Η αλήθεια είναι ότι το ταμπλό κούρασε αυτην την εβδομάδα.
Κι αυτό, διότι καλομάθαμε σε ανοδικές εξάρσεις.
Ωστόσο, η εβδομάδα πήγε όσο καλύτερα γινόταν, καθώς κλείσαμε σε επίπεδο Γενικού Δείκτη στα υψηλά εβδομάδας, με 4/5 ανοδικές συνεδριάσεις και καμία “μεγάλη” και “μεσαία” μετοχή να μην απειλείται ούτε καν σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα.
Τουναντίον, μέχρι και ο βαρύς ΤΙΤΑΝΑΣ είδε νέα υψηλά 5ετίας.
Ο Δείκτης τίμησε το σήμα συνέχισης από τη διάσπαση των 1260 μονάδων, και σιγά σιγά χτίζεται η βάση για τις 1330 μονάδες, σαν ελάχιστος στόχος.
Η στήριξη παραμένει στις 1240, με τους κλάδους τραπεζών, κατασκευών/υποδομών, πληροφορικής και ΑΠΕ να θεωρούνται πρώτοι επενδυτικοί προορισμοί.
Αναμένουμε αργά το βράδυ της Παρασκευής την ετυμηγορία του Fitch για το αξιόχρεο της χώρας, υπενθυμίζοντας ότι από τους 4 επιλέξιμους από την ΕΚΤ Οίκους που ήδη έχουν αξιολογήσει, οι 3 έχουν δώσει πράσινο φως.
Εξάλλου, και ο Fitch έχει αξιολογήσει επιμέρους τις τράπεζές μας λίγες εβδομάδες πριν με τις καλύτερες διαθέσεις, ώστε να έχει προϊδεάσει για τη γνώμη του.
Από τα ΜΕΖΖ και ιδιαίτερα ΦΒ και ΣΑΝ είδαμε εξαιρετική συμπεριφορά, καθώς αναπάντεχα παρέμειναν στα ιστορικά τους υψηλά ακόμα και μετά τη γενναία διανομή επιστροφής κεφαλαίου, χωρίς ..να ανοίξει ρουθούνι. Κάτι θα σημαίνει αυτό για τους μετόχους των εταιρειών αυτών..
Επίσης, είδαμε ευχάριστη κινητικότητα στην περιφέρεια, με ΕΒΡΟΦ, ΚΕΚΡ, ΕΚΤΕΡ, ΙΚΤΙΝ, ΔΟΜΙΚ, ΑΛΜΥ κ.α να υπεραποδίδουν, και μάλιστα με καλούς όγκους συναλλαγών.
Ο ΔΤΡ στοχεύει τις 1100 μονάδες με μεγάλες πιθανότητες, ενώ το επίπεδό του είναι στις 1250 εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά. Η ΕΤΕ πρωταγωνιστεί στα trading desks, ενώ η ΠΕΙΡ μοιάζει να θέλει να κινηθεί επιθετικά.
Ο ΟΤΕ συνεχίζει και απογοητεύει, με όλο και περισσότερους “πιστούς” να πουλάνε, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια διακράτησης. Έχουμε ξαναπεί ότι είναι κατάρα για έναν επενδυτή να μένουν πίσω οι επιλογές του όταν η λοιπή αγορά τρέχει με τέτοιους ρυθμούς. Πόσο μάλλον να βρίσκεται σε τέτοια δυσμενή θέση εξαιτίας του πάλαι ποτέ κραταιού ΟΤΕ.
Τέλος, απολάυσαμε το ΚΡΙ που επέστρεψε ανοδικό, επάξια καθώς η εταιρεία είναι από τα μικρά διαμαντάκια στο ταμπλό (όχι και τόσο μικρό, πλέον), έχοντας χαρίσει κέρδη στους μετόχους του τόσα χρόνια, ακόμα και σε δύσκολες περιόδους.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.