Οι λίγοι πωλητές κατάφεραν να εκτοπίσουν τους επίσης λίγους αγοραστές, και με μια -σε γενικές γραμμές- αφιάφορη συνεδρίαση, οι βασικοί δείκτες κατρακύλησαν με ελεγχόμενες απώλειες.
Παραδόξως, μια πλαγιοπτωτική κίνηση σαν αυτήν προσθέτει πόντους στο ανοδικό σενάριο, διότι το momentum είναι θετικό και κάθε τέτοια αδυναμία δίνει ευκαιρία για επανατοποθέτηση.
Εξάλλου, έχοντας προσπελαστεί το εμπόδιο των 1210 μονάδων του Γενικού Δείκτη, επανήλθαν οι ισορροπίες και κοιτάμε με καλές πιθανότητες το σενάριο επαναπροσέγγισης των υψηλών που επετεύχθησαν το καλοκαίρι.
Δεν πρέπει να αμελείται το γεγονός της αφενός ανάκτησης της επενδυτικής βαθμίδας από S&P και DBRS, με την επικείμενη ετυμηγορία του Fitch (1η Δεκ.) να αναμένεται με ενδιαφέρον.
Κατά τα λοιπά, φαίνεται μια γενικότερη προσπάθεια “ωραιοποίησης” των ετησιων αποδόσεων, για ευνόητους λόγους, και απομακρύνεται αισθητά το ενδεχόμενο ενός πτωτικού σκέλους μεγάλης διάρκειας.
Διεθνώς, τα αποτελέσματα γ’ τριμήνου των περισσοτέρων εισηγμένων και κυρίως μεγάλης κεφ/σης υπονοεί ότι το έτος θα κλείσει με καλές προοπτικές, και ίσως η συγκυρία ευνοήσει για να κερδίσουν χρόνο τα Χρηματιστήρια μέχρι να έρθει κάποιου είδους άμβλυνση των επιτοκιακών επιθέσεων.
Με μεγάλο ενδιαφέρον διαπραγματεύεται η ΑΡΑΙΓ, που και όγκο έχει σηκώσει αλλά και υπεραποδίδει στο ταμπλό. Αντιδιαμετρικά, απογοητεύει ο ΜΥΤΙΛ που δεν ακολουθεί, τουλάχιστον με την ένταση που μας είχε συνηθίσει τόσους μήνες, και παραμένει πάντα μια άριστη επιλογή ακόμα και σε αυτά τα επίπεδα.
Πολύ ωραία κινούνται (ή μάλλον, συνεχίζουν να κινούνται τα τρία ΜΕΖΖ (πλην ΚΑΙΡΟ), εν αναμονή νέων “δώρων” υπό τη μορφή επιστροφής κεφαλαίων. Απεδείχθησαν πολύ ανθεκτικές, τελικά.
Επίσης, μεγάλο μπράβο στην ΙΝΤΕΚ, σε ιστορικά υψηλά και από τις μόνες σε όλο το ταμπλό που δεν έχει πωλητές ούτε για δείγμα. Αυτό θα πει μετοχική βάση..
Ειδική μνεία στη μετατόπιση της ημερομηνίας εισαγωγής για τη μετοχή της Trade Estates. Ο αρχικός προγραμματισμός ήταν για Τετάρτη 08 Νοε, και το χρονοδιάγραμμα άλλαξε για Παρασκευή 17 Νοε. Γράφουμε και πάλι χρηματιστηριακή Ιστορία.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.