Άνευ ετέρου, η ΠΕΙΡ ήταν ο πρωταγωνιστής της ημέρας.
Εν μέσω γενικότερης ραθυμίας στο ταμπλό, καθώς όλοι περιμένουν με ρευστότητα τους όρους που θα ανακοινώσει η διοίκηση.
Η συναλλακτική δραστηριότητα συνεχίζει μέτρια, είτε σε ποσοτικούς όρους (χαμηλότερος τζίρος από τον μέσο όρο) ή κυρίως σε ποσοτικούς όρους (στενό εύρος διακύμανσης, αρνητική αυτονόμηση από τις διεθνείς αγορές κ.α.).
Ωστόσο, η γενικότερη εικόνα παραπέμπει σε ανοδική συνέχιση.
Η δικαιολογητική βάση εδράζεται πλην άλλων επί της ανθεκτικότητας που εμφάνισαν τόσο τα χαρτιά της μεσαίας και μεγάλης κεφ/σης όσο και οι βασικοί δείκτες στο πτωτικό σκέλος. Ενδεικτικά, ο ΓΔ συντήρησε το επίπεδο των 1390 και επανήλθε δριμύτερος πάνω από τις 1420, εξ αφορμής και της προαναφερθείσας υπεραπόδοσης της ΠΕΙΡ.
Ακόμα, με δεδομένο ότι ο άξονας περιστροφής το συγκεκριμένο διάστημα είναι η ΠΕΙΡ ελέω του placement, το κλείσιμό της σε νέα υψηλά 52 εβδομάδων λέει πολλά για τις διαθέσεις των επενδυτών.
Παρεμπιπτόντως, η μετοχή έβγαλε και πολύ μεγάλο όγκο συναλλαγών παράλληλα με την άνοδο της τιμής, σημαντικά υψηλότερο τόσο σε σχέση με τον μέσο όρο της ίδιας, όσο και σε σχέση με τον όγκο των λοιπών τραπεζικών μετοχών.
Φαίνεται λοιπόν ότι τα πρώτα στοιχήματα έπεσαν, και προφανώς υπέρ του σεναρίου της ανόδου.
Υπενθυμίζουμε ότι ο πρώτος στόχος για τον Γενικό Δείκτη είναι η ζώνη των 1460, με πολλούς αναλυτές να “βλέπουν” τις 1650 εντός του 2024
Πέραν από την πρωταγωνίστρια, απολαύσαμε λίγες ακόμα μετοχές, με έμφαση τις ΕΝΤΕΡ, ΕΛΧΑ, CENER και ΙΝΛΟΤ.
Η ΕΝΤΕΡ είδε νέα ιστορικά υψηλά, συνεχίζοντας ασταμάτητη. Οι δυνάμεις που την ωθούν είναι πρώτον η κεκτημένη ταχύτητα, ως μια από τις καλύτερες σε όλο το ταμπλό αλλά και στον -ούτως ή άλλως- επιθετικό κλάδο πληροφορικής, δεύτερον τα εταιρικά αποτελέσματα του 2023 που αναμένονται πάρα πολύ ισχυρά και τρίτον η φημολογία για εταιρικό γεγονός (εξαγορά; πώληση;) που θα επηρεάσει άρδην τη θέση των μετόχων και μάλλον προς το καλύτερο.
Οι “αδελφές” ΕΛΧΑ και CENER αφορούν εκ προοιμίου σε δύο εξαιρετικές εταιρείες, η κάθεμια για δικούς της λόγους, πάντως σίγουρα με θερμούς υποστηρικτές. Και ενώ από τη μία η ΕΛΧΑ παραμένει έντονα υποτιμημένη ακόμα και μετά το +21% εντός του 2024, η CENER βρίσκεται σε “δυσθεώρητα υψηλά” επίπεδα και μόνιμα σε ιστορικά υψηλά, με το ..επικό της ανεκτέλεστο έργο να προδιαθέτει για νέες κορυφές.
Τέλος, η πάλαι ποτέ κραταιά ΙΝΛΟΤ φαίνεται να έχει ξυπνήσει για τα καλά μετά την ΑΜΚ, και με τη βελτιωμένη εμπορευσιμότητα δείχνει παντοδύναμη. Εξάλλου, η επιτυχημένη έκδοση ομολόγου (εισηγμένου στο ΧΑ-ΙΝΛΟΤΟ1) βοηθά την ψυχολογία και το γενικότερο “πακετάρισμα” της μετοχής.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.