Αποτελεί μια από τις καλύτερες επενδυτικές επιλογές στο ταμπλό.
Εδώ και αρκετό καιρό, έχει εντυπωσιάσει τόσο η πορεία της μετοχής, που παραμένει ανοδική με στιβαρή συμπεριφορά, όσο και η διαχρονική εξέλιξη των χρηματοοικονομικών μεγεθών του Ομίλου.
Και δεδομένης της επικέιμενης εισαγωγής στο Χρηματιστήριο του Λονδίνου, δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να φανταστεί κάτι κρίσιμο που θα αναχαίτιζε την υγιή μεγέθυνση του Ομίλου. Άρα και την ανοδική πορεία της μετοχής.
Και με τις περισσότερες αναλύσεις από Έλληνες και ξένους αναλυτές να συγκλίνουν σε τιμή-στόχο άνω των 44 ευρώ, φαίνεται ότι η βραχυπρόθεσμη πτώση της τιμής στο ταμπλό για να “συναντήσει” την τιμή του placement (δεν το έχει κάνει, προς το παρόν) ήταν “δωράκι”.
Ένα δωράκι που απευθύνεται σε όσους παρακολουθούν τις “καλές” μετοχές, με αξία και θετικές προσδοκίες.
Εκείνες που έχουν μέλλον μπροστά τους, και προσελκύουν σοβαρό επενδυτικό κοινό.
Το δίλημμα, σε αυτήν τη φάση, είναι αν ο ΜΥΤΙΛ θα κάνει (ή όχι) ό, τι έκανε η ΜΠΕΛΑ λίγες ημέρες πριν σε παρεμφερές placement. Υπενθυμίζουμε ότι η μετοχή πήγε τελικά (αν και όχι την πρώτη ημέρα) εκεί όπου έλαβε χώρα το placement που την αφορούσε.
Μια λογική κίνηση θα ήταν για κάποιον να τοποθετηθεί μερικώς στα τρέχοντα επίπεδα, και να περιμένει τη συνέχεια με διαθέσιμα. Διότι στο πρώτο σενάριο που η μετοχή θα συνεχίσει πτωτικά, θα έχει να τοποθετηθεί και χαμληότερα, ενώ στο δεύτερο σενάριο που η μετοχή “τρέξει” από εδώ χωρίς να πάει ποτέ στα 35,5 (ή χαμηλότερα), θα έχει έστω και λίγα χαρτιά. Εξάλλου, θα δοθούν ευκαιρίες επανεισόδου, έστω και υψηλότερα.
Κατά τα λοιπά, το ταμπλό κινήθηκε ράθυμα, με την πλειονότητα των τίτλων να κινούνται αδύναμα, απόρροια της ανάγκης πολλών να “διώξουν” άλλες μετοχές για να αποκτήσουν ρευστότητα για τον ΜΥΤΙΛ.
Μα και η συναλλακτική δραστηριότητα συνομολογεί, καθώς το 1/3 της συνολικής (και μάλιστα υψηλής) συναλλακτικής δραστηριότητας αφορούσε στον ΜΥΤΙΛ, ο οποίος “εγραψε” πάνω από 6 φορές τον μεσοσταθμικό του τζίρο.
Ωραία και η κίνηση της ΜΟΗ, η οποία επαναλαμβάνουμε ότι έχει έναν βαρύ πωλητή στη ζώνη των 28, όπου και έχουν αναχαιτιστεί πολλάκις οι αγοραστές. Οπότε, ενδεχόμενη διασπαση αυτού του επιπέδου θα σημαίνει πολλά για τη συνέχεια.
Η ΙΝΤΕΚ δείχνει να μαζεύει δυνάμεις για να συνεχίσει σε νέα ιστορικά υψηλά, ενώ και ο ΟΠΑΠ παραμένει ελκυστικός στη ζώνη των 15 ευρώ. Στον αντίποδα η ΕΛΧΑ, παραμένει γραφική με τέτοια στρέβλωση μεταξύ της αξίας της εταιρείας και της τιμής της μετοχής στο ταμπλό, και δυστυχώς συνεχίζει να είναι αδιάφορη για το επενδυτικό κοινό.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.