Και έτσι δεν προστίθενται νέα δεδομένα στην υφιστάμενη ανάλυση.
Μια ανάλυση που θέλει ούτως ή άλλω το Χρηματιστήριο να έχει ταρακουνηθεί από τις πρόσφατες ρευστοποιήσεις, υπενθυμίζοντας ότι έχουμε κλείσει μόλις 2 ανοδικές εβδομάδες στις τελευταίες 11, σε επίπεδο Γενικού Δείκτη.
Ωστόσο, δεν μπορεί να αγνοηθεί η εξαιρετική επίδοση στην περίοδο Σεπ22-Αυγ23, που έφερε αφενός τον Δείκτη από τις 850 στις 1350, αφετέρου δικαιολόγησε το ανοδικό κρεσέντοι στην πολύμηνη προεξόφληση για την ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας.
Και δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να πιστέψει ότι όλο αυτό το ανοδικό σκέλος ήρθε για να σταματήσει στην επέλευση της είδησης, ώστε να ισχύει το “αγόρασε στο νέο, πούλα στη φήμη”.
Διότι πολύ απλά, το μέγεθος των κεφαλαίων που αναμένονται, δεδομένης της ιστορικότητας, είναι μεγάλο για να περάσει απαρατήρητο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα εισερχόμενα κεφάλαια μόνιμα θα ωθούν ανοδικά τις τιμές, καθότι τοποθετούνται σταδιακά.
Εξάλλου, η εικόνα της χρηματαγοράς μας φαντάζει ελκυστική, τόσο κατά μόνας όσο και συγκρινόμενη με άλλους επενδυτικούς προορισμούς σε γεωγραφική κλίμακα. Οι αναλύσεις των οίκων και μεγάλων πιστωτικών ιδρυμάτων συγκλίνουν σε ικανοποιητικούς ρυθμούς μεγέθυνσης, παράλληλα με ικανή δημοσιονομική διοίκηση και την πλειονότητα των εισηγμένων να παραδίδουν άριστα χρηματοοικονομικά αποτελέσματα. Συν αυτώ, η πρόβλεψη για ασθενικά μεγέθη στις περισσότερες ευρωπαϊκές οικονομίες βελτιώνουν τη θέση μας.
Κατά τα λοιπά, έχουμε αναφερθεί πολλάκιες στην κρισμότητα επιλογής τίτλων που να πληρούν έστω και ορισμένες “προδιαγραφές”, όπως τουλάχιστον να έχουν καλή εικόνα στο πρόσφατο παρελθόν, να έχουν καλή αξία ως εταιρείες/όμιλοι, να έχουν ικανοποιητική εμπορευσιμότητα κ.α. Προφανώς όλα εξαρτώνται από το προφίλ του καθενός ξεχωριστά και τα ρίσκα που προτίθεται να αναλάβει, αυτός είναι εξάλλου και ο οδηγός, αλλά καλό θα ήταν να στηρίζεται σε αντικειμενικότητα και όχι μόνο στο ένστικτο ή στην προσδοκία του ιδίου (ή ακόμα χειρότερα, άλλων προσώπων). Η διασπορά, επίσης, είναι απαραίτητο συστατικό.
Το ταμπλό θέλει την υπομονή του, διότι εκτός από τη καθίζηση τζίρου και εύρους διακύμανσης, είμαστε και σε αρντηικό έδαφος σε τεχνικό επίπεδο. Ο Δείκτης, κάτω από τις 1210 μονάδες δεν προσφέρεται για σοβαρές τοποθετήσεις, δεδομένου ότι έχασε τη μεσοπρόθεσμη ανοδικότητά του, και θα χρειαστεί μια επιπλέον προσπάθεια για να πείσει και να επανέλθει ανοδικός.
Ειδική μνεία για τον απίθανο ΚΑΡΕΛ, που έβγαλε ασύμμετρα υψηλούς όγκους στην περιοχή των 300 ευρώ, πάνω από 8 φορές τον μέσο όρο του.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.