Κι από ‘κει και πέρα, άρχισαν τα ..δύσκολα.
Καταρχάς, η συνεδρίαση της Τετάρτης, ειδικά το τελευταίο τέταρτό της, ήταν προάγγελος μιας έντονης μεταβλητότητας, που παραδοσιακά “εκνευρίζει” τους επενδυτές.
Υπενθυμίζουμε ότι ο Δείκτης έκλεισε στο αμετάβλητο την Τετάρτη, μετά τα άτσαλα κλεισίματα θέσεων της τελευταίας ώρας.
Κι έπειτα, η συνεδρίαση της Πέμπτης είχε παρόμοιο μοτίβο, με έντονα σκαμπανεβάσματα, αν και ο Δείκτης παρέμεινε σε αρνητικό έδαφος.
Επίσης, η συναλλακτική δραστηριότητα ήταν παρούσα, ώστε να ενδυναμώνουν τα ευρήματα.
Σε επίπεδο Δείκτη, μια επιστροφή στη ζώνη των 1420-25 μονάδων είναι έως και ευκταία, ώστε να μπορέσουν να ..βολευτούν νέα κεφάλαια και να υπάρξουν καύσιμα για ανοδική συνέχεια μέχρι και τις 1500 μονάδες με πρώτη στάση τις 1470.
Επιμέρους, η ΕΤΕ κορύφωσε στη ζώνη των 7,70, και θα μπορούσε να αποκτήσει ενδιαφέρον στα 7,30.
Ο ΜΥΤΙΛ παραμένει επιθετικός για τα 41 ευρώ, με την αγορά να περιμένει μια επιστροφή στα 36,50 εν είδει επιβεβαίωσης. Σίγουρα από τις πιο ενδιαφέρουσες περιπτώσεις.
Η ΕΥΡΩΒ επίσης αρνείται να διορθώσει, έχοντας επιδείξει σοβαρές άμυνες στις πωλήσεις. Η ζώνη των 1,9 είναι η στήριξη, με επόμενο επίπεδο τα 2,15.
Η ΑΛΦΑ ψάχνει τα 1,71-72, και πάνω από εκεί μπορεί να κάνει τη διαφορά έως και τα 2,15.
Επισημαίνουμε ότι η ΕΠΣΙΛ μπήκε σε αναστολή διαπραγμάτευσης, με τις φήμες να θέλουν σημαντική εξαγορά από μεγάλο fund. Να πούμε ότι ακόμα και σε αυτά τα επίπεδα των 10 ευρώ, η μετοχή έχει κεφαλαιοποίηση 547 εκατ. ευρώ, και δεν θα μας έκανε εντύπωση κάποιο deal ακόμα και στα 11 ευρώ.
Επ’ ευκαιρία, να συγκρίνουμε αυτην την έως πρότινος “άγνωστη” ΕΠΣΙΛ που ακόμα και τώρα πολλοί δεν πείθονται για την αξία της, με άλλες: ο ΑΔΜΗΕ αποτιμάται στα 510 εκατ., ο ΟΛΠ στα 610, η ΕΥΔΑΠ στα 610, η ΑΤΤ (Attica Bank) στα 550, η ΕΛΛ (ΤτΕ) στα 280, ο ΟΛΘ στα 230, η ΕΥΑΠΣ (ΕΥΑΘ) στα 120.
Και αν ισχύουν οι φήμες, μιλάμε για το ..2 στα 2 στις μεγάλες του κλάδου πληροφορικής. Η ΕΝΤΕΡ των 240 και η ΕΠΣΙΛ αφορούν το μεγαλύτερο μέρος αυτών, με τις λοιπές (πλην ΚΟΥΕΣ και ΙΝΤΕΚ που δεν είναι αμιγώς στην πληροφορική) να είναι συνολικά αυτό το μέγεθος, λ.χ. ΙΛΥΔΑ 13 εκατ., ΚΟΥΑΛ 37, ΣΠΕΙΣ 51, REALCONS 84, ΠΕΡΦ 85, ΠΡΟΦ 110, οπότε καταλαβαίνουμε και τη σημασία των εξελίξεων.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.