Με τον τζίρο να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στα υπερμεγεθη πακέτα που αφορούσαν στην ΕΤΕ και την ανταλλαγή του 22% από το ΤΧΣ σε όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον κατά τη διαδικασία.
Η τιμή των 5,30 ευρώ φαντάζει όνειρο γι αόσους πήραν τελικά χαρτιά, καθώς στο ταμπλό διαπραγματευόταν πάνω από 6 καθ’ όλη τη διάρκεια της συνεδρίασης.
Στο ταμπλό, πέραν από τα 864 εκατ. ευρώ πακέτων, άλλα 100+ πέρασαν καθαρά από συναλλαγές, με το μέγεθος να αφορά σε ρεκόρ και να επιβεβαιώνει την υπέρμετρη ζήτηση για την ΕΤΕ.
Αναλυτικότερα, η ζήτηση ήταν 8x σε ιδιώτες και θεσμικούς, με το διεθνές book να βλέπει κάλυψη 9,5x, ένα νούμερο που δεν έχει επαναληφθεί.
Πάνω από το 90% των “νέων” μετόχων είναι θεσμικοί και μακροπρόθεσμοι, εξασφαλίζοντας την ποιότητα της μετοχικής βάσης.
Επίσης, και προφανώς βάσει της συναλλακτικής δραστηριότητας στο ταμπλό, οι ενδιαφερόμενοι ψώνισαν σήμερα όσα δεν τους έδωσε η διαδικασία, που κυμάνθηκε από το 50% έως το 70% της συνολικής ζητηθείσας ποσότητας.
Ιδιαίτερη μνεία στη συμπεριφορά των ΣΜΕ, ιδίως της ΕΤΕ: το συμβόλαιο “χάρισε” ευκαιρίες, καθώς παρέμεινε χωρίς discount σε σχέση με την τρέχουσα τιμή, η οποία ήταν ανώτερη κατά 15% από την τιμή του placement (5,3).
Με άλλα λόγια, όποιος ήθελε, “κλείδωνε” την επιτευχθείσα -σε λίγες ώρες- απόδοση μεταξύ 5,30 που είχε αγοράσει τη μετοχή μέσω placement (θα είναι διαθέσιμα προς διαπραγμάτευση την Τρίτη) και 6+ που έβλεπε στα ΣΜΕ, τα οποία θα σόρταρε κατά το equivalent.
Εν πρώτοις, η αγορά Παραγώγων προεξόφλησε ανοδική συνέχιση, καθώς δεν έβγαιναν πωλητές στα ΣΜΕ ακόμα και με τόση απόδοση.
Ένα ακόμα ενδιαφέρον ζήτημα ήταν το θετικό κλίμα που χτίστηκε, αποτυπωμένο και στη συμπεριφορά των λοιπών μετοχών, τόσο των τραπεζικών όσο και πολλών δεικτοβαρών.
Και αναγνωρίζοντας αφενός ότι ο χαρακτήρας του Χρηματιστηρίου μας είναι τραπεζοβαρής και τραπεζολάγνος, αφετέρου ότι η εικόνα της ΕΤΕ είναι συμπαγής πολλούς μήνες τώρα, έχοντας πείσει πολλούς για την “εξυγίανσή” της, είναι λογικό να μεταφράζουμε πολύ θετικά την επίσης θετική αποδοχή της μετοχής από τους επενδυτές.
Τέλος, περιμένουμε με ανυπομονησία την πάντα “ζωηρή” μετοχή της ΠΕΙΡ να πάρει σήμα αφέτη όταν θα έρθει η ώρα της αποεπένδυσης του ΤΧΣ από την τράπεζα.
Ειδική μνεία στα στασινόχαρτα, με ΕΛΧΑ και ΒΙΟ να υπεραποδίδουν, όπως μας είχε προϊδεάσει μέρες τώρα η ύπουλη συμπεριφορά τους. Ο όμιλος είναι γνωστός για την σοφή διαχείριση των ενοποιημένων καταστάσεων, και με γνώμονα ότι ΕΛΧΑ και (κυρίως) CENER είναι εταιρίες-διαμάντια, είναι λογικό να χαμογελάσουν οι μέτοχοι.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.