Η ΕΤΕ κατέγραψε και νέα πολυετή υψηλά, υπεραποδίδοντας αισθητά έναντι τόσο των υπολοίπων του κλάδου, όσο και των περισσοτέρων σε όλο το ταμπλό.
Η ώθηση έρχεται συνδυαστικά από την κεκτημένη ταχύτητα τόσων μηνών, από την προσμονή για την αποεπένδυση του ΤΧΣ σχετικά με το υπόλοιπο 18% που έμεινε μετά την πρώτη και πολύ επιτυχημένη αποεπένδυση του ΤΧΣ, αλλά και από την εκ νέου επιβεβαίωση επενδυτικού ενδιαφέροντος με την υπερκάλυψη (πάνω από 3 φορές) του νέου ομολόγου ύψους 500 εκατ. ευρώ (!).
Και μάλιστα, το συγκεκριμένο ομόλογο ήταν προαπαιτούμενο για την εξαγορά του προηγούμενου αντίστοιχου, μειωμένης εξασφάλισης (Tier2) ύψους 400 εκατ. ευρώ, που θα έληγε κανονικά το 2029.
Και πέραν του ψυχολογικού αντίκτυπου, αυτή η “ανταλλαγή” σημαίνει πολλά στο κόστος δανεισμού, αναλογιζόμενοι ότι το υπό εξαγορά ομόλογο είχε κουπόνι 8,5% ετήσιο, ενώ το νέο 5,875% (με ανώτατο εύρος 6,2%).
Κατά τα λοιπά, η ΠΕΙΡ επανήλθε σε τροχιά γύρω από τα 4 ευρώ, ένας άξονας περιστροφής λόγω του πρόσφατου placement, με προφανή τον συμβολικό χαρακτήρα του επιπέδου.
Κι αν εξαιρέσουμε μερικούς ακόμα τίτλους, όπως ο ΟΠΑΠ και η ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, το υπόλοιπο ταμπλό κινήθηκε ήπια, κυρίως με αμυντικές κινήσεις που έδωσαν μια θετική χροιά.
Στην αγορά ομολόγων, συνεχίζεται η εξαιρετική εικόνα του ελληνικού. Ειδικότερα οι βασικές εκδόσεις έως και το 2042 παρουσιάζουν καλές ευκαιρίες καθώς ακόμα αποτιμώνται σε ελκυστικές τιμές, με προεξόφληση στο 4-4,5% των επιτοκίων deposit και refinancing της ΕΚΤ. Πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι η ίδια η ΕΚΤ κάνει προβλέψεις για 2,4-2,5% μέχρι το τέλος του 2025, κάτι που αυτομάτως δίνει μεσοσταθμικά αποτίμηση πάνω των 15 ποσοστιαίων μονάδων από τα τρέχοντα επίπεδα. Με άλλα λόγια, αν κάποιος αγοράζει εδώ ελληνικό ομόλογο, στη διετία θα έχει στα χέρια του τα 2 κουπόνια που ούτως ή άλλως διακιούται (+- δεδουλευμένους τόκους), αλλά και σχεδόν 4 κουπόνια ακόμα ..δώρο.
Εξάλλου, το spread των 90 μ.β (σε υπερπολυετή χαμηλά) εξασφαλίζει και τον “μειωμένο” κίνδυνο που τιμολογεί η αγορά στο κρατικό μας χρέος, κάτι που υπονοείται εξάλλου και στις πρόσφατες αποφάσεις των Οίκων Αξιολόγησης (πλην Moody’s) που μας έδωσαν την πολυπόθητη επενδυτική βαθμίδα.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.