Κινήσεις που εν ολίγοις δείχνουν το αυξημένο αγοραστικό ενδιαφέρον.
Σε τίτλους ανεξαρτήτου κεφαλαιοποίησης, καθώς πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι τα μεγάλα χαρτιά ήδη έχουν τρέξει δινοντας κέρδη.
Ώστε οι κερδισμένοι μέτοχοι να έχουν διάθεση ανάληψης περαιτέρω κινδύνου, “ποντάροντας” και σε μικρότερες επιλογές, με μεγαλύτερο περιθώριο απόδοσης.
Μεταξύ αυτών, ΔΟΜΙΚ, ΛΑΝΑΚ, ΕΚΤΕΡ, ΛΟΓΟΣ, ΦΡΙΓΟ. Στην πρώτη βγήκε μεγάλος αγοραστής με 8 φορές τον μεσοσταθμικό ημερήσιο τζίρο και κέρδη +15%.
Για τα σχήματα ΜΕΖΖ που (ξανα)κλείδωσαν στο limit up, έχουμε μνημονεύσει ουκ ολίγοις την επενδυτική προτίμηση. Και οι τέσσερις μετοχές βρίσκονται σε ιστορικά υψηλά, με τις 3 να έχουν δώσει και γενναία χρηματική διανομή.
Ακόμα κι αν φαντάζει “εύκολο” ένα ελαφρύ χαρτί όπως τα παραπάνω να κάνει μεγάλη θετική ημερήσια διακύμανση (όπως και αρνητική), δεν είναι σωστή μια ρηχή μετάφραση.
Διότι αυτές οι υπεραποδόσεις που παρατηρούνται το τελευταίο διάστημα στη μικρομεσαία κεφ/ση (ΚΟΥΑΛ, ΝΑΥΠ, ΒΙΟΣΚ, ΛΑΒΙ, ΑΚΡΙΤ κ.α.) συνταιριάζουν με μια ποιοτική μεσοπρόθεσμη ανοδική κίνηση όλου του Χρηματιστηρίου.
Και μάλιστα, σε μία εξαιρετική συνθήκη για το σύνολο της ελληνικής οικονομίας, στη χαραυγή ενός νέου ανοδικού κύκλου.
Εξάλλου, το rotation σε τίτλους είναι σημάδι μιας υγιούς τάσης, ακριβώς λόγω της ορθολογικής συμπεριφοράς που προαναφέρθηκε, αυτήν της επανεπένδυσης των κερδών από τις μεγάλες μετοχές σε πιο κινδυνοφόρα οχήματα.
Η συνεδρίαση της Τρίτης ήταν μια καλή ανάσα στην πλαγιολίσθηση των τελευταίων ημερών, η οποία οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στην αποστράγγιση ρευστότητας για τη συμμετοχή στη διαδικασία εισαγωγής του ΔΑΑ.
Ο στόχος για τον Γενικό Δείκτη παραμένει η περιοχή των 1390 μονάδων. Η ΠΕΙΡ μάς έδειξε τα δόντια της, ανοίγοντας την όρεξη και για τις λοιπές τραπεζικές μετοχές, με έμφαση στην ΕΤΕ.
Στη ΔΕΗ, είδαμε το επενδυτικό ενδιαφέρον να αναζοπυρώνεται μετά τις συναντήσεις της διοίκησης στη Νέα Υόρκη, ενώ και νέες αναλύσεις δίνουν ακόμα υψηλότερους στόχους, καθιστώντας τη μετοχή μια από τις πιο (προσδοκώμενα) επιθετικές.
Ο ΜΥΤΙΛ παραμένει στις κορυφαίες για όλα τα θεσμικά χαρτοφυλάκια, μετά την προσπέλαση του ενός δισεκατομμυρίου EBITDA, που λίγο έως πολύ είχε προεξοφληθεί στο ταμπλό.
Η CENER έχει τεράστια περιθώρια περαιτέρω ισχυροποίησης της θέσης της στον παγκόσμιο χάρτη (στο αντικείμενό της), με ό, τι αυτό συνεπάγεται για την τιμή της ασταμάτητης μετοχής της στο μακροπρόθεσμο.
Ο ΟΠΑΠ θεωρητικά έχει ριζώσει στα αμυντικά χαρτοφυλάκια, καθώς αναμένεται με αρκετή πιθανότητα ένα ισχυρό 2023, άρα και συνέχιση της εξαιρετικής μερισματικής πολιτικής.
Να κλείσουμε τονίζοντας ότι ο S&P500 έγραψε πάλι νέα ιστορικά υψηλά εν αναμονή των ανακοινώσεων του Powell, με την αγορά να προεξοφλεί ένα δυνατό 2024.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.