Η εβδομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα, καθώς κατεγράφη η χειρότερη συνεδρίαση του 2024 για τον Γενικό Δείκτη, ενώ είχαμε να δούμε τέτοιες απώλειες (-2,51%) εννέα ολόκληρους μήνες.
Και μάλιστα, η πτώση ήρθε αφενός με μεγάλη συναλλακτική δραστηριότητα, αφετέρου με διάχυση στους περιισότερους τίτλους, δεικτοβαρείς και μη.
Οδηγώντας και τις τιμές χαμηλότερα απο κρίσιμες στηρίξεις, μια εικόνα που είχαμε αναλύσει επισταμένα στη στήλη όλη την εβδομάδα.
Ωστόσο, η συνέχεια φαίνεται καλή για το πολύπαθο Χρηματιστήριό μας.
Διότι πρώτον, εμφανίστηκαν για άλλη μια φορά ψήγματα ανθεκτικότητας σε πολλές μετοχές, ώστε οι υποστηρικτικές αγορές να έχουν τον πρώτο λόγο.
Ακόμα σημαντικότερο είναι το γεγονός ότι για πολλοστή φορά απεφεύχθησαν τα χειρότερα, υπό την έννοια ότι σε ένα ρηχό χρηματιστήριο σαν το δικό μας, εύκολα θα μπορούσε να γίνει η μεγάλη ζημία.
Πράγμα που δεν έγινε, προς το παρόν, οπότε εξάγεται το συμπέρασμα ότι ο χαρακτήρας του Χρηματιστηρίου έχει αλλάξει σε μεσο-μακροπρόθεσμο, και οι όποιες κερδοσκοπικές κινήσεις δεν το “πληγώνουν” σοβαρά.
Εξάλλου, και όλοι οι παράγοντες που αφενός οδήγησαν τα πράγματα έως εδώ, αφετέρου ενδυναμώνουν το σενάριο της ανοδικής συνέχισης, δεν μετεβλήθησαν.
Τουναντίον.
Η αγορά ομολόγων μας διανύει μια ιστορικής σημασίας χρονική συγκυρία, καθώς το spread του 10ετούς έναντι του αντίστοιχου γερμανικού έχει καταρρεύσει κάτω από τις 100 μ.β. σε υπερπολυετή χαμηλά επίπεδα, που έβλεπε πριν το 2009.
Mε απόδοση στη λήξη πέριξ του 3,3% το 10ετές και 2,77% το 2ετές, ενώ και το έντοκο 52 εβδομάδων ως άξονας περιστροφής “χαρίζει” 3,7% ετήσια απόδοση.
Στο μετοχικό σκέλος, ο Γενικός Δείκτης οριακά έγραψε την 4η πτωτική εβδομάδα στις τελευταίες 23..
Κι αν αυτό από μόνο του είναι εντυπωσιακό, να σημειωθεί ότι καμία από τις 4 πτωτικές δεν τόλμησε να καταγράψει απώλειες μεγαλύτερες από την αμέσως προηγούμενη ανοδική εβδομάδα.
Η συναλλακτική δραστηριότητα, αυτήν την εβδομάδα, ήταν και η μεγαλύτερη που έχουμε δει εδώ και τουλάχιστον δύο έτη (σε κανονική συνεδρίαση, εξαιρώντας αναδιαρθρώσεις και εταιρικά γεγονότα).
Το ενδιαφέρον συνεχώς αυξάνεται, και όχι άδικα, καθώς επανενεργοποιούνται παλιοί κωδικοί, δραστηριοποιούνται νέοι και εισέρχονται ξένοι θεσμικοί (με σημαία την ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας), ενώ και η συνολική κεφ/ση του Χρηματιστηρίου μας είναι σαφέστατα μεγαλύτερη, σε επίπεδα προ κρίσης.
Όλα αυτά συνηγορούν στο ότι διανύουμε μια πάρα πολύ ώριμη και ενδιαφέρουσα περίοδο. Προφανώς θα υπάρξουν πτωτικά σκέλη, ίσως και βαθύτερα από αυτό της Δευτέρας. Σε αυτήν τη φάση, όμως, απολαμβάνουμε κέρδη και όμορφες συνεδριάσεις.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.