Διότι πολύ απλά, όσοι συμμετείχαν στη διαδικασία του placement, “αγόρασαν” στο 5,30. Και η ΕΤΕ, έγραψε 6,20 σε λίγες ημέρες.
Επομένως, για κάποιον βραχυπρόθεσμο ή κερδοσκόπο, είναι ένα καλό deal.
Εξου και το δίλημμα, εάν η μετοχική βάση που πρόστέθηκε με το 22% του ΤΧΣ αφορά σε “σοβαρούς” επενδυτές, που δεν μπήκαν στον κόπο για +17% κέρδος.
Από την άλλη, όσοι δεν το τόλμησαν εξαρχής, σίγουρα θα ψάξουν να τοποθετηθούν εκ νέου, όσο το δυνατόν χαμηλότερα.
Αυτό το “χαμηλότερα” θέλουμε να δούμε στο ταμπλό..
Η λοιπή αγορά χαιρέτισε την υπερβάλλουσα ζήτηση, ακολουθώντας ανοδικό μοτίβο.
Ο τζίρος διατηρήθηκε υψηλός για τα επίπεδα, οι συναλλαγές ήταν εκτεταμένες, και οι αγοραστές υποστήριξαν τις θέεις τους χωρίς άτσαλες ρευστοποιήσεις.
Το κλίμα στα διεθνή έχει βελτιωθεί πολύ από την περασμένη εβδομάδα, με την προφανή άμβλυνση των επιτοκιακών κινδύνων. Το Σικάγο δίνει απόλυτη πιθανότητα στο να διατηρήσει η Fe dαμετάβλητα τα επιτόκιά της για τρίτη συνεχόμενη συνεδρίαση, ενώ η αγορά ομολόγων πήρε σοβαρές ανάσες.
Η τιμή του πετρελαίου έχει υποχωρήσει αισθητά, αφήνοντας περιθώριο σε ..όνειρα για περαιτέρω απομείωση του ΔΤΚ, που ευθύνεται εξάλλου σε μεγάλο βαθμό για την αυξητική τάση των επιτοκίων αναφοράς των κεντρικών τραπεζών.
Είδαμε και το δολάριο ΗΠΑ να αποδυναμώνεται τοπικά, χωρίς να σημαίνει προφανώς κάποια αλλαγή τάσης, ωστόσο προσθέτει πόντους στο μεγάλο σενάριο της συζήτησης για μείωση επιτοκίων από το γ΄τρίμηνο του 2024, τουλάχιστον στις ΗΠΑ.
Επιστρέφοντας στα εγχώρια, ΚΕΚΡΟΠΑΣ και ΜΙΓ εκτινάχθηκαν, για διαφορετικούς λόγους. Ο πρώτος επιστράτευσε και πάλι την υπεραξία από τα ένδικα οικόπεδα, η δεύτερη τρέχει στο πλαίσιο της έκτακτης ΓΣ.
Ακολούθησε η ΕΛΛ, που είχαμε ξεγραμμένη μετά την απόφαση για μη διανομή μερίσματος, που ήταν και το μοναδικό της πλεονέκτημα.
Δεν ξαφνιαστήκαμε από την υπεραπόδοση των ΜΕΖΖ, που συνεχίζουν να υποστηρίζονται όντας στα ιστορικά τους υψηλά και με μεγάλες αποδόσεις από τη “γέννησή” τους, εν όψει και των διανομών μερίσματος.
Στιβαρή συμπεριφορά είδαμε από ΜΥΤΙΛ και ΟΠΑΠ, δύο χαρτιά που έχουν άριστη εικόνα όλους αυτούς τους μήνες, και όχι άδικα, ο πρώτος για την εξαιρετική πορεία της εταιρείας, ο δεύτερος και για τη μερισματική του πολιτική. Μαζί τους και η CENER, άπιαστη στο ταμπλό.
Τέλος, σημειώνουμε ότι το spread παραμένει στα υπεπολυετή χαμηλά, έχοντας υποδιπλασιάσει στο 12 μηνο από 250 στις 125 μ.β., ενδεικτικό της επενδυτικής προτίμησης για τα προϊόντα σταθερού εισοδήματος της χώρας και την άμβλυνση των επενδυτικών κινδύνων.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.