Η εξαιρετική εικόνα των μετοχών έχει συνοδευτεί από εξίσου υπέροχο ταμπλό ομολόγων.
Καταρχάς, το spread μεταξύ του ελληνικού δεκαετούς ομολόγου και του αντίστοιχου γερμανικού βλέπει πλέον διψήφιο αριθμό μονάδων βάσεων.
Ένα επίπεδο που προσεγγίσαμε στα μέσα του 2021, κι έκτοτε είχαμε να δούμε από το 2009 και πριν τη χρηματοοικονομική ..καταδίκη της χώρας.
Συν αυτώ, πλησιάσαμε εκείνο της Ισπανίας, ενώ είμαστε κατά 45 μ.β. καλύτεροι από το ιταλικό.
Και είναι προφανές ότι η συνθήκη αυτή επιβεβαιώνει την “ασφάλεια” που νιώθουν οι επενδυτές.
Επιστρέφοντας στη Λεωφόρο Αθηνών, διανύσαμε άλλη μια εβδομάδα κερδών. Και μπορεί η απόδοση να είναι η μια πλευρά του νομίσματος, όμως τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι εκείνα που αφενός εντυπωσιάζουν (ειδικά συγκρινόμενα με εκείνα πολλών περασμένων ετών) αφετέρου εξασφαλίζουν κατά κάποιον τρόπο ότι η άνοδος δεν ήρθε τυχαία, όπως τυχαία δεν θα αντιστραφεί.
Τουναντίον, θα χρειαστούν σοβαρές (αρνητικές) δυνάμεις ώστε να μεταστρέψουν μια τέτοια ανοδική τάση. Δυνάμεις που προς το παρόν δεν υφίστανται επ ουδενί λόγο, εξου και το συμπέρασμα ότι η τάση “ακόμα ξεδιπλώνεται”.
Και είναι φυσικό να υπάρξουν πτωτικά σκέλη διορθωτικού χαρακτήρα, καθώς ελλοχεύει η τάση ρευστοποιήσεων -κατοχύρωσης κερδών, όπως ελλοχεύει και η ..υψοφοβία πολλών που δεν μπορούν να πεισθούν να τοποθετηθούν σε τόσο “υψηλά” επίπεδα.
Σε κάθε περίπτωση, το κλίμα είναι καλό, και μια οποιαδήποτε επιστροφή έως τη ζώνη των 1380 μονάδων του Γενικού Δείκτη είναι από λογική έως και ευκταία, ώστε να αποσυμφορηθεί η κορυφή και να μπουν νέα κεφάλαια, πιο “ξεκούραστα”.
Δεν πρέπει να αμελείται εξάλλου το γεγονός πως οι βασικοί χρηματιστηριακοί δείκτες των ΗΠΑ και ο ιαπωνικός ΝΙΚΚΕΙ βρίσκονται στα ιστορικά τους υψηλά, ενώ και ο πανευρωπαϊκός Eurostoxx50 κατέγραψε πρόσφατα νέα υπερπολυετή υψηλά 23 ετών.
Kι έτσι, η Ελλάς ακολουθεί εν μέσω καλού κλίματος.
Ένα ακόμα θετικό σημείο είναι ότι υπάρχει σοβαρή διάχυση της ρευστότητας, ώστε να παρατηρείται πολυφωνία στο ταμπλό. Πολλοί είναι αυτοί οι τίτλοι που έχουν καταγράψει πολυετή ή και ιστορικά υψηλά, ενώ μέρα με τη μέρα εναλλάσσονται στην κορυφή, δίδοντας πολλές επιλογές στους επενδυτές.
Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που ευνοεί τις πιθανότητες ανοδικής συνέχισης στο μεσοπρόθεσμο, καθώς όσο περισσότεροι είναι οι τίτλοι που “άλλαξαν” επίπεδα, τόσο δυσκολότερο είναι να τα χάσουν όλοι και μονομιάς.
Άρα, στην απευκταία περίπτωση που τα πράγματα “στραβώσουν”, οι άμυνες είναι ισχυρότερες, ενώ από την άλλη, οι επιλογές για νέες τοποθετήσεις από ξένα θεσμικά χαρτοφυλάκια είναι περισσότερες.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.