα μεγάλα επενδυτικά σαλόνια, με την ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας.
Κάτι που έχει ήδη λάβει χώρα δια στόματος DBRS, ωστόσο στις 20/10 αναμένεται η ετυμηγορία του μεγάλου Οίκου S&P.
Ο οποίος πρόσφατα φέρεται να ζυγίζει βαριά το ενδεχόμενο θετικής έκβασης, καθώς η μακροοικονομική εικόνα, τα δημοσιονομικά και οι προσδοκίες για το μεσοπρόθεσμο είναι επίσης θετικές.
Σε κάθε περίπτωση, υφίσταται σοβαρότατο discount ανάμεσα στο τί θα περίμενε κανείς να δει σε μια αγορά που μετά από 13 χρόνια αναγνωρίζεται και πάλι η αξία της, και στην αγορά που βλέπει αυτήν τη στιγμή να αργοκυλάει.
Και πέραν από τις ποσοστιαίες απομειώσεις που ταλαιπωρουν το τελευτάιο 3μηνο (μετράμε 9/11 πτωτικές εβδομάδες, με σωρευτικές απώλειες 15% σε επίπεδο ΓΔ), τα περισσότερα “αξιόλογα” χαρτιά βρίσκονται σε ιστορικά ή υπερπολυετή υψηλά, ή έστω σε μεσοπρόθεσμη ανοδική τροχιά.
Με άλλα λόγια, είναι διαφορετικά να βλέπουμε μια μετοχή να χάνει 20% από μια οποιαδήποτε ζώνη τιμών, και είναι διαφορετικά να την βλέπουμε να το χάνει από τα ιστορικά της υψηλά, τα οποία είναι επίσης κατά πολύ ανώτερα από την προηγούμενη περίοδο.
Εξάλλου, είναι λογικό τα θεσμικά χαρτοφυλάκια που επενέδυαν στην Ελλάδα ως αναδυόμενη, αφενός να θέλουν να πουλήσουν για να κατοχυρώσουν υπερκέρδη από το περασμένο ανοδικό κρεσέντο Σεπ22-Αυγ23, αφετέρου να πρέπει να πουλήσουν λόγω καταστατικού τους.
Υπενθυμίζουμε, ωστόσο, πως το μέγεθος εκείνων των χαρτοφυλακίων που αναμένουμε να εισέλθουν σταδιακά στο Χρηματιστήριο λόγω της επενδυτικής βαθμίδας είναι τουλάχιστον 5 φορές μεγαλύτερα από εκείνα που εξέρχονται από αυτό το τελευταίο διάστημα.
Κι έτσι, το μακροπρόθεσμο παζλ δέιχνει σε νέα επίπεδα, σαφώς ανώτερα των τρέχοντων. Εξάλλου, η πιθανότητα ο Δείκτης να βρεθεί στο +50% σε βάθος χρόνου είναι πολύ ανώτερη από εκείνη στο -50%. Προφανώς, με τα τωρινά δεδομένα και χοντρικά λογιζόμενο.
Κατά τα λοιπά, επιμένουμε ότι η επιλογή των τίτλων είναι μεγάλης σημασίας για την επίτευξη κερδοφορίας, ή έστω την αποφυγή υπέρμετρων ζημιών σε αρνητικό σενάριο. Και η επιλογή αυτή γίνεται με γνώμονα τόσο τη χρηματοοικονομική εικόνα της εταιρείας, όσο και την πρότερη πρόσφατη συμπεριφορά της μετοχής στο ταμπλό. Με προτίμηση τις “νικήτριες”, εκείνες που είναι ανοδικές, που υπεραποδίδουν, που ανθίστανται σθεναρά στα πτωτικά σκέλη, που αποδεικνύουν τη μετοχική βάση κ.α.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.