Μια συμπεριφορά που αφενός δίνει μια αίσθηση ανωτερότητας στο ελληνικό ταμπλό. Και αυτό, διότι τα αντανακλαστικά των αγοραστών ήταν πρωτοφανή, και μάλιστα με τους όγκους συναλλαγών να εκτοξεύονται για λίγα λεπτά, ενδεικτικό ότι η ανοδική αντίδραση έγινε συντονισμένα. Σημαντικό ήταν, επίσης, ότι ο Δείκτης αντέδρασε από προϋπολογισμένο σημείο-κλειδί, στην περιοχή των 1320 μονάδων.
Αφετέρου, δημιουργεί σύγχυση. Κανείς δεν μπορεί να κατανοήσει τον λόγο που ένα τέτοιο περιφερειακό χρηματιστήριο σαν το δικό μας αυτονομήθηκε με τέτοιο θράσος, την ίδια ώρα που οι ευρωαγορές ευρίσκοντο στα χαμηλά ημέρας με απώλειες άνω του 1%, ενώ και τα ΣΜΕ των βασικών δεικτών στις ΗΠΑ έγραφαν από -0,5% (S&P500) έως και -1% (Russell 2000).
Σε κάθε περίπτωση, η αναπάντεχη αυτή συνεδρίαση μάς έδωσε δύο νέα δεδομένα σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα. Πρώτον, και κυριότερον, έχουμε νέο σημείο εξόδου, κάτω από 1309 σε κλείσιμο ώρας. Δεύτερον, η αντίσταση μεταφέρθηκε στη ζώνη των 1342-44 μονάδων, ώστε οποιαδήποτε πειστική κατοχύρωση θα δώσει αέρα για τη συνέχεια, κυρίως εν είδει αυτοτροφοδότησης.
Πέραν αυτού, ξεκαθάρισε για άλλη μια φορά η εικόνα των επιμέρους μετοχών. Το τίναγμα των ΕΤΕ, ΠΕΙΡ, ΜΟΗ, ΕΛΠΕ, TITC, ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΕΛΛΑΚΤΩΡ και η επιμονή της ΜΠΕΛΑ να μη γυρίζει αρνητική, είναι κάτι που πρέπει να κρατήσουμε για τη συνέχεια. Όπως και την αδυναμία των ΒΙΟ και ΑΡΑΙΓ.
Όμορφο και το +12% του ΚΛΜ με όγκους, το ενδοσυνεδριακό +3,6% της ΙΝΤΚΑ, την ανοδική αντίδραση της ΙΝΤΕΚ στα ιστορικά της υψηλά, το προσεκτικό μάζεμα σε ΚΟΥΑΛ, IΛΥΔΑ και REALCONS κ.α.
Επανέρχεται το δίλημμα του κατά πόσο θα αντέξουμε να κινούμαστε αυτόνομα από όλα τα διεθνή χρηματιστήρια. Υπενθυμίζουμε ότι από 1/1 γράφουμε πάνω από 3,2% θετική απόδοση σε επίπεδο Γενικού Δείκτη, την ίδια ώρα που ο S&P500 είναι στο “μηδέν”, ο Dow Jones30 -1% και στην Ευρώπη ο CAC40 -3% και o DAX40 -2%.
Προς το παρόν, η ιστορία έγραψε ότι ο Δείκτης μας τίμησε τις στηρίξεις στην ανοδική του τάση. Τα υπόλοιπα θα αξιολογηθούν εάν οι πωλητές επιμείνουν.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.