Όλα βαίνουν καλώς, τόσο για το ελληνικό όσο και για τα υπόλοιπα διεθνή Χρηματιστήρια.
Οι βασικοί χρηματιστηριακοί δείκτες ανά τον κόσμο κινούνται στα ιστορικά τους υψηλά, αφήνοντας πίσω τους μια ακόμα (ευτυχώς απερχόμενη) γεωστρατηγική κρίση στη Μέση Ανατολή.
Με τα φώτα να στρέφονται πλέον στις νομισματικές πολιτικές των μεγάλων Κεντρικών Τραπεζών, μιας και βρισκόμαστε σε ένα σημείο από όπου θα μπορούσαμε να δούμε μειώσεις επιτοκίων.
Και η κούρσα συνεχίζεται, με την ΕΚΤ να δηλώνει “έτοιμη” για τον Ιούνιο, και με μόνο αντεπιχείρημα τις ροές σε ευρώ που θα λάβουν χώρα εφόσον αρχίσουν σταδιακά οι μειώσεις στις αποδόσεις των ευρωπαϊκών ομολόγων.
Σε κάθε περίπτωση, έχουμε αναφερθεί στην ελκυστικότητα των αξιογράφων αυτών, ειδικά δε εκείνων που παρουσιάζουν μεγάλη τροποποιημένη διάρκεια ώστε να έχουν και αντίστοιχα μεγαλύτερη άνοδο της τιμής τους.
Μα ακόμα και για κάποιον που δεν θέλει να μπει σε τέτοια διαδικασία δευτερογενώς, διατίθενται σειρές με “μεγάλα” κουπόνια, ή ακόμα και Έντοκα Γραμμάτια, για σταθερή απόδοση ανεξάρτητα τα υπόλοιπα μακροοικονομικά.
Προφανώς, οι επενδυτές δείχνουν πρόθυμοι να αναλάβουν μεγαλύτερο ρίσκο, και να ποντάρουν για συνέχιση της ανόδου στις μετοχικές αγορές για να αποκομίσουν μεγαλύτερα κέρδη.
Η Wall Street συνεχίζει ανοδικά με ώθηση από την εξαιρετική ανακοίνωση της Nvidia (χθες μετά το κλείσιμο) που τράβηξε όλον τον Nasdaq υψηλότερα, ενώ και η ίδια είδε πάνω από +7% στο after market και τιμή στο pre market πάνω από 1000 δολάρια (!) ανά μετοχή για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Κι όσο το πετρέλαιο ..κάθεται στα αυγά του, και η τιμή του αργού παραμένει κάτω από τα 80 δολάρια ανά ουγγιά, τόσο ενισχύεται η πεποίθηση ότι απομακρύνονται οι πληθωριστικές πιέσεις παγκοσμίως.
Επιστρέφοντας στη Λεωφόρο Αθηνών, το καλό κλίμα συντηρείται. Το μεγάλο νέο του placement του MYTIΛ φαίνεται να απορροφάται, με διαρκείς τοποθετήσεις σε αυτά τα επίπεδα, ενώ στέκει ακόμα η τιμή στόχος των αναλυτών πάνω από τα 44, και δικαιολογημένα.
Κατά τα λοιπά, δεν υπήρξαν ιδιαίτερες αλλαγές. Η CENER (ξανα)είδε νέα ιστορικά υψηλά, κοιτώντας πλέον τα 9 ευρώ. Η ΕΛΧΑ απογοήτευσε με τα αποτελέσματα α’ τριμήνου, μια μετοχή που ούτως ή άλλως είναι επί μακρόν υποτιμημένη στο ταμπλό, και εγείρονται αμφιβολίες και για τη μητρική.
Εξαιρετική η εικόνα της ΙΝΤΕΚ με έκρηξη κερδοφορίας και τη μετοχή πέριξ των ιστορικών υψηλών. Ο ΟΠΑΠ παραμένει ελκυστικός σε αυτά τα επίπεδα, ενώ και η ΟΤΟΕΛ βλέπει τις βασικές στηρίξεις από όπου θα δικαιολογείτο κάποια ανοδική αντίδραση.
Latest News
![Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/07/ot_europe_markets56-600x352.png)
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
![Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/Xrimatistirio_ekso-768x431-1-600x337.jpg)
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
![Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/11/ot_stocksMarketsUP-600x352.png)
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
![Απορία ψάλτου βηξ](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/07/xrimatistirio4-2-1-600x400.jpg)
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
![Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/01/ot_markets6_gaia-768x450-1-600x352.png)
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
![Νηνεμία πριν την καταιγίδα](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/08/xrimatistirio-600x412.jpg)
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
![Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2024/06/xrimatistirio-Athinon-600x400.jpg)
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
![Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/06/xrimatistirio-768x513-3-600x401.jpg)
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
![Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/05/Χρηματιστήριο4-1-768x512-1-600x400-1.jpg)
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
![Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2021/05/Χρηματιστήριο3-3-600x400.jpg)
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.