![Το «μπαλάκι»](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/ot_ergazomenoi23-768x450-1.png)
Για κάποιον λόγο στην κυβέρνηση θεωρούν ότι έχουν τελειώσει την όποια δουλειά είχαν να κάνουν με τις επιχειρήσεις (γραφειοκρατία, φορολογικά και άλλα) και πλέον είναι αποκλειστικά δικό τους θέμα – των επιχειρήσεων – η αύξηση των αποδοχών των εργαζομένων. Ο ίδιος ο Πρωθυπουργός όπου σταθεί και όπου βρεθεί στέλνει «μηνύματα» προς τους εργοδότες για την υποχρέωσή τους να αμείβουν καλύτερα τους εργαζομένους. Τους πετάει κανονικά το μπαλάκι. Προχτές στο Ελληνοαμερικανικό Επιμελητήριο μίλησε για δίκαιη κατανομή πλούτου μεταξύ κεφαλαίου και εργασίας, ως αντίδοτο μάλιστα στον πληθωρισμό.
Την ίδια στιγμή, οι επιχειρήσεις επιστρέφουν το «μπαλάκι». Δεν νιώθουν ότι είναι δίκαιη η κατανομή με έναν τρίτο παράγοντα, το κράτος, που «μοιράζεται» τον πλούτο που αυτές παράγουν με τρόπο άνισο, ενώ επιπλέον τους βάζει συνεχώς εμπόδια. Μιλώντας με λίγες ώρες διαφορά από τον Πρωθυπουργό επίσης την Τρίτη σε μια άλλη εκδήλωση του υπουργείου Εργασίας, ο αντιπρόεδρος του ΣΕΒ Σπύρος Θεοδωρόπουλος επεσήμανε το παράδοξο. Οι εργαζόμενοι θέλουν να δουλέψουν παραπάνω, προφανώς για να ενισχύσουν τις απολαβές τους, οι επιχειρήσεις θέλουν να δώσουν καλύτερες αμοιβές, αλλά οι ρυθμιστικές αγκυλώσεις αποτρέπουν και τις δύο πλευρές να το κάνουν.
Ο επιχειρηματικός κόσμος προβληματίζεται από τη νέου τύπου γραφειοκρατία που έχει δημιουργηθεί, με την ψηφιακή κάρτα εργασίας, που κάνει πολύπλοκη και εξαιρετικά δύσκολη όχι απλά την υπερωριακή εργασία, αλλά και την απλή εργασία. Ατελείωτες δηλώσεις, με αυστηρά χρονοδιαγράμματα, γεμάτα παγίδες, που απευθύνονται σε μια τέλεια αγορά και σε τέλειους ανθρώπους. Κυρίως λείπει ο ρεαλισμός και η ευελιξία. Φανταστείτε τις αντικειμενικές δυσκολίες στις βιομηχανίες με κυλιόμενες 24ωρες βάρδιες, που δημιουργεί μια απλή καθυστέρηση ενός εργαζομένου στην προσέλευση στην εργασία του. Αυτόματα «χτυπάει» στο σύστημα. Και μιλάμε για τη βιομηχανία η οποία τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργήσει πάνω από 117.000 νέες θέσεις εργασίας, μια άνοδος που, όπως είπε ο πρόεδρoς του ΣΕΒ, ο κύριος Παπαλεξόπουλος, είναι η μεγαλύτερη στην ΕΕ, ενώ την ίδια στιγμή προσφέρει αμοιβές κατά 32% υψηλότερες από την υπόλοιπη οικονομία.
Αυτά σε ό,τι αφορά τις αμοιβές, γιατί οι επιχειρήσεις συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν ένα σημαντικό κόστος από τη γραφειοκρατία. Κόστος που δεν υπολογίζεται (στη Γερμανία έχουν φτιάξει ειδικό δείκτη από το 2012), αλλά συνεχίζει να «ροκανίζει», πέρα από πόρους, τη διάθεση για τη συνέχιση όλων των υφιστάμενων και την ανάπτυξη οποιασδήποτε νέας επιχειρηματικής προσπάθειας.
Αν κοιτάξουμε συνολικά το μη μισθολογικό κόστος εργασίας, το μεγαλύτερο πρόβλημα της προηγούμενης δεκαετίας, βλέπουμε μεν βελτίωση, ωστόσο δεν έχουμε ξεμπερδέψει. Μπορεί να έχουν γίνει μειώσεις στις ασφαλιστικές εισφορές, αλλά η φορολόγηση των μισθωτών, με εξαίρεση μικρές αλλαγές, έχει μείνει επί της ουσίας η ίδια. Μια απλή αύξηση των αποδοχών βάζει περισσότερα χρήματα στα δημόσια ταμεία, λιγότερα στην τσέπη του εργαζομένου. Και το τι καταλήγει στην τσέπη του εργαζομένου σε σχέση με αυτά που βγάζει κάθε μήνα από το ταμείο της η επιχείρηση, μετράει – και πολύ μάλιστα – στον ιδιωτικό τομέα. Και αυτό είναι κάτι που η κυβέρνηση δεν πρέπει να το υποτιμάει.
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
![ot.gr](/wp-content/themes/whsk_otgr/common/imgs/fav.ico/favicon-32x32.png)
Latest News
![ΣΔΙΤ διαφθοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/04/ot_greec_economy799-600x352.png)
ΣΔΙΤ διαφθοράς
Η χώρα έχει ξυπνήσει από τον λήθαργο της μεταμνημονιακής περιόδου και έχει να αντιμετωπίσει έναν δημόσιο τομέα το ίδιο αναποτελεσματικό με το παρελθόν
![Η οικονομία της νύχτας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/08/england1-600x400.jpg)
Η οικονομία της νύχτας
Πριν 24 χρόνια ακριβώς, ο ΟΤ, σε ειδικό αφιέρωμά του είχε επισημάνει και καταγράψει τις ανερχόμενες διαστάσεις ενός φαινομένου οργανωμένου εγκλήματος, το οποίο σήμερα επαληθεύεται, κατά τρόπο δραματικό και επικίνδυνο από πολλές πλευρές
![Η διαχείριση μιας αγοράς](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/11/airbnb-3399753_1280-600x340.jpg)
Η διαχείριση μιας αγοράς
Τι θα έπρεπε να κάνει μια οργανωμένη πολιτεία που έχει να διαχειριστεί μια νέα αγορά
![Σκληρό παιχνίδι](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/Pezeshkian03-600x400.jpg)
Σκληρό παιχνίδι
Οι συνέπειες των εκλογών σε Ιράν και Γαλλία
![Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/02/coffee-beans-2258839_1280-600x375.jpg)
Πόσο πάει ο καφές από αποψιλωμένα δάση
Δημοσιεύματα διεθνούς Τύπου κάνουν λόγο για νέα εκτίναξη των τιμών του καφέ
![Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/shutterstock_1669833940-1024x585-1-600x343.jpg)
Ο Αραβας κυρίαρχος του κόσμου
Ο πανίσχυρος Αραβας είχε υπάρξει αυτοκράτορας των Ρωμαίων
![Αρπαχτή](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/05/02tourismos10-600x375.jpg)
Αρπαχτή
Η Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί πολλάκις στο παρελθόν χώρα της «αρπαχτής»
![Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/10/makron-1-600x400.jpg)
Η τραγωδία Μακρόν (και πολιτικής)
Το εμφανώς τραγικό πρόσωπο/ήρωας στο πολιτικό δράμα της Γαλλίας, ο κορυφαίος πρωταγωνιστής, είναι βεβαίως ο πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν
![Φορολογική αναλγησία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/12/euro-xartonomismata-1-1024x768-600x450.jpg)
Φορολογική αναλγησία
Η κυβέρνηση φορολογεί τον άνηθο και το κύμινο και τον μαϊντανό
![Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/galliaer-600x400.jpg)
Εδώ φράξιες χωρίς πραγματικό επίδικο – στη Γαλλία νικηφόρο μέτωπο απέναντι στην ακροδεξιά
Η Γαλλία παραδίδει μαθήματα, αλλά στην Αθήνα δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα στον δημοκρατικό χώρο, γιατί έχουν άλλες προτεραιότητες